Pasaulinę gyvūnijos dieną – apie išnykusias Lietuvoje rūšis (0)

Paprastasis elniavabalis. „Wikipedia“ nuotr.

Paprastasis elniavabalis. „Wikipedia“ nuotr.

Šeštadienį, spalio 4-ąją, minint Pasaulinę gyvūnijos dieną, Lietuvos zoologijos sode vyks renginys, skirtas išnykusiems mūsų šalyje gyvūnams. Jo metu bus pristatytos trys jų rūšys – rudasis lokys, paprastasis elniavabalis ir baltamarge meškute pavadintas drugelis. Taip norima atkreipti visuomenės dėmesį į šių gyvūnų išnykimo priežastis.

Rudasis lokys – lokinių šeimos žinduolis, sverdavęs nuo 130 iki 700 kilogramų. Vaikščiodamas tvirtai remdavosi visomis letenomis, puikiai laipiojo medžiais ir galėjo plaukioti vandenyje. Aktyviausias būdavo naktį. Turėjo puikią uoslę, tad nesunkiai susirasdavo maisto. Pagrindinės priežastys, kodėl Lietuvoje išnyko rudieji lokiai, – vis intensyvėjanti žmogaus ūkinė veikla, didėjantis gyventojų tankumas, šių gyvūnų medžioklė dėl jų daromos žalos naminiams gyvuliams.

Paprastasis elniavabalis – didžiausias Europos ir Lietuvos vabalas, kurio į priekį atsikišę žandai primena elnio ragus. Dažniausiai buvo sutinkamas ąžuolynuose. Vasaros pabaigoje elniavabaliai iš ąžuolų gerdavo rūgtelėjusią sulą. Patinėliai įnirtingai kovodavo dėl patelių, pasitelkę savo įspūdinguosius žandus. Pralaimėtojas būdavo paguldomas ant nugaros. Patelės dėdavo kiaušinėlius išpuvusiuose kelmuose ar ąžuolo drevėse. Stamboki kiaušinėliai, iš kurių išsirita lervos, subręsdavo tik penktaisiais gyvenimo metais. Deja, dėl kertamų miškų ir mažėjančių buveinių šis vabalas Lietuvoje išnyko.

Baltamargė meškutė skraidydavo tiek dieną, tiek naktį sausose smėlėtose dirvonuojančiose pievose nuo birželio pradžios iki liepos vidurio. Šio drugelio vikšrai juodai rusvi, labai plaukuoti, jie maitindavosi žolinių augalų lapais, o gegužės viduryje virsdavo lėliuke, kuri būdavo susisukusi pilkos spalvos kokone. Baltamargė meškutė Lietuvoje išnyko dėl pesticidų ir kitų teršalų naudojimo.

Šiuo metu Lietuvos raudonojoje knygoje yra užfiksuotos 767 nykstančių gyvūnų rūšys. Per renginį zoologijos sodo lankytojai bus plačiau supažindinti su šių rūšių išsaugojimu, taip pat su gyvūnų priežiūra ir globa.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė