Mokinių atostogos: trumpametražių filmų dirbtuvės ir paskaitos apie autorių teises (0)

Kino knyga_FB nuotr.

facebook.com nuotr.

Baigėsi edukacinio projekto „Kino knyga“ savaitę trukusios kūrybinės dirbtuvės, kurių metu 8–12 klasių mokiniai drauge su režisieriais kūrė trumpametražį kiną. Rezultatas – 8 filmai, kurie yra Kristijono Donelaičio „Metų“ dalies „Rudenio gėrybės“ interpretacijos. Be viso to, vaikai klausė paskaitų apie  autoriaus teises, atliko daug skirtingų kūrybinių užduočių ir kitais būdais kaupė išskirtinių žinių bagažą.

Žurnalistė Živilė Vaškytė–Lubienė pasidalijo su mokiniais darbo televizijoje patirtimi, patardama nepasirašinėti aklai sutarčių, atidžiai perskaityti kiekvieną punktą. Mat, elgiantis neatsargiai galima perleisti kūrinio teises kitam žmogui, ir vėliau nebegauti už jo panaudojimą jokio užmokesčio.

Grupės „G&G Sindikato“ narys DJ Mamania supažindino mokinius su muzikantų teisėmis, padrąsino jaunuosius kūrėjus nebijoti paprašyti atlikėjo leidimo, naudoti jo kūrinį, kad ir, pavyzdžiui, mėgėjiškame filme. Pasak DJ Mamanios, ir patiems muzikantams, apie ką kuriantieji filmus dažnai nepagalvoja, yra malonu, kad jų dainos prisimenamos ir yra kažkam reikalingos.

Nacionalinėje dailės galerijoje dirbanti kuratorė Eglė Juocevičiūtė papasakojo mokiniams apie menininko ir galerininko santykius. Jos teigimu, vieni kūrėjai noriai dalijasi savo darbais su parodų kuratoriais, o kiti atvirkščiai – nesutinka eksponuoti savo kūrinių net už didžiausias sumas. Vaikai drauge su E. Juocevičiūte apsilankė parodoje „Judančios raidės“.

„Diskusijos su moksleiviais metu pristačiau autorių teisių apsaugos esmę, autorių teisių išskirtinumą ir apsaugos reikšmę autoriaus kūrybai. Moksleivius domino tiek jų kūrybos veiksmų laisvė, tiek piratavimo problema. Džiugu tai, kad jaunoji karta ne tik nebekelia klausimo, ar piratavimas tikrai yra blogai, bet ir ieško naujų autorių teisių apsaugos kelių“, – po projekto įspūdžiais dalijosi Lietuvos antipiratinės veiklos asociacijos pirmininkė, advokatė Dina Adomavičiūtė.

Projekto „Kina knyga“ vadovė Lina Užkaraitytė pasakojo moksleiviams apie filmų rodymo teises kino festivaliuose, filmo kelią – nuo filmavimo darbų iki ekrano, paaiškino į ką reikia kreiptis norint rodyti vieno ar kito režisieriaus darbą, kad labai dažnai tenka komunikuoti net ne su prodiuseriu, o su platintojais tam tikrame regione.

Pasak L. Užkaraitytės, šios kūrybinės dirbtuvės nuo kitų panašių projektų skiriasi tuo, kad jose kalbama ne tik apie kiną, jo kūrimą, bet tiesiog leidžiama vaikams susitikti su kūrybingais žmonėmis, kurie juos įkvepia, motyvuoja kurti. „Kūrybiškumas tiesiog sklandė ore. Daugelis mokinių išvažiuodami kalbėjo, kad savo rate sutinka labai mažai bendraminčių, o čia jie gali bendrauti su tokiais pat kaip jie, matančiais pasaulį per kūrybos prizmę, – projektui pasibaigus pasakojo Lina Užkaraitytė. Ji pacitavo geriausiai vaikų dvasinę būseną atspindinčią vieno iš dirbtuvių režisierių Marato Sargsyano mintį: „Būnant su jumis jaučiuosi lyg nematomoje džiakuzi: jūsų kūrybingumas, energija ir idėjos trykšta per kraštus ir mus taip pat įkvepia.“

Apibendrinant „Kino knygos“ dalyvių įspūdžius, labiausiai jie džiaugėsi, kad tapo daug aiškiau, ką daryti su savo kūriniais, kokiose platformose jais dalintis ir pan. Drauge su moksleiviais Vilniuje viešėjusi teatro mokytoja Audra Lenkauskienė teigė, kad po šių filmų kūrimo dirbtuvių vaikams bus daug lengviau apsispręsti, ar juos iš tikro traukia menininko, kino kūrėjo kelias.

Nuo lapkričio 7 d. „Kino knygos“ puslapyje bus galima balsuoti už labiausiai patikusį šių metų projekto filmuką. Laimėjusių mokinių mokyklai festivalis „Kino pavasaris“ dovanos nemokamą kino seansą. Sekite naujienas.

„Kino knyga“ jau tradiciniu tapęs edukacinis kino projektas gyvuojantis nuo 2007 m. VšĮ „Kinopavasaris“, rengiantis projektą kartu su UAB „Europos kinas“ ir partneriu – asociacija „Menorama“, didžiuojasi ir džiaugiasi „kitokio“ požiūrio į tradicinius mokymosi metodus propagavimu rengiant susitikimus su kino profesionalais, plečiant jaunimo kultūrinį patyrimą, žinias apie intelektinę teisę, inspiruojant kūrybinei veiklai ir tikisi suteikti moksleiviams papildomų kūrybinių kompetencijų bei įgūdžių. Projektą remia Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos kūrybinės veiklos, autorinių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programa.

Kategorijos: Kultūra, Menas, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė