Beveik šimtas savanorių papuošė etnografinį kaimą (0)

vstt.lt nuotr.

vstt.lt nuotr.

Ar senoji namų puošimo tradicija vis dar aktuali XXI amžiuje? Tikrai taip! Šią vasarą tuo įsitikino didelis būrys savanorių, dalyvavusių Neries regioninio parko direkcijos projekte „Mūs pirkelė dailiai inrėdzyta“.

Aplink Vilnių sparčiai kylant šiuolaikiškiems gyvenamiesiems namams ir kuriantis naujo tipo gyvenvietėms, prie pat sostinės esančiame Šilėnų etnokultūriniame kaime buvo atsigręžta į vietos tradicijas. Daugiau nei tris mėnesius vietos ir sostinės moksleiviai, mokytojai, savanoriai iš užsienio, neįgalieji, medžio meistrai ir kiti kultūros paveldu besidomintys projekto dalyviai piešė ir pjaustinėjo ornamentus, šlifavo, dažė ir galiausiai montavo tradicinės medinių pastatų puošybos elementus.

Per vasarą papuošti penki gyvenamieji namai – visi jie pasidabino naujais langų apvadais ir karūnomis, o dvi pirkios – ir vėjalentėmis bei karnizais. Dveji buvusios kaimo karčemos langai taip pat sulaukė dažais kvepiančių langinių.

Visa puošyba kurta remiantis krašto tradicijomis, siekiant išsaugoti savitą Vilniaus apylinkių regiono veidą. Per daugiau nei dešimtmetį,  nuo 2002 m., surinkti vietos medinių pirkių puošybos pavydžiai šiemet pasitarnavo kaip puikus atspirties taškas tolimesnei kūrybai. Laikydamiesi pagrindinių tradicinės puošybos principų (simetrijos, ritmo, mastelio, ornamentų pasikartojimo, svarbiausių pastato dalių išryškinimo) dalyviai kartu su pastatų savininkais sukūrė savitą, o svarbiausią – savą, rankų darbu sušildytą ir širdžiai mielą puošybą.

Kiekvienas projekto dalyvis įsitikino, kad tradicinė mūsų pastatų puošyba – labai subtili, skoninga, tačiau nepaprastai daili ir puošni. Ir, svarbiausia, jos pagaminimas nėra toks sunkus, kaip daugelis įsivaizdavo – net ir savanoriai iš Makedonijos ir Ispanijos puikiai susidorojo su užduotimi!

Įkvėpimo pasisemti ir langų karūnose žydinčiomis trilapėmis „lelijomis“ galite pasigrožėti Šilėnų kaime, Zujūnų sen., Vilniaus raj. Projekto metu papuoštos pirkios pažymėtos specialiomis lentelėmis.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė