Norite išvengti infekcijų? Plaukite rankas (0)

blackenterprise.com nuotr.

blackenterprise.com nuotr.

Švarios rankos – viena iš pagrindinių prevencinių priemonių, padedančių apsaugoti save ir šalia esančius nuo infekcijų. Per nešvarias rankas plinta net 80 procentų infekcinių ligų.

Dėl nepakankamos rankų higienos galima susirgti dizenterija, šigelioze, hepatitu A, rotavirusu, skrandžio, žarnyno infekcijomis. Žarnyno infekcinių ligų sukėlėjai į žmogaus organizmą dažniausiai patenka nuo nešvarių rankų ir maisto ruošos metu nesilaikant higienos reikalavimų. Statistikos duomenimis, kasmet mūsų šalyje vidutiniškai apie 70 procentų susirgusiųjų su maistu plintančiomis užkrečiamosiomis ligomis užsikrečia namuose.

Užterštose smėlio dėžėse vaikai nesunkiai gali užsikrėsti echinokokoze, toksokaroze, toksoplazmoze, mikrosporija bei kitomis parazitinėmis užkrečiamomis ligomis. Rankomis gali būti perduodami ir oro lašeliniu keliu plintantys virusai.

Norite išvengti infekcijų? Atsakymas paprastas – dažniau tinkamai plaukite rankas. Rankas plauname ne tik tam, kad jos būtų švarios, bet ir tam, kad apsaugotume save ir aplinkinius nuo užkrečiamųjų ligų. Rankų plovimas muilu yra vienas efektyviausių ir pigiausių būdų apsisaugoti nuo diarėjos ir pneumonijos. Nuo oru plintančių virusų, tokių kaip gripas, taip pat puikiai apsaugo dažnas rankų plovimas.

Svarbu tiksliai žinoti, kaip naudoti muilą laikantis higienos normų ir tai paversti kasdieniniu įpročiu. Tokiu būdu bus sumažinta mikrobų platinimo tikimybė. Rankų plovimas vien vandeniu nėra efektyvus – vanduo negali pašalinti tokių nešvarumų sudėtinių dalių, kaip riebalai, aliejai ar baltymai. Šiltu, muiluotu vandeniu nuo rankų efektyviau pašalinami nešvarumai.

Plaunant rankas jos sudrėkinamos vandeniu ir išmuilinamos, trinamos viena į kitą iš visų pusių apie 15–20 sekundžių. Dažniausiai nepakankamai gerai plaunamos šios sritys: delno vidinio paviršiaus vidurys, pirštų galiukai ir panagės, nykščio pagrindas, tarpupirščiai. Laikrodžiai ir žiedai sumažina rankų plovimo efektyvumą.

Jei nėra tekančio vandens, rankoms plauti naudojamas švarus dubuo su vandeniu. Kiekvieną kartą nusiprausus rankas dubenį būtina išvalyti, vandenį pakeisti. Be to, galima naudoti bakelį su vandens nutekamuoju kraneliu. Išskirtiniais atvejais naudojamos vienkartinės drėgnos servetėlės.

Labai svarbu tinkamai nusausinti rankas. Jei rankos sausai nušluostomos, tuomet daug kartų sumažėja bakterijų skaičius ant odos, tai pat nesudaromos sąlygos plisti mikroorganizmams. Geriausia rankas sausinti vienkartiniu ar individualiu rankšluosčiu.

Nepamirškite, kad rankas reikia plauti ne tik tada, kai jos yra purvinos, bet ir grįžus iš lauko, pasinaudojus tualetu ir, žinoma, prieš valgį. Rekomenduotina rankas plauti ir kaskart pažaidus su gyvūnu ar tiesiog jį lietus, pabendravus su sergančiu žmogumi (ypač jei spaudėte jam ranką), pakosėjus ar nusičiaudėjus, prieš ir po žaizdos sutvarkymo ir panašiais atvejais. Mažiems vaikams tinkamai nusiplauti rankas turi padėti suaugusieji.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė