Lietuvos Respublikos žvejybos laivas nekirto Rusijos sienos (1)

MurmanskasŽemės ūkio ministerija informuoja, kad Lietuvos Respublikos žvejybos laivas „Jūrų vilkas“ žvejodamas nekirto Rusijos sienos. Patikrinus palydovinės sistemos duomenis paaiškėjo, kad  rugsėjo 17–18 d. laivas buvo tarptautiniuose vandenyse. Žuvininkystės departamentas jau kreipėsi į tarptautinę Žvejybos šiaurės rytų Atlante komisiją (angl. North East Atlantic Fisheries Commission, NEAFC)  dėl papildomo informacijos patikrinimo.

Rusijos pareigūnai pažeidė sulaikymo procedūras. Esant įtarimui, kad laivas nepaisė sienų, inspektoriai gali patikrinti laivą, tačiau tai negali būti ginkluotas patikrinimas. Tuo tarpu laivo „Jūrų vilkas“ kapitonui teko susidurti su ginkluotais pareigūnais, o jam atsisakius plaukti į Murmansko uostą, laivas buvo nuplukdytas jėga. „Ši situacija neturi precedento. Patikrinome, pagal turimus žvejybos žurnalo ir palydovinės sistemos duomenis  „Jūrų vilkas“ žvejodamas nekirto sienų ir nepažeidė įstatymų. Laivas buvo jėga plukdomas į Murmansko uostą. Pagal tarptautinės teisės nuostatus tokių procedūrų negali būti, tai akivaizdus teisių pažeidimas. „Jūrų vilkas“ buvo tarptautiniuose vandenyse, tad Rusijos pareigūnai turėjo informuoti tarptautines organizacijas ir  Lietuvos institucijas“, – kalbėjo Aidas Adomaitis, Žuvininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus pavaduotojas, laikinai einantis direktoriaus pareigas.

Kol kas palydovinės sistemos užfiksavo tik vieną atvejį, kai Lietuvos laivas nuplaukė per toli ir kirto sieną, tai įvyko rugsėjo 8 d. Laivas Rusijos Federacijos zonoje buvo tik vieną valandą. Rusijos institucijos dėl šio įvykio pretenzijų nepareiškė. Pažymima, kad žvejybos laivas gali kirsti valstybių išskirtinės ekonominės zonos sienas, jei žvejybos operacijos nėra vykdomos ir siena kertama dėl kitų priežasčių (siekiant išvengti blogų oro sąlygų, plaukiant iš vienos žvejybos zonos į kitą, grįžtant į uostą ir pan.).

Lietuvos užsienio reikalų ministerija Rusijos ambasadai Lietuvoje pirmadienį įteikė notą, kuriame reiškiamas protestas dėl neteisėtų Rusijos pareigūnų veiksmų sulaikant žvejybinį laivą „Jūros vilkas“.

„Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija pažymi, kad Rusijos Federacija savo pareigūnų neteisėtais veiksmais sulaikant tarptautiniuose vandenyse žvejojusį Lietuvoje registruotą ir su Lietuvos valstybės vėliava plaukiojantį laivą „Jūros vilkas“, pažeidė Jungtinių Tautų jūrų teisės konvencijos VII skyriaus nuostatas, garantuojančias atviros jūros laisves, be to, Lietuvos Respublikos institucijos nebuvo informuotos apie šio laivo ir jo įgulos sulaikymą“, – teigiama notoje.

URM notoje taip pat reikalauja nedelsiant paleisti laivą ir jo įgulą.

Savo ruožtu Rusijos federalinės saugumo tarnybos Pasienio apsaugos valdyba Murmansko sričiai teigia, kad sulaikytas Lietuvos žvejybinis laivas gali būti konfiskuotas.

Departamento spaudos tarnyba naujienų agentūrai „Interfax“ nurodė, kad sulaikyto laivo „Jūros Vilkas“ kapitonui gresia administracinė atsakomybė.

Tarnybos nurodyti Administracinių pažeidimų kodekso straipsniai numato baudas ir gali apimti laivo konfiskavimą.

Precedento neturintis įvykis atsitiko reguliuojamoje teritorijoje, tarptautiniuose vandenyse. Kapitonui atsisakius paklusti, laivo valdymas buvo perimtas ir laivas jėga nuplukdytas į Rusijos Murmansko uostą.  Lietuvos laivo įgulą sudaro 28 žmonės, trys iš jų – Lietuvos piliečiai.

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė