Europos botanikai Lietuvoje rado unikalią rūšį (0)

Simpoziumo dalyviai iš Ispanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Slovakijos, Lenkijos ir kitų šalių buvo nustebinti menturdumblių gausa Žuvinte

Simpoziumo dalyviai iš Ispanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Slovakijos, Lenkijos ir kitų šalių buvo nustebinti menturdumblių gausa Žuvinte

Žuvinto pakrantes sugužėję Europos charofitologai vėl aptiko kurklinį menturdumblį. Jis Žuvinte pirmą kartą Lietuvoje buvo aptiktas 2004 metais.

Europos Charofitologų draugijos 19-ojo simpoziumo, kurį organizavo Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto Floros ir geobotanikos laboratorija, padedama Lietuvos geologų sąjungos, dalyviai aplankė net keletą Lietuvos ežerų. Žuvinte juos domino maurabraginiai dumbliai – įprasti, bet dėl vandenų taršos sparčiai nykstantys atskiro maurabragūnų skyriaus vandens augalai. Mokslininkai ne tik rado sau įdomių rūšių, bet netgi iš naujo surado vienintelėje vietoje – Žuvinte aptiktą maurabraginį dumblį.

„Lietuvai unikali rūšis – kurklinis menturdumblis (Nitella confervacea) rastas tik Žuvinte. Botanikė Zofija Sinkevičienė jį aptiko prieš 10 metų, 2004-aisiais Žuvinto pakrantės dviejose užliejamose balose. Bet balos sparčiai sunyko ir užaugo viksvomis. Nuo to karto reto, į saugomų rūšių (4 kategorijos) sąrašą įtraukto mažyčio, iki 5 cm aukščio dumblio niekas nebematė.

Dumbliukas gali būti aptinkamas visame pasaulyje, bet tik tuose ežeruose, kur dar neintensyviai vykdoma žmogaus veikla. Gamtininkai galvoja, kad už galimybę išgyventi Žuvinte jis turėtų būti dėkingas specialiai gamtotvarkai laikomiems galvijams. Tai jie eidami į ežerą gerti, nutrypė dalį pakrantės vandens augmenijos, taip sudarydami sąlygas retai rūšiai išlikti. Dabar ties ežero prieplauka Kurklinių menturdumblių aptikome kur kas gausiau, nei jų buvo rasta prieš dešimtį metų“ – patikino Žuvinto biosferos rezervato direkcijos gamtininkai.

Žuvinto ežere rasta net 15 maurabraginių dumblių rūšių. Maurabraginiai dumbliai yra labai svarbi ežero ekosistemos dalis. Kur jų daug, susidaro geros sąlygos vandens bestuburiams, turtingai ichtiofaunai ir tuo pačiu – gausiai paukščių įvairovei egzistuoti. Jie teigiamai veikia ežero vandens skaidrumą ir kitas savybes. Dumbliai kažkada dengę bene 90 proc. ežero dugno, prieš gerą dešimtmetį atsidūrė ant visiško išnykimo ribos.

Žuvinto biosferos rezervato mokslininkai jau ne pirmus metus stebi gerokai padidėjusius šių švaraus vandens indikatorių plotus ežero dugne. Atsigavimas nėra tolygus, bet teikiantis vilčių.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė