B. Ropė: Lietuvos Vyriausybė neturėtų brukti nepatikimų technologijų (3)

Bronis Ropė | asmeninio archyvo nuotr.

Bronis Ropė | asmeninio archyvo nuotr.

Spalio 10 d. daugiau nei 30 Europos Parlamento narių kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentę, Seimo pirmininkę ir Ministrą pirmininką išreikšdami didelį susirūpinimą dėl pastarosiomis savaitėmis pasirodžiusios informacijos, susijusios su skalūnų dujų gavybos planais Lietuvoje. Laiško iniciatorius, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Europos Parlamento narys Bronis Ropė pabrėžia, kad Vyriausybės siūloma mokestinė iniciatyva nėra įvertinta dėl jos suderinamumo su sąžiningos konkurencijos taisyklėmis. Be to, švelninant aplinkosauginius reikalavimus kyla pavojus, kad Lietuvoje bus pakartota blogoji skalūnų angliavandenilių gavybos pradininkų patirtis.

„Daugelis Europos politikų supranta kokia prieštaringai vertinama yra hidraulinio ardymo technologiją. Jos patikimumu abejoja ir būsimasis Europos Komisijos pirmininkas. Kaip  žinia, kai kurios skalūnus išgaunančios kompanijos šiuo metu yra kaltinamos teismuose, reikalaujant kompensuoti milijardais eurų vertinamą vietos bendruomenėms ir aplinkai toksiškų chemikalų padarytą žalą. Nesuprantu, kodėl Vyriausybė, nepaisydama vietos bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų nuogąstavimų, mokslininkų argumentų, taip stengiasi įbrukti Lietuvai nepatikimas technologijas“, – retoriškai klausė Bronis Ropė.

Pasak B. Ropės, Lietuvoje dar neužbaigtas suskystintų dujų terminalo projektas. Tiksliai nežinoma kaip jis paveiks dujų kainas ir Lietuvos ūkį. „Ar nereikėtų palaukti bei įsitikinti ką atneš minėtas projektas ir tik tuomet imtis naujų iniciatyvų. Kur garantija, kad skalūnų dujos Lietuvoje iš tiesų bus parduodamos pigiau?“, – teigia B. Ropė.

Pasak jo, dar daugiau abejonių kelia Vyriausybės planai lengvinti sąlygas skalūnų gavybos verslo įmonėms, ypač ketinimai skalūninių dujų gavybą pirmuosius trejus metus apmokestinti 1 procento tarifu. Atrodo pamirštama, kad bet kokia nauja veikla skalūnų gavybos srityje turi atitikti ES lygiu priimtas gaires ir apie jų laikymąsi turi būti reguliariai atsiskaitoma Europos Komisijai. Todėl Europos Parlamento nariai laišku ragina Lietuvą sustabdyti galimai jau vykstančią apmokestinimo ir aplinkosauginių reikalavimų skalūnų angliavandenilių paieškos ir gavybos veiklai mažinimo iniciatyvą.

„Dar daugiau, mes sakome, kad prieš vykdant bet kokius veiksmus būtina konsultuotis su gyventojais tų vietovių, kuriuose planuojama netradicinė angliavandenilių paieškos ir gavybos veikla. Nei Vyriausybė, nei Seimas neturi užmerkti akių ir nematyti bendruomenių reiškiamo susirūpinimo, juo labiau, kad europinių konsultacijų taisyklių nesilaikymas gali sąlygoti rimtas teisines pasekmes ES lygmeniu“, – sako Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Europos Parlamento narys B. Ropė.

Europos Parlamento nario teigimu, Lietuva turi visas galimybes užsitikrinti energetinį saugumą per atsinaujinančios energetikos plėtrą bei vietinių energijos šaltinių naudojimą. Tokiu būdu būtų užtikrinta švarios ir saugios energetikos pasiūla, kuriamos naujos darbo vietos regionuose. Be to tai būtų daug didesnė parama vietos žmonėms, nei šiuo metu siūloma dalis nuo netradicinės angliavandenilių paieškos kompanijų sumokėtų mokesčių.

Kategorijos: Energetika, Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė