Etnologai svarstys Lietuvos etnografinių regionų išskyrimo klausimus (6)

Lietuvos etnografiniai regionai | EKGT nuotr.

Lietuvos etnografiniai regionai | EKGT nuotr.

Lapkričio 7 d., penktadienį, 15 val. Vilniuje, Lietuvos istorijos institute (LI) vyks seminaras „Lietuvos etnografinių regionų išskyrimo problemos“ (Kražių g. 5, 1 aukštas, posėdžių salė). Seminarui vadovaus etnologai Žilvytis Šaknys ir Petras Kalnius.

Seimo ekspertinės institucijos Etninės kultūros globos tarybos (EKGT) siūlymu, pernai rudenį, Seimui paskelbus  2015-uosius Etnografinių regionų metais, jau šiais surengta nemažai kultūrinių renginių skirtų etnografiniams regionams.

Protėvių tradicijoms neabejingų žmonių tarpę vyksta diskusijos dėl etnografinių regionų ribų ir pavadinimų. Savo ruožtu mokslininkai bei etnokultūrininkai dar kruopščiau ėmė aiškintis etnografinių ir istorinių Lietuvos regionų išskyrimo ir sąveikos klausimus.

EKGT pirmininkas Virginijus Jocys primena, kad „Lietuvos valstybė įsipareigojimą išsaugoti savo etnografinių regionų savitumą įtvirtino dar 1999 m. Etninės kultūros valstybinės globos pagrindų įstatymu. Šiame mūsų tautos etninių vertybių išsaugojimui itin svarbiame įstatyme etnografinis regionas apibrėžiamas kaip „istoriškai susiformavusi teritorijos dalis, kurioje išlaikyta savita tarmė, tradicijos ir papročiai, integruotas baltų genčių palikimas“.

V. Jocys priminė, kad pernai Lietuvos Vyriausybė patvirtino Etnografinių regionų metų minėjimo programą kurioje yra  numatyta  nemažai darbų skirtų etnografinių regionų istorinio ir kultūrinio savitumo išsaugojimui ir tam palankios viešosios nuomonės ugdymui bei tęstinei šios srities tyrimų ir sklaidos veiklai palaikyti.

V. Jocys apgailestavo, kad pagrindiniuose regioninę politiką ir regioninę kultūros plėtrą reglamentuojančiuose Lietuvos teisės aktuose apie etnografinius regionus beveik neužsimenama.

„Akcentuojamos vien apskritys, kurios buvo sudarytos neatsižvelgiant į etnografinius regionus, o iš regioninės kultūros politikos pastaruoju metu buvo eliminuoti tiek etninė kultūra, tiek kultūros paveldas bei mėgėjų menas“, – teigia EKGT pirmininkas.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė