Trakų salos pilyje vyks renginys Vytautui Didžiajam atminti (0)

vyt_mirt_minejimas_plakatas2-K100Spalio 28 d. 17 val. Trakų salos pilyje vyks tradicinis istorinis vakaras, skirtas Vytauto Didžiojo atminimui. Istorikas Tomas Baranauskas skaitys pranešimą „Neįvykęs antrasis Žalgiris“, koncertuos grupė „Thundertale“. Renginį organizuoja Trakų istorijos muziejus.

„Spalio 27-ąją sukanka 584 metų nuo Vytauto Didžiojo mirties, – pasakoja Trakų istorijos muziejaus direktorius Virgilijus Poviliūnas. – Daug kalbama apie valdovo karinius žygius, valstybingumo tvirtinimo politiką, bet eilė temų nėra analizuojama plačiajai visuomenei prieinamoje erdvėje.“

Dažnai girdime, kad Žalgirio mūšis buvo lemiama pergalė prieš kryžiuočius. Po jo Vokiečių ordinas nebeatgavo savo galybės, prasidėjo jo nuosmukio laikotarpis. Lietuva galėjo atsikvėpti – dingo du šimtmečius ją varginusi grėsmė. Taip Žalgirio mūšio reikšmę matome iš šimtmečių istorinės perspektyvos. Tačiau ar taip jį suvokė ir amžininkai? Ar jie tikrai lengviau atsikvėpė, laikė kovą baigta ir nebematė grėsmės? Jei Lietuvai reikėjo sąjungos su Lenkija visų pirma sėkmingai kovai su Vokiečių ordinu, kodėl būtent po Žalgirio mūšio ši sąjunga buvo tik stiprinama, iškilmingai sudaryta Horodlės unija, Lenkijos ir Lietuvos bajorai dalinosi herbais ir amžinos sąjungos pažadais?

Pasak istoriko Tomo Baranausko, lygiai prieš 600 metų, 1414-aisiais, žygiui į Prūsiją vėl susirinko ir prieš kryžiuočius pajudėjo didžiulė Lietuvos ir Lenkijos kariuomenė – ne mažesnė, kaip 1410-aisiais, kai įvyko žymusis Žalgirio mūšis. Akivaizdžiai būtent tuomet ketinta suduoti lemiamą smūgį kryžiuočiams ir padaryti tai, ko nepavyko po Žalgirio. Ne Žalgiris, o antrasis žygis amžininkų planuose turėjo tapti tuo lemiamu lūžiu. Bet… antrasis Žalgiris neįvyko. Vokiečių ordinas pakeitė taktiką ir antrojo mūšio išvengė. Palikuonių akyse naujos pergalės nebenustelbė didžiojo mūšio šlovės. O didžiajam 1414-ųjų žygiui buvo lemta nugrimzti užmarštin. 600-osios jo metinės – puiki proga prisiminti šį dramatišką kovų ir vilčių laikotarpį.

Prieš renginį, 16 val., visi kartu rekordine 1000 metrų ilgio Lietuvos trispalve nusitęs į Trakų salos pilį. Trispalvė susideda iš keturių ritinių po 250 metrų, kurie simbolizuoja Lietuvos etninius regionus – Aukštaitiją, Žemaitiją, Dzūkiją ir Suvalkiją.

Renginys vyks Trakų salos pilies Didžiojoje menėje. Pradžia – 17.00 val.
Įėjimas nemokamas.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė