Per savaitgalį Lietuvoje įvyko beveik 200 Europos paveldo dienų renginių (0)

Europos paveldo dienos | facebook.com nuotr.

Europos paveldo dienos | facebook.com nuotr.

Rugsėjo 19-21 dienomis visoje Lietuvoje vyko Europos paveldo dienų (toliau – EPD) renginiai. Juos 48 savivaldybėse organizavo Kultūros paveldo departamentas (toliau – Departamentas), miestų ir rajonų savivaldybės, kultūros ir švietimo įstaigos, kultūros paveldo objektų valdytojai ir nevyriausybinės organizacijos.

Europos Tarybos programos „Europos paveldo dienos“ renginius Lietuvoje vienijo tema „XX a. pradžios skonis“. Ja siekta visuomenę supažindinti su praėjusio amžiaus pirmaisiais dešimtmečiais, svarbiausiais to laikotarpio istoriniais ir politiniais įvykiais, mokslo ir meno procesais bei to laikmečio kultūros paveldu. Europos paveldo dienų renginius Lietuvoje koordinuojančio Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė džiaugiasi augančiu renginių populiarumu: „Vien iš Departamento organizuotų renginių matome, kad EPD ir jų siunčiama žinia sulaukia vis didesnio dėmesio. Šiemet sulaukėme rekordiškai daug žmonių – Vilniuje kai kuriuose atviruose pasivaikščiojimuose dalyvavo arti šimto žmonių! Negana to, vėl imame sulaukti privačių iniciatyvų. Visa tai liudija, kad Europos paveldo dienos yra atpažįstamos Lietuvos žmonių ir jiems reikalingos. Už tai noriu ypatingai padėkoti visiems organizatoriams, lektoriams, gidams ir kitaip prisidėjusiems“.

Europos paveldo dienų metu Lietuvoje įvyko beveik 200 įvairaus formato renginių, prisidėjusių atskleidžiant visuomenei kultūros paveldo objektų vertę, sudominant šiandienos nuolatos skubančius žmones Lietuvos istorija, o tuo pačiu ir skatinant supratimą apie istorinės atminties puoselėjimo reikšmę.

Sostinėje vykę pažintiniai pasivaikščiojimai kvietė susipažinti su senamiesčiu, buvusia „Pohulianka“, Naujamiesčio prieigomis, Žvėrynu ir jų architektūra, lietuviškuoju XX a. pradžios Vilniumi ir jo pastatų interjerais. Taip pat vyko pažintinė išvyka į Pavilnių ir Verkių regioninius parkus, ekskursijos po Signatarų namus, Vileišių rūmų ansamblį, Katedros požemius, Energetikos ir technikos muziejų, Vrublevskių biblioteką, edukaciniai užsiėmimai tarpukario tematika, prie Katedros atidaryta paroda „Tarpukario Vilniaus istorija: nuo stichinių nelaimių iki įspūdingų atradimų“. Tradiciškai EPD dalyvaujantis „Vilniaus klubas“ kvietė į lietuviškuosius arbatvakarius Umiastovskių rūmuose. Savo iniciatyva Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Česlav Okinčic pakvietė vilniečius į buvusį privatų butą pamatyti autentiško interjero. Kultūros paveldo departamentas ypač dėkoja tokių iniciatyvų autoriams ir kviečia prie jų prisijungti ir kitus istorijos ir paveldo specialistus ar kultūros paveldo objektų valdytojus.

Klaipėdos m. savivaldybė surengė ekskursiją po pramoninį uostamiesčio kultūros paveldą. Panevėžiečiai galėjo sudalyvauti konferencijoje apie miesto architektūrą ir gyvenimą tarpukariu. Išskirtinis dėmesys skirtas moksleivių edukacijai: Kaune suorganizuotos architektūros dirbtuvės, kultūrinio orientavimosi konkursai, Kaunas r. savivaldybė ir Turizmo ir verslo informacijos centras siūlė ekskursiją garlaiviu į tarpukario Kulautuvą,

Šiauliuose vyko ne tik nemokamos ekskursijos moksleiviams, bet ir gimnazistų kūrybinės dirbtuvės, Radviliškyje – filmo apie mūšį su bermontininkais peržiūra. „Europos paveldo dienų renginiai įvyko daugelyje Lietuvos miestų ir miestelių, jie susilaukė didžiulio paveldą pažinti ir suprasti norinčių žmonių dėmesio. Džiugu, kad vis geriau įvertinama, ką kultūros paveldas gali duoti, kokia jo vertė žmogui ir potencialas regiono plėtrai“ – sako D. Varnaitė.

Kultūros paveldo departamentas kartu su miestų ir rajonų savivaldybėmis bei aktyviais paveldo objektų valdytojais Europos paveldo dienas Lietuvoje rengia nuo 1995 metų. Daugiau informacijos apie praėjusias paveldo dienas galima rasti Europos paveldo dienų Lietuvoje ar Departamento internetinėse svetainėse.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Kelionės, Kultūra, Kultūros paveldas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė