Šį vakarą „Init“ TV laidoje „Mūsų praeities beieškant“ – apie baltų kalbą (0)

Kalbininkas Arnoldas Piročkinas | Init.lt nuotr.

Kalbininkas Arnoldas Piročkinas | Init.lt nuotr.

Spalio 13 d. 20.30 val. „Init“ televizija laidoje „Mūsų praeities beieškant“ kalbės apie ypatingą ir išskirtinį iš kitų aplinkinių tautų mūsų visuomenės poreikį – pasaulį apibūdinti maloninėmis-mažybinėmis sąvokomis.

Kalbėdami kasdienybėje savaja lietuvių kalba, net nepagalvojame, kad tebeišreiškiame senosios baltų visuomenės poreikį maloniai apibūdinti aplinkinius daiktus, artimus žmones pakviesti simpatiškais kreipiniais. Tai darome naudodamiesi mažybinėmis mūsų kalbos daiktavardžių formomis. Gatvėje staiga užkluptas praeivis net negali pasakyti žodžio neturinčio maloninės formos. Mes, tyrinėtojai, taip pat užtrunkame kol pasakome vieną ar kitą tokį daiktavardį. Pvz: dangus, lubos ir t.t.

Šios laidos temą išprovokavo 1999 metais išleistas Antano Klimo „Lietuvių kalbos mažybinių (maloninių) daiktavardžių žodynėlis“, kuriame atsispindi visas senosios baltų visuomenės dvasinis šiltumas santykiuose su pasauliu.

Paaiškėjo, kad lietuvių kalba yra deminutyvų (mažybinėmis priesagomis sukurtų žodžių) „čempionė“. Nei viena aplinkinė tauta nepajėgi savomis formomis sukurti tokių šiltųjų aplinkos apibūdinimų kaip baltai. Nors ir gali pasakyti, kad aplinkoje esantys daiktai maži, nedideli, beje, tik slavų kalbos gali šiek tiek būti artimesnės su lietuvių, tačiau tik artimesnės, o ne lygia vertės šiomis dvasingumo formomis.

Taigi, natūraliai kyla mintis – kokios tai būta tos senosios baltų visuomenės, jog jai būtinai reikėjo maloniai, o ne šiurkščiai, grubiai kalbėtis su aplinkoje esančiais žmonėmis apie supantį pasaulį. tai parodo didelį mūsų protėvių inteligentiškumą, jautrumą, gilią pajautą ir subtilųjį santykį su supančia aplinka.

Germanai, keltai, fino-ugrai seniai išmėtė iš savo kalbų tas gražiąsias formas, o mes ne tik tebesaugojame, tačiau dar ir šiandien kurdami naujus žodžius, technologines sąvokas sugalvojame terminus kurie net neturi kitokių formų kaip tik mažybines: pieštukas, trumpikės, prisegtukas, vaikiškas žaisliukas vilkelis, segtukas ir t.t.

Tuo didžiuokimės ir mes, palaikykime ir puoselėkime iš savo dvasinio pasaulio vidaus skleisdami aplinkiniams tuos šiltuosius bendravimo su aplinka būdus!

Laidoje apie lietuvių kalboje esančias malonines daiktavardžių formas pasakos mokslininkai: lituanistas prof. Arnoldas Piročkina, Šiaulių universiteto slavistas prof. Aloyzas Gudavičius.

Negalintieji laidų matyti tiesioginės transliacijos metu, jas galės pasižiūrėti internete nuo spalio 14 d. atsidarę ČIA.

Taip pat kviečiame visus dalyvauti laidų sutelktoje vieningoje bendruomenėje. Siūlykite temas, savuosius pastebėjimus. Geriausias hipotezes ar įžvalgas pristatysime visiems laidų žiūrovams.

Laidos „Mūsų praeities beieškant“ tinklapio apačioje rasite visą šių laidų archyvą, kuriame galėsite dar kartą peržiūrėti mūsų rengtus pasakojimus nuo pat ciklo transliacijos pradžios.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Mes baltai, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė