Baltų vienybės ugnys ant Verkių kalno (5)

Baltų gentys XII a. | punskas.pl nuotrauka

Baltų gentys XII a. | punskas.pl nuotrauka

XII a. baltai gyveno gentimis. Tada buvo Prūsų, Galindų, Jotvingių (Sūduvių), Skalvių, Lietuvių, Kuršių, Sėlių, Žiemgalių, Latgalių gentys. Pabandykime įsivaizduoti kokiu būdu buvo palaikomas ryšys tarp genčių – kokiu būdu buvo pranešama apie priešų puolimą.

Tada nebuvo nei interneto nei telefonų. Net skaipo (Skype) tada nebuvo. Nebuvo net ir tokios senienos kaip telegrafas. O 1236 metų rugsėjo 22 dieną reikėjo susivienijus Žemaičių ir Lietuvių gentims laimėti Saulės mūšį. Žemaičių ir Lietuvių gentys iš vakarų į rytus buvo nusidriekusios apie 200 km. Reikėjo greitai perduoti žinią, spėti susivienyti ir laimėti. Uždegus ant piliakalnio ar aukšto kalno sausų malkų, kad ir didelį laužą, dienos metu jį matysime ne toliau nei iš kilometro atstumo. Jeigu ant laužo uždėsime žalios žolės tai kils balti dūmai, kuriuos gentainiai pastebės jau ir už 20 kilometrų. Bet kaip suprasime iš kurios pusės puola priešas? Juodus dūmus turėtų skleisti degantis didelis kiekis spygliuočių medžių sakų. Gal būt baltų ir juodų dūmų signalais buvo perduodamos išsamesnės žinios apie pavojų. Gal tai buvo panašūs į Morzės abėcėlę signalai. Dabar galime tiktai spėlioti, bet reikia manyti, kad tai buvo pakankamai gerai veikiantis žinių perdavimo būdas. Pamačius pavojaus signalą gentainiai skubiai perduodavo tokiu pat būdu žinią toliau, susigabendavo gyvulius ir maisto atsargas į gerai įtvirtintas pilis, kad atvykęs priešas nerastų sau maisto. Tokiu būdu tikriausiai veikė XII – XIII amžių baltų „internetas“.

Baltų gentys XIII a. Raudonu skrituliu pažymėta Šiurpilio pilis | nuotr. iš Šiurpilio pilies stendo

Baltų gentys XIII a. Raudonu skrituliu pažymėta Šiurpilio pilis | nuotr. iš Šiurpilio pilies stendo

Rugsėjo 22 d. nuo 20.00 iki 21.00 val. kviečiame kartu uždegti Baltų vienybės ugnį ant aukštojo Verkių kalno. Jau penkioliktą rudens lygiadienį lietuviškų tradicijų puoselėtojus prie Lizdeikos aukuro kviečia Lietuvių etninės kultūros draugija.

Prieš 778 metus baltų gentys susivienijo ir Saulės mūšyje sumušė Kalavijuočių ordiną. Saulės mūšio diena Lietuvos ir Latvijos seimų yra paskelbta Baltų vienybės diena. Mūšio išvakarėse buvo ugnies ženklas – vienykimės. Ugnis ant tolimo kalno – ženklas, kad esame. Ugnies uždegimas vienu metu – vienybė.

Susiburkime prie Lizdeikos aukuro, prie kaitrios ugnelės prisiminkime protėvių žygius ir kovas už gimtąją Žemę, Kalbą, Valstybę. Rudens lygiadienio virsmas primins, kad artėjame į susikaupimo, Ilgių laiką. Nuoširdžiais žodžiais ir dainomis pagerbsime kovose žuvusius Lietuvos didžiavyrius.

Dalyvaus tautiški istorikai Inga ir Tomas Baranauskai.
Kas galite, atsineškite sausų malkų ir deglų.

Renginį rengia: Nijolė Balčiūnienė, Lietuvių etninės kultūros draugija.

Kategorijos: Baltų žemėse, Istorija, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė