Patvirtintas Stumbro apsaugos planas (0)

Stumbras

S. Paltanavičiaus nuotr.

Aplinkos ministras patvirtino Stumbro apsaugos planą, kurio nuostatomis bus sprendžiami visi šios rūšies populiacijos apsaugos ir tvarkymo klausimai.

Stumbrai – istoriniai Lietuvos gyvūnai, kurie beveik po 200 metų pertraukos 1969 m. buvo iš naujo įkurdinti aptvaruose Panevėžio rajone. Nuo 1973 m. iš išleistų ir laisvėn pakliuvusių individų pradėjo formuotis laisvoji stumbrų banda. Šiuo metu voljeruose Panevėžio miškų urėdijos stumbryne ir privačiuose aptvaruose laikomas 31 stumbras, 100 žvėrių (2013 m. duomenimis) gyvena laisvėje Panevėžio, Kėdainių ir Radviliškio rajonuose.

Intensyvios žemdirbystės regione žvėrys daro labai didelę žalą pasėliams. Kasmet Aplinkos ministerija šiai žalai kompensuoti iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšų skiria iki 500 tūkst. litų.

Patvirtintame Stumbro apsaugos plane numatoma dalį individų iš laisvės perkelti į aptvarą Telšių miškų urėdijos „Žvėrinčiuje“, kita – į maždaug 100 ha aptvarą Dzūkijos nacionaliniame parke. „Žvėrinčiuje“ planuojama laikyti 10–15 individų, Dzūkijos nacionaliniame parke aptvaruose – iki 25 individų. Laisvėje Vidurio Lietuvoje turi likti 20–30 stumbrų.

Stumbro apsaugos plane taip pat numatyta dalį stumbrų iš Dzūkijos nacionaliniame parke planuojamo aptvaro išleisti į laisvę jiems tinkamuose biotopuose. Kituose aptvaruose laikomi žvėrys bus svarbi genetinė rūšies medžiaga, kuria Lietuva galės keistis su kitomis valstybėmis. Laisvėje gyvenantiems stumbrams ir išleidžiamiems į laisvę žvėrims numatoma vykdyti telemetrinius stebėjimus, žvėris ženklinant radijo siųstuvėliais.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė