Žuvinto paliose spanguolių užderėjo mažiau nei pernai (0)

Tomtit.hu nuotr.

Tomtit.hu nuotr.

Žuvinto pelkėje spanguolių derlius maždaug trečdaliu mažesnis nei pernykštį rudenį.

Žuvinto biosferos rezervate leidimai spanguoliauti vieną dieną pasirinktinai vietiniams gyventojams išduodami pirmam arba antram rugsėjo savaitgaliui, tai priklauso nuo uogų prinokimo. Šiais metais čia spanguoliauta praėjusį savaitgalį. Uogavimui išduota 220 leidimų.

Tačiau tie 220 leidimų lankytis Žuvine visai nerodo, jog būtent tiek vietinių nubrido iki pelkės. Jau kelinti metai pastebima, jog uogų rinkti ateina vos daugiau nei pusė pasiėmusių leidimus. Pasikeitė ir uogautojų amžius ir prirenkamų uogų kiekis. Dabar į pelkes eina tik vienas kitas jaunesnis žmogus, o pririnkę neretai tik po puskibirį jau keliauja atgal. Absoliuti dauguma pakalbintų uogautojų teigia, jog šiais laikais renka tik sau, na dar giminaičiams. Ar atsidurs daug spanguolių turguje – tikrai neaišku. Nebent iš kitų pelkių, kur uogauti niekas nedraudžia ir uogos nurenkamos dar iki rugsėjo pradžios.

Šįmet atvirose vietose spanguolių gerokai mažiau, kiek daugiau jų buvo nendrių pakraščiuose. Pavasarį spanguolynai žydėjo normaliai ir gražiai, žydėjimo metu šalnų nebebuvo, gal būt jų derliui pakenkė buvę dideli vasaros karščiai ar lietaus trūkumas. Juk tai šiaurės kraštų uogos.

Tačiau džiugina aiškiai pagerėjusi spanguoliautojų kultūra. Praeina tie laikai, kai nežinodavai ko į pelkę susirenka vyrai – uogų rinkti ar naminės ragauti, o ir šiukšlių po uogavimo ne kažin kiek lieka. Šįmet aptikta kelis kartus mažiau nelegalių uogautojų – vos penki. Jiems pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą parašytus protokolus dėl saugomų teritorijų režimo pažeidimo, skirtos baudos iki 150 litų. Ankstesniais metais tokių pažeidėjų būdavo po 20-30. Tad seni nelegalūs takai į pelkę pamažu negrįžtamai užauga.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė