Į Lietuvą grįžta „laikinai“ saugota tarpukario paroda (nuotraukos) (2)

Paroda Niujorke 1939 m

Paroda Niujorke 1939 m.

1939 m. balandžio 30 d. Niujorke buvo iškilmingai atidaryta pasaulinė paroda Rytojaus pasaulis, moderniausia ir didžiausia iš visų iki tol pasaulyje vykusių parodų. Lietuva, 1937 m. sėkmingai pasirodžiusi pasaulinėje parodoje Paryžiuje bendrame paviljone su Latvija ir Estija ir palaikoma gausios lietuvių išeivijos Jungtinėse Amerikos Valstijose, šioje parodoje pirmą kartą istorijoje dalyvavo kaip nepriklausoma valstybė turėdama atskirą paviljoną.

Lietuvos pristatymu užsienyje rūpinosi Užsienio reikalų ministerija, todėl parodai rengti buvo paskirta jos darbuotoja, Spaudos biuro direktorė Magdalena Avietėnaitė, sekretoriumi – diplomatas Antanas Kalvaitis. Paviljono architektu pakviestas Algirdas Šalkauskis. Sudaryto parodos ruošimo komiteto pirmininku paskirtas Švietimo ministerijos generalinis sekretorius Kazimieras Masiliūnas. Į komitetą taip pat buvo deleguotas Vytauto Didžiojo kultūros muziejaus direktorius Paulius Galaunė ir Lietuvos generalinis konsulas Niujorke Jonas Budrys. Parodą Niujorke ėmėsi globoti Niujorko konsulatas ir iš įvairių lietuviškų organizacijų sudarytas komitetas, vadovaujamas Juozo Laučkos.

Lietuvos paviljonas duris lankytojams atvėrė 1939 m. gegužės 14 d. Prie Tautų ežero įsikūrusiame dviaukščiame 500 m² pastate buvo įrengtos lietuvių liaudies meno, švietimo, pramonės, prekybos, amatų, turizmo parodos. Parodos kūrėjai siekė parodyti Lietuvos kultūros savitumą ir per du nepriklausomybės dešimtmečius pasiektą švietimo bei ekonomikos lygį. Paviljono pirmame aukšte buvo įrengta Lietuvos istorinę praeitį atspindinti paroda: sienas puošė tapyti istoriniai žemėlapiai, svarbiausius Lietuvos istorinius įvykius vaizduojantys paveikslai ir Vytauto Kašubos sukurta Vytauto Didžiojo skulptūra.

Paroda Niujorke 1939 m

Paroda Niujorke 1939 m.

Lietuvos ekspozicija susilaukė didelio, ypač Amerikos lietuvių, susidomėjimo. Ji buvo gerai įvertinta ir parodos rengėjų. Didžiuoju prizu buvo apdovanota keletas lietuvių darbų, tarp jų Marginių audiniai, Stasio Ušinsko paveikslas Algirdas prie Maskvos kremliaus vartų. Niujorko miesto meras už nuopelnus miestui Magdalenai Avietėnaitei, Jonui Budriui ir Algirdui Šalkauskiui įteikė medalius ir suteikė Niujorko miesto garbės piliečio vardą.

1939 m. spalio 31 d. parodos paviljonas buvo uždarytas. Dėl prasidėjusio Antrojo pasaulinio karo Europoje buvo nutarta vertingiausius parodos eksponatus laikinai palikti Jungtinėse Amerikos Valstijose išdalinant juos saugoti lietuviškoms įstaigoms ir organizacijoms. Niekas tada nežinojo, kad tas „laikinai“ užtruks pusę amžiaus ir kad tai bus paskutinė paroda, kurioje Lietuva pasirodė kaip nepriklausoma valstybė.

Ši paroda – Niujorko parodos prisiminimas po 75 metų, kai išlikę parodos eksponatai ima grįžti į Lietuvą. Parodoje iš Tėvų jėzuitų vienuolyne Čikagoje ir Amerikos lietuvių kultūros archyve Putname išsaugotų kūrinių atkurta Lietuvos paviljono Garbės salės paroda.

Paroda Lietuvos nacionaliniame muziejuje veiks iki lapkričio 30 dienos.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .

2 komentarai

  1. Zebedenas:

    Įdomu tik kur ta paroda veiks? Gal prie kokio alko, ar gojelio?

  2. A:

    Lietuvos nacionaliniame muziejuje. Ačiū už pastabą!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė