Lietuva, Lenkija ir Ukraina kuria bendrą karinę brigadą (8)

R.Pliadžio nuotr.

R.Pliadžio nuotr.

Rugsėjo 19 d. Varšuvoje, Lenkijoje, susitiksiantys Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Lenkijos gynybos ministras Tomašas Semoniakas (Tomasz Semoniak) ir Ukrainos gynybos ministras generolas pulkininkas Valerijus Heletejus (Valeriy Heletey) pasirašys tarpvyriausybinį susitarimą dėl trišalės Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos brigados „LITPOLUKRBRIG“ steigimo.

„Kaip viena iš brigados steigėjų Lietuva įgyvendina vieną svarbiausių užsienio ir saugumo politikos uždavinių – remti demokratinės ir laisvos Europos valstybės vystymosi kelią pasirinkusią Ukrainą,“ – ceremonijos išvakarėse sakė Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

„Panašiai kaip ir anksčiau specialiai sukurtas Lietuvos ir Lenkijos batalionas „LITPOLBAT“ Lietuvos kariuomenei padėjo perimti NATO šalių patirtį ir standartus, taip ir šis trišalis projektas, tikiu, padės Ukrainai plėtoti efektyvias karines pajėgas, ir tuo pačiu kurti saugesnę ir stabilesnę Europą“, – sakė ministras J. Olekas.

Iškilminga „LITPOLUKRBRIG“ steigimo susitarimo pasirašymo ceremonija vyks Lenkijos Prezidento rūmuose dalyvaujant Lenkijos Prezidentui Bronislavui Komarovskiui (Bronislaw Komarowski), Ceremonijoje taip pat dalyvaus sutarties šalių ambasadoriai ir kt. svečiai.

Susitarimu dėl brigados steigimo taip pat nustatoma trišalės brigados struktūra, teisinis statusas, vadovavimo principai ir kiti veikimo klausimai.

Planuojama, kad brigadai priskirti kariai dalyvaus bendrose mokymuose ir pratybose. Prireikus, brigada ar atskiri jos elementai galės būti siunčiami į tarptautines operacijas, kurioms suteiktas Jungtinių Tautų Organizacijos Saugumo Tarybos mandatas. Sprendimą dėl brigados panaudojimo tarptautinėse operacijose turėtų priimti brigadoje dalyvaujančios šalys bendru sutarimu.

Brigada bus formuojama pagal Europos Sąjungos daugianacionalinių kovai su krizėmis skirtų kovinių grupių pavyzdį. Brigadą sudarys tarptautinis štabas, trys batalionai ir specializuoti padaliniai.

Lietuva, Lenkija ir Ukraina brigadai skirs po pėstininkų batalioną, šalys-steigėjos skirs personalo specializuotiems junginiams ir brigados štabui formuoti.

Brigados „LITPOLUKRBRIG“ štabas įsikurs Lenkijoje (Liubline), Lietuva į štabą planuoja deleguoti iki penkių nuolatinių karių ir skirti papildomai karių brigados mokymų ir pratybų metu.

Brigados batalionai bus dislokuoti juos priskyrusių šalių teritorijose, o priėmus sprendimą aktyvuoti brigadą arba jos dalį – į užduoties vietą vyks junginio sudėtyje.

Lietuvos brigadai skiriamas batalionas bus suformuotas iš Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono karių. 1999–2007 metais iš šio bataliono karių buvo suformuotas bendras Lietuvos ir Lenkijos batalionas „LITPOLBAT“. Tuo metu su NATO valstybe bendrai suformuotas karinis vienetas Lietuvos kariams padėjo perimti NATO karines procedūras, pasirengti NATO vadovaujamoms tarptautinėms operacijoms ir pasirengti integracijai į NATO karines struktūras.

Brigados steigimo susitarime numatyta, kad prie junginio bendru šalių-steigėjų kvietimu galės prisijungti ir kitos valstybės.

Derybos, kuriomis siekiama įkurti Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos trišalį karinį vienetą ir taip prisidėti prie regioninio ir platesnio tarptautinio stabilumo ir saugumo, buvo pradėtos 2007 metais.

Brigados kūrimo projektu taip pat siekiama stiprinti Lietuvos ir Lenkijos strateginę partnerystę ir karinį bendradarbiavimą ir padėti Ukrainai aktyviau įsitraukti į bendradarbiavimą regione ir euroatlantinėje erdvėje.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė