Likus mažiau nei 100 dienų iki euro, Lietuvos bankas laikosi numatyto darbų režimo (0)

Lietuvos banko nuotr.

Lietuvos banko nuotr.

Šaliai rengiantis įsivesti eurą, Lietuvos bankui šiame procese tenkančios užduotys vykdomos tiksliai laikantis numatyto darbų grafiko. Svarbiausi apsirūpinimo grynaisiais eurais, pasirengimo litų keitimui, mokėjimo sistemų pertvarkymo darbai atlikti, kiti veiksmai – tiksliai suplanuoti ir vykdomi, skelbia Lietuvos bankas.

„100 dienų – simbolinė riba prieš didįjį „egzaminą“, labai tinkama įvertinti atliktus ir ypač – dar likusius nuveikti darbus“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.  Jo teigimu, siekiant, kad valiutos pakeitimas įvyktų sklandžiai, visos šiame procese dalyvaujančios institucijos iki euro įvedimo likusį laiką privalo išnaudoti kaip įmanoma labiau susitelkusios ir kryptingai.

Pasak V. Vasiliausko, Lietuvos banke pasirengimo proceso stebėsena vykdoma nuolat, todėl „šimtadienio“ vertinimas nepateikė jokių staigmenų – visi parengiamieji darbai vyksta būtent taip, kaip buvo suplanuota.

Per pastaruosius mėnesius esmingai pasistūmėta vykdant vieną svarbiausių uždavinių – apsirūpinimą grynaisiais pinigais. Iš Lietuvos monetų kalyklos į Lietuvos banko saugyklas jau atgabenta 97 mln. vnt., arba beveik pusė numatomo šiais metais nukaldinti kiekio. Su Vokietijos centriniu banku pasirašius sutartį dėl eurų banknotų pasiskolinimo, intensyviai ruošiamasi pradėti gabenti ir banknotus. Numatoma, kad visas suplanuotas jų kiekis – 132 mln. vnt. – bus atgabentas iki gruodžio. Artimiausiais mėnesiais bus pradėtas ir euro monetų, kiek vėliau – ir banknotų paskirstymas komerciniams bankams, o šie, surinkę duomenis apie jų poreikį iš klientų, pradės antrinį grynųjų eurų paskirstymą.

Lietuvos banko valdyba taip pat patvirtino ir sąrašus bankų bei kredito unijų, kurie nemokamai keis grynuosius litus į eurus. Kartu su Lietuvos pašto skyriais ir Lietuvos banko kasomis tokių nemokamo keitimo vietų iš viso Lietuvoje bus 690. Jų sąrašas paskelbtas Lietuvos banko interneto svetainėje, joje taip pat rasite ir interaktyvųjį keitimo vietų žemėlapį.

Su bankais pasirašius Tarpusavio supratimo memorandumą dėl gerosios praktikos rengiantis euro įvedimui, planuojama, kaip užtikrinti kuo sklandesnį litų keitimą į eurus – numatomas ilgesnis darbo laikas intensyviuoju periodu, tam bus skiriami papildomi žmogiškieji ištekliai. Kad būtų sumažintas grynųjų pinigų poreikis grąžai, Lietuvos bankas su komerciniais bankais sutarė 2014 m. pabaigoje riboti didelių nominalų litų banknotų patekimą į apyvartą, o per išankstinį eurų paskirstymą ir 2015 m. pradžioje klientams bankų padaliniuose ir iš bankomatų pirmiausia išduoti mažesnių nominalų (pvz., 5, 10, 20, 50) eurų banknotus.

Lietuvos bankas iki euro įvedimo turi parengti ir pertvarkyti mokėjimo sistemas, nuo kurių priklauso tiek stambūs, tiek smulkesni mažmeniniai bankų klientų pervedimai. Pagrindines sistemas Lietuvos banko specialistai jau pertvarkė ir šiuo metu pradedamas jų testavimas. Pritaikius vietinę mažmeninių mokėjimų sistemą operacijoms atlikti eurais, nuo 2015 m. sausio 1 d. ji kartu taps klientui patogesnė, nes pervestos lėšos dėl kas valandą numatomų vykdyti tarpuskaitų adresatą pasieks greičiau. Be to, kasdien sistemų darbo laikas bus ilgesnis.

Lietuvos bankui taip pat numatytas vaidmuo informuojant visuomenę apie naująją valiutą, jos apsaugos požymius. Vienas pagrindinių segmentų šiame procese – kasininkai ir kiti su grynaisiais pinigais dirbantys asmenys. Iki šio momento Lietuvos bankas su grynųjų eurų apsaugos požymiais jau supažindino 1015 prekybos įmonių ir Lietuvos pašto atstovų, šie savo ruožtu žinias apie grynųjų eurų saugumo požymius perduos savo kolegoms.

Kai tik Europos Sąjungos Taryba priėmė sprendimą dėl euro įvedimo Lietuvoje, kartu su didžiaisiais mobiliojo ryšio operatoriais įvykdyta precedento neturinti socialinė kampanija – apie neatšaukiamą lito ir euro keitimo kursą trumpąsias SMS žinutes gavo beveik 3 mln. abonentų. Klientai taip pat buvo perspėti, kad nepasiduotų apgaulei raginami keisti litus tam nenumatytose vietose. Informacija teikiama įvairiomis priemonėmis: iki dabar Lietuvos bankas per partnerius jau išplatino 1,3 mln. įvairių spausdintų leidinių apie svarbiausius euro įvedimo apsektus.

Nemaža dalis informacinės veiklos atliekama bendradarbiaujant su Europos Centriniu Banku. Lapkritį numatoma išsiųsti specialų leidinį apie grynųjų eurų požymius į kiekvienus namus. Kartu su šiuo leidiniu gyventojus pasieks ir specialios holograminės kortelės su lito ir euro kurso skaičiuoklėmis. Atskiros pažintinės priemonės numatomos neįgaliesiems. Gruodį–sausį taip pat numatoma aktyvi informacinė kampanija žiniasklaidos priemonėse, o nuo spalio pabaigos iki sausio pradžios bus galima apsilankyti nemokamoje interaktyvioje Euro parodoje Valdovų rūmuose Vilniuje.

Siekiant, kad gyventojai geriau susipažintų su būsimąja valiuta, dar iki euro įvedimo, gruodį, bankuose ir Lietuvos pašto skyriuose bus pateikta ir juose bus galima įsigyti 11,59 euro vertės lietuviškų euro monetų rinkinių. Jie jau pradėti gaminti, visas jų skaičius sudarys 900 tūkst. vnt.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė