A.Stancikienė: KPD vadovės veiksmai ardo paveldo apsaugos sistemą ir diskredituoja valstybės institucijas (1)

A.Stancikienė, „Facebook“ nuotr.

A.Stancikienė, „Facebook“ nuotr.

Seimo narė Aurelija Stancikienė kreipėsi į kultūros ministrą Šarūną Birutį, prašydama įvertinti, ar Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos (KPD) direktorės Dianos Varnaitės elgesys atitinka šioms pareigoms užimti būtinus reikalavimus. Pagrindu tokiam kreipimuisi tapo neatsakingai kaitaliojama D. Varnaitės pozicija dėl kultūros paveldo objektų išsaugojimo Kuršių nerijoje ir kardinaliai vienas kitam prieštaraujantys sprendimai.

2010 m. birželio 17 d. D. Varnaitė kreipėsi į Klaipėdos apygardos prokuratūrą, prašydama ginti viešąjį interesą ir panaikinti Neringos savivaldybės 2001 m. gegužės 4 d. sprendimą, kuriuo numatyta Nidoje, adresu Naglių g. Nr. 17, esančio namo rekonstrukcija. KPD vadovė akcentavo, kad šis pastatas yra kultūros paveldo statinys, įrašytas į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą, ir stovi saugomoje teritorijoje – Kuršių nerijos nacionaliniame parke, o jo rekonstrukcija pakenktų paveldo vertybėms ir prieštarautų galiojantiems teisės aktams. Tą pačią poziciją KPD vadovė patvirtino prokuratūrai ir 2012 m. spalio 19 d. rašte, nurodydama, kad „prašyme išdėstyti reikalavimai yra tikslingi ir neturėtų būti keičiami“.

Per ketverius metus, kai vyko D. Varnaitės inicijuotas teismo procesas, pastate nebuvo atlikti jokie (net einamieji remonto) darbai, todėl jo vertingosios savybės, dėl kurių sunaikinimo kreiptasi į prokuratūrą, nepakito. Tačiau 2014 m. gegužės 30 d. KPD vadovė pateikė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui atsiliepimą, kuriame prašo pabaigti bylą taikos sutartimi, nes Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba prie KPD išėmė pastatą iš Kultūros vertybių registro.

„Neabejotina, kad toks valstybės tarnautojos sprendimų prieštaringumas, kai iš pradžių kreipiamasi į prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo, o po kelerių metų staiga pradedama teigti, kad statinys neturi jokių vertingųjų savybių, ne tik išbalansuoja kultūros paveldo objektų apsaugos sistemą, bet ir menkina valstybės įstaigų prestižą, valstybės įstaigų vadovų ir pačios valstybės autoritetą, kelia pagrįstus klausimus dėl priimamų sprendimų skaidrumo bei galimai korupcinio pobūdžio. Be to, dėl tokių prieštaringų sprendimų valstybė patiria dideles finansines išlaidas, susijusias su bylų nagrinėjimu teismuose ir teisėjų, prokurorų bei kitų valstybės tarnautojų dalyvavimu jose“, – teigiama A. Stancikienės kreipimesi į kultūros ministrą.

Parlamentarė nurodo, kad toks KPD elgesys yra ne pavienis atvejis, bet vienas iš principinės pozicijos pavyzdžių. 2014 m. balandžio 1 d. rašte Neringos savivaldybės merui Dariui Jasaičiui D. Varnaitė konstatavo, kad sėkmingai išsprendus klausimą dėl objekto, esančio Naglių g. Nr. 17, Nidoje, dar lieka kitos teismuose tebenagrinėjamos bylos, kurias taip pat galima išspręsti, pakeitus atskiras Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo plano nuostatas, ir toks projektas, pritarus Neringos savivaldybei, būtų teikiamas Vyriausybei tvirtinti.

„Tokia perspektyva, numatyta D. Varnaitės rašte, be kitų nejaukių minčių verčia kelti ir klausimą apie ketinimus sulaužyti Lietuvos įsipareigojimus tarptautinei bendrijai, kuriuos prisiėmėme 2000 m. gruodžio 2 d. įtraukiant Kuršių neriją, kaip bendrą dviejų valstybių objektą, į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą“, – pabrėžiama A. Stancikienės kreipimesi.

Pridedamas Seimo narės Aurelijos Stancikienės 2014 m. rugsėjo 18 d. raštas Nr. 14-1059 „Dėl kultūros paveldo departamento direktorės veiksmų, įteisinant kultūros paveldo objektų sunaikinimą Kuršių nerijoje“.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė