Į Raudondvarį sugrįžta 40 metų klajojusi vertybė (0)

Horeljefas | Kauno rajono savivaldybės nuotr.

Horeljefas | Kauno rajono savivaldybės nuotr.

Lapkričio 21 d., penktadienį, Raudondvario kapinėse bus atšventintas restauruotas paminklas italų architektui Laurui Cezariui Anikiniui, o Kauno rajono muziejui perduotas keturiasdešimt metų dingusiu laikytas XIX a. horeljefas.

Nemažą meninę vertę turintis horeljefas iš Raudondvario kapinių pradingo 80-ųjų pradžioje, kai koplyčia buvo išplėšta. Kauno rajono meras Valerijus Makūnas pasakojo, kad meno kūrinį viename antikvariate atsitiktinai aptiko paveldosaugininkai, o sugrąžinti jį teko sudėtingu keliu ir pasitelkus teisėsaugą.

Horeljefu buvo dekoruotas grafo Benedikto Emanuelio Tiškevičiaus Romainių dvaro valdytojo Česlavo Bieliacko šeimos antkapinis paminklas-koplytėlė. Spėjama, kad jame įamžinta 34 metų mirusi Č. Bielecko žmona Michalina.

Neorenesansinė koplytėlė irgi vertinga kaip ornamentinių ir konstruktyvinių formų monumentaliojo meno kūrinys. Ją sudaro koplyčia su rūsiu ir meniškai dekoruotu pagrindiniu fasadu. Atsitiktinumas, bet koplytėlė stovi šalia paminklo architektui iš Italijos, paskleidusiam mūsų krašte florentietišką dvasią – L. C. Anikiniui (1787–1861 m.).

Italų architektas į Lietuvą pateko Napoleono žygio į Rusiją metu. Dešimt paskutiniųjų savo gyvenimo metų praleido Raudondvaryje ir čia paliko ryškų pėdsaką.

Bieleckų kapo koplytėlė su horeljefu | Kauno rajono savivaldybės nuotr.

Bieleckų kapo koplytėlė su horeljefu | Kauno rajono savivaldybės nuotr.

1847 m. pakviestas dirbti grafo B.E. Tiškevičiaus, jis daug prisidėjo plečiant Raudondvario parką, restauruojant pilį, suprojektavo ir pastatė dešimties kambarių medinius parapijos namus-špitolę. Iki mūsų dienų išlikusi autentiška klebonija.

Rodų kolplyčia-mauzoliejus, Raudonės pilis, Žiežmarių, Palėvenės ir Onuškio dvarai, Raudondvario klebonija yra laikomi svarbiausiais jo darbais Lietuvoje. Šio architekto kūrybai būdingos saikingos proporcijos, darnios baroko ir klasicizmo sąsajos.

Teigiama, kad L. C. Anikinis užsimušė 1861 m. sausio 31 d., nukritęs nuo pastolių. Palaidotas Raudondvario kapinėse.

C. Anikinio paminklo ir horeljefo restauravimo darbus finansavo Kauno rajono savivaldybė. Abu įtraukti į Lietuvos nekilnojamųjų kultūros vertybių sąrašą. Šiame sąraše yra 463 Kauno rajono objektai.

Restauruotą horeljefą nuo šiol bus galima apžiūrėti Raudondvario dvare įsikūrusiame muziejuje.

***

Lapkričio 21 d., 11 val. – restauruoto L. C. Anikinio paminklo atidengimas Raudondvario kapinėse.

11.40. val. Raudondvario pilyje pranešimą apie L. C. Anikinio kūrybą skaitys architektė Violeta Beigienė.

Kategorijos: Visi įrašai | Žymos: , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė