Vėl siekiama įteisinti dvikalbystę buvusioje Lenkijos okupuotoje Lietuvos dalyje (7)

Alkas.lt asociatyvinė nuotr.

Alkas.lt asociatyvinė nuotr.

Rugsėjo 11 d. nacionalistinių Lietuvos lenkų rinkių akcijos (LLRA) ir Rusų aljanso  grupuočių nariai Seime vėl įregistravo naują Tautinių mažumų įstatymo projeką (XIIP-2242), kuriuo toliau siekia ne tik įteisinti dvikalbystę, bet ir siūlo valstybę įpareigoti finansiškai remti tautines mažumas.

Pagal šį projektą savivaldybėse, kuriose tautinė mažuma, sudaro ne mažiau 10 procentų nuo bendrojo savivaldybės gyventojų skaičiaus, tautinei mažumai save priskiriantys asmenys turėtų teisę kreiptis raštu arba žodžiu tos tautinės mažumos kalba į savivaldybių viešojo administravimo subjektus, ir žodžiu gauti atsakymą ta pačia kalba.

Savivaldybėje, kurioje tautinė mažuma sudaro ne mažiau 10 proc. gyventojų, vietovardžiai, gatvių, viešojo administravimo subjektų pavadinimai, topografiniai ženklai turėtų būti rašomi valstybine ir tos tautinės mažumos kalba. Taip pat vieša informacija apie sveikatos apsaugą, viešosios tvarkos užtikrinimą, asmenų saugumą, pirminė teisinė pagalba, rinkimų informacija galėtų būti teikiama ir tos tautinės mažumos kalba.

Projektas taip pat numato, kad tautinei mažumai priklausantis asmuo įstatymų nustatyta tvarka turi teisę mokytis šios tautinės mažumos kalba arba tautinės mažumos kalbos bendrojo ugdymo arba (ir) neformaliojo švietimo mokyklose.

Taip pat siūloma, kad atviro konkurso būdu tautinėms bendrijoms būtų skiriama valstybės ir savivaldybių parama.

Aiškinamajame įstatypo projekto rašte rašoma, kad šio įstatymo įgyvendinimui reikės virš 5 000 000 litų: 2 204 400 Lt gatvių pavadinimams lenkų kalba ir 3 030 400 Lt vietovių pavadinimams lenkų kalba pažymėti.

Pasak aiškinamojo rašto lenkų nacionalistai siekia, kad būtų lenkų kalba užrašyti 3 674 gatvių ir 942 vietovių pavadinimai buvusioje Lenkijos okupuotoje Lietuvos dalyje:

Elektrėnų sav.: 7 vietovės – 22400 Lt, 17 gatvių – 10200 Lt,
Šalčininkų r. sav.: 254 vietovės – 812800 Lt, 613 gatvių – 367800 Lt,
Švenčionių r. sav.: 46 vietovės – 147200 Lt, 164 gatvės – 98400 Lt,
Trakų r. sav.: 93 vietovės – 297600 Lt, 443 gatvės – 265800 Lt,
Vilniaus r. sav.: 500 vietovių – 1600000 Lt, 2343 gatvės – 1405800 Lt,
Varėnos r. sav.: 11 vietovių – 35200 Lt, 17 gatvių – 10200 Lt,
Visagino m. sav.: 1 vietovė – 19200 Lt, 17 gatvių – 10200 Lt,
Zarasų r. sav.: 30 vietovių – 96000 Lt, 60 gatvių – 36000 Lt.

Priminsime, kad Lietuvos Seimas pavasario sesijoje po svarstymo jau buvo pritaręs anksčiau LLRA teiktam Tautinių mažumų įstatymo projektui. Tačiau Seimo nariai svarstydami šį LLRA veikėjo Jaroslavo Narkevičiaus teiktą projektą iš jo išbraukė su dvikalbystę susijusius punktus.

Tikėkimės, kad Seimo nariams ir šį kartą pakaks sąmoningumo atmesti šiuos provokacinius penktosios kolonos atstovų siūlymus.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

7 komentarai

 1. Kažin:

  Tiek pagal tarptautinę, tiek nacionalinę teisę lenkai Lietuvoje nėra jokia tautinė mažuma, o tik Lietuvos kitakalbiai. Taigi jie matys tą dvikalbystę, kaip savo ausis be veidrodžio.
  Iš esmės tai savivaldybių rinkimų kampanijos veiksmai. Yra apsileidimas ne kitaip, kad per tiek LLRA gyvavimo metų neatsirado tokių, kurie analogiškai įkurtų Tuteišų rinkimų akciją su skirtingais negu LLRA siekiais. Pagaliau kur “Vilnijos” draugijos siūlymai valdžiai pripažinti tuteišų ir jų kalbos poprostuo pavadinimus oficiliais bendrines lietuvių kalbos žodžiais, kur draugijos atitinkamas rūpinimasis tuo, kaip Lietuvos istoriniu, kultūriniu paveldu.

 2. Gustavas:

  Reikalinga ,kad Seime butu užregistruotas ir priimtas įstatymas , kad lenkai ir ruskiai daugiau negalėtu teikti tokio įstatymo . Ir lai ruskiai ir nežinia kokios tautybės, bet save laikantys lenkais , graužia krėmliaus penkiakampę .O jeigu tai negalima , tada reikėtu kokius metelius palaukt kol isigalės euras ir tada mes lietuviai tiems parazytams sumesime litų kiek tik norės.

  • Klausimas:

   Vaikiškos kalbos: įsigaliojus eurui, eurų ir reikalaus savo darbeliams.
   Vienintelis kelias sustabdyti šį procesą, paklausti “tautinių mažumų” veikėjus, o kokia nauda valstybei iš jūsų projektų? Kaip jie skatina valstybės ir tautų VIENYBĘ? Niekaip? Tai kodėl turėtume jį svarstyti? Jums geriau nuo savų pasiūlymų, tačiau norite įgyvendinti kitų sąskaita (kokia nauda iš tų dvikalbių lentelių Pasvalio, Šiaulių, Klaipėdos ir kt. Lietuvos regionų gyventojams? O mestis tam reikia visiems). Beto tai padidins administracinę naštą valstybei. Turim vieną bendrinę valstybinę kalbą visoje teritorijoje ir užtenka.
   Dar kas įdomu, kalbama tik apie lenkų dvikalbystę, o rusiškų lentelių nereikalaujama. Įdomu kodėl? Rusakalbius veikėjus (rusai jie ar dar kažkas galima sužinoti tik pamačius juos gyvai ir kaip jie gyvena) pamatrosiat i brosiat?

   • Gustavas:

    Visiškai sutinku su Tamstos komentaru ir netgi su pirmu sakiniu .Aš net nesitengiau rimtai komentuoti , nes matau , kad tuščias reikalas.Del visų neišsprestų problėmų esame patys kalti . Kaip sakoma, kad durnių ir bažnyčioje muša.Kartais rodos , kad nesam pribrende turėt savo valstybės , kad dauguma seimūnų nežinia ko ten sėdi . .Alke yra daug rimtų komentatorių išmanančių istoriją ,politiką , teisę, bet tarp jų kažkodėl mažai vieningumo . Kiekvienas turi savo tiesą .Todėl mažiau išmanančiam straipsnis netampa kelrodžiu.O dėl paskutinės Jūsų minties , man rodos , kad bus atvirkščiai .Tyli kiaulė gilią šaknį knisa.Čia matrosai pradeda ir laimi.

    • Klausimas:

     Pribrest gal ir pribrendom prie valstybės turėjimo, tačiau reiktų tiksliau apibrėžti kam ji mums. T.y. kokias funkcijas atliks ir kaip jos bus realizuotos. Kaip vadinsim valstybės valdymo funkcijas atliekančius asmenis, kaip jie bus skiriami ar samdomi. Kas turės teisę balsuoti (lygiateisiškumas šioje srityje leidžia parazitams per rinkimus patekti į valdymo organus), kaip bus tikrinama valdytojų kompetencija, kokią valdymo sistemą taikys (demokratinė sistema prieštarauja žmogaus prigimčiai – visi lygūs ir krūvelė išrinktūjų. Gal pasidairykime kas buvo iki demokratijos?), kaip bus ugdomi valdytojai (savaime jie neatsiranda ir juos reikia ugdyti).
     Vienybei tarp komentatorių sukurti, būtina apibrėžti kokiam tikslui reiškiama nuomonė. Tada bus aišku ar nuomonė naudinga ar ne apibrėžtam tikslui. Antraip gaunasi elementarus turgus. Ir patys straipsniai yra tieiog informacija ir viskas. Kaip kelrodis (į kur tas kelias veda ir ar juo skaitantis ėjo ir jam to reikėjo?) kažin ar jis naudingas.
     Su matrosais tamsus reikalas kaip ir su lenkais. Su šiuo įstatymu jie gali atverti spragą klajokliams iš trečiūjų šalių (semitai, negrai ir kt.), kurie jau po truputį apsigyvena Lietuvoje. Jiems mūsų kultūra visiškai dzin ir jie jos net nesiruošia puoselėti (ją išsaugoti galime tik mes patys) ar saugoti. Jie turi savo ir triukšmaus apie savo teises, pamiršdami apie pareigas. Apskritai, laikas pamąstyti ar Lietuva darnių lietuvių-Kūrėjų kraštas ar euro tautų mėšlyno užkampis.

 3. Stanislovas:

  Man atrodo, kad nereikia Lietuvoje kiršinti vienos tautybės piliečius su kitos. Gal būt reikia nepamiršti, kad Lietuva ir Lenkija įeina į ES sudėtį. Kam reikia neesminių bereikalingų nesutarimų tarp lietuvių ir lenkų. Manau premjeras teisus, nebūkime mes labai ambicingi. Dėl pakabintų lentelių sovietiniais laikais Lietuva nenukentėjo ir manau nenukentės Lietuva ir šiais laikais.Gal būt atsiras didesnė pagarba Lietuvai, Lietuvoje atsiras daugiau lietuviškų dainų, o ne kitokių. Manau, kad bus didesnė pagarba Lietuvai, kaip buvo Vytauto Didžiojo laikais “ZECPOSPOLITA” . Reikia prisiminti istoriją kas kariavo, kur kariavo su kryžiuočiais ir kas laimėjo Žalgirio mūšyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė