Spaudos konferencija „Dėl klaidingų Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos konstitucinio įstatymo interpretacijų“ (video, tiesioginė transliacija) (7)

Valentinas Stundys | Alkas.lt, N. Balčiūnienės nuotr.

Valentinas Stundys | Alkas.lt, N. Balčiūnienės nuotr.

Lapkričio 18 d. 11 val. Seimo spaudos konferencijų salėje įvyko Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narių Valentino Stundžio ir Vytauto Juozapaičio spaudos konferencija „Dėl klaidingų Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos konstitucinio įstatymo interpretacijų“.

Tiesioginę spaudos konferencijos transliaciją iš Seimo galima buvo stebėti ČIA arba ČIA.

Vykstant spaudos konferencijai jos dalyviams galima buvo internetu pateikti klausimus. Nuoroda į klausimų uždavimo sistemą (veikė spaudos konferencijos metu) ČIA.

„Po to kai Seime po pateikimo buvo pritarta Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos konstitucinio įstatymo projektui viešojoje erdvėje pasirodė nemažai pranešimų neteisingai aiškinančių šio įstatymo nuostatas ir klaidinančių visuomenę. Todėl siekdami išsklaidyti su šiuo įstatymu susijusias neapgristas interpretacijas ir abejone spaudos konferencijoje pristatysime svarbiausias naujojo įstatymo nuostatas ir atsakysime į visus klausimus“ – Alkas.lt redakcijai prieš spaudos konferenciją sakė vienas iš šio įstatymo rengimo darbo grupės narių, Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narys Valentinas Stundys.

Primename, kad lapkričio 13 d. Seimas svarstė ir po pateikimo pritarė darbo grupės parengtam Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos konstitucinio įstatymo projektui XIIP-558:

httpv://youtu.be/-uAFMJTWfP4

Projekte numatoma, kad teisės aktuose, valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų dokumentuose, registruose, kelio ženkluose, taip pat kitais norminių teisės aktų nustatytais atvejais vartojami oficialieji Lietuvos vietovardžiai. Neoficialūs vietovardžiai viešuosiuose užrašuose galėtų būti teikiami Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

Pagal projektą, Lietuvoje steigiamų juridinių asmenų pavadinimai sudaromi lietuvių kalba, išskyrus kitų įstatymų nustatytas išimtis. Viešieji užrašai, įskaitant prekybos ir paslaugų teikimo vietų pavadinimus, turi būti lietuvių kalba.

Valstybinės kalbos įstatymo projekte taip pat numatoma, kad Lietuvos piliečių vardai ir pavardės valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų sudaromuose bei išduodamuose asmens ar kituose dokumentuose rašomi lietuviškais rašmenimis, išskyrus kitų įstatymų nustatytas išimtis. Taip pat, kad Lietuvos piliečiams vardai ir pavardės suteikiami ir keičiami atsižvelgiant į vyriškosios ir moteriškosios formų skirtumus, jeigu tie skirtumai yra tam tikros kalbos vardų ir pavardžių gramatinė ypatybė.

Šiuo metu valstybinės kalbos klausimus – apsaugą, vartojimą, taisyklingumą, puoselėjimą – reglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos įstatymas.

Konstitucinio įstatymo projektą dėl valstybinės kalbos parengė darbo grupė, sudaryta dar 2005 metais, vadovaujantis Seimo nutarimu „Dėl lietuvių kalbos politikos ir perspektyvų Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare“.

Konstitucinių įstatymų svarstymo ir priėmimo tvarka yra sudėtingesnė nei paprastų įstatymų. Pagal Seimo statuto nuostatas Konstitucinio įstatymo projektas yra laikomas priimtu, jeigu už jį balsavo daugiau kaip pusė visų Seimo narių – 71 Seimo narys. Konstitucinio įstatymo projektas dėl konstitucinio įstatymo pakeitimo ar papildymo laikomas priimtu, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 3/5 visų Seimo narių – 85 Seimo nariai.

Šiuo metu į Lietuvos Respublikos konstitucinių įstatymų sąrašą įrašyti 10 konstitucinių įstatymų. Konstitucinių įstatymų institutas yra skirtas reguliuoti reikšmingiausius visuomeninius santykius tam, kad būtų užtikrintas didesnis šių santykių stabilumas, pasireiškiantis aukštesniais jų teisinės apsaugos standartais.

Spaudos konferencijos tiesioginės transliacijos iš Seimo vaizdo įrašas:  httpv://youtu.be/Fuopjbe2Ge0

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė