Rugsėjo 9-toji – Vaisiaus alkoholio sindromo diena (0)

neštumasRugsėjo 9 d. Lietuvoje jau trečią kartą minima Pasaulinė Vaisiaus alkoholio sindromo (VAS) diena. Šią dieną visas pasaulis kviečiamas prisiminti, jog 9 nėštumo mėnesius moterys turėtų nevartoti nė lašo alkoholio. Ta proga surengtoje spaudos konferencijoje sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė paragino visas esamas ir būsimas mamas prisiminti, kad net vienos taurės vyno padaryta žala yra neatitaisoma.

Spaudos konferencijoje taip pat dalyvavo VU Medicinos fakulteto dekanas profesorius Algirdas Utkus, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Neonatologijos centro direktorė, gydytoja neonatologė prof. dr. Nijolė Drazdienė, VšĮ „Vilniaus gimdymo namai“ direktorė doc. dr. Kornelija Mačiulienė.

Jau daugiau kaip 2500 metų žinoma apie alkoholio vartojimo žalą per nėštumo laikotarpį. 1973 metais Vašingtono universiteto (JAV) mokslininkai Džonsas (Jones) ir Smitas (Smith) įvardijo embriono ir vaisiaus pažeidimus dėl alkoholio poveikio per nėštumą kaip vaisiaus alkoholinį sindromą (VAS). 1987 metais JAV mokslininkai įrodė, kad moteriai nėštumo laikotarpiu pavojingas bet koks alkoholio kiekis. Nepaisant to, tyrimai rodo, kad nuo 2 iki 70 proc. moterų nėštumo metu vartoja alkoholį.

Ministrė R. Šalaševičiūtė pažymėjo, kad LSMU mokslininkų atlikti tyrimai rodo, jog Lietuvos kūdikių namuose net 40 proc. vaikų kenčia nuo vaisiaus alkoholinio sindromo sutrikimų. Skaičiuojama, kad šalyse, kuriose reprodukciniu laikotarpiu moterys linkusios vartoti alkoholį, tokius sutrikimus turi nuo 2 proc. iki 5 proc. vaikų. Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvoje apie 20 proc.  reprodukcinio amžiaus moterų alkoholį vartoja žalingai, galima daryti prielaidą, kad vien 2013 m. Lietuvoje gimė nuo 617 iki 1542  mažylių turinčių vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimus.

„Neveltui specialistai pabrėžia, kad net taurė vyno ar bokalas alaus, būsimos mamos išgertas nėštumo metu, gali lemti vaiko negalią visam gyvenimui, – pabrėžė ministrė. – Todėl visas esamas ir būsimas mamas kviečiu susimąstyti – ar tikrai verta rizikuoti savo vaiko sveikata?“

Anot VU Medicinos fakulteto dekano profesoriaus Algirdo Utkaus, pavojingiausias laikotarpis VAS yra nuo trečios iki dešimtos nėštumo savaitės po pastojimo. Jei tuo metu moteris alkoholio vartoja kasdien maždaug po 28 gramus absoliutaus spirito (340 g alaus arba 141 g vyno arba 42,5 g degtinės), tai VAS rizika yra apie 40 proc. Pasak profesoriaus, apsisaugoti galima vienu vieninteliu būdu – nevartoti alkoholio nėštumo metu.

„Alkoholio vartojimo sukelti pakitimai yra negrįžtami, nepagydomi. Todėl nesvarstant didesnės ar mažesnės vaisiaus pažeidimo rizikos dėl alkoholio poveikio, visos moterys per nėštumą turi visiškai nevartoti alkoholio, nes tik „nulis alkoholio – nulis vaisiaus pažeidimo rizikos“, – teigia prof. A. Utkus

Pasak prof. dr. N. Drazdienės, didelė problema yra visuomenės požiūris į alkoholio vartojimą apskritai ir ypač į jo vartojimą nėštumo metu. „Mes matome, kad yra visi sindromo požymiai, tačiau moteris kategoriškai neigia nėštumo metu vartojusi alkoholį ir tai apsunkina diagnostiką, – teigia profesorė. – Tačiau tai turėtų rūpėti ne tik mums, medikams, bet visai visuomenei, todėl tikimės, kad raginimai nėštumo metu nevartoti nė lašo alkoholio bus išgirsti“.

Apie Pasaulinę vaisiaus alkoholinio sindromo dieną: Pasaulinės Vaisiaus alkoholio sindromo dienos  iniciatoriai – sutuoktiniai Boni Bakston (Bonnie Buxton) ir Braenas Filkoksas (Brian Philcox) bei Tereza Kelerman (Teresa Kellerman). Jie patys yra vaikų su Vaisiaus alkoholio sindromu tėvai. Kelerius metus ieškoję problemos sprendimo, jie suprato, kad trūksta ionformacijos šia tema. Beieškant išeities, kilo mintis 1999 metų 9 mėnesio 9 dieną 9 valandą ir 9 minutės pasiūlyti visam pasauliui prisiminti, jog 9 nėštumo mėnesius moterys turėtų nevartoti nė lašo alkoholio. Tik tokiu būdu galima milijonus žmonių apsaugoti nuo negalios, lydėsiančios visą gyvenimą. Atimti ateitį iš vaikų, nuskriausti juos dėl to, kad nėštumo metu motina vartojo alkoholį Vaisiaus alkoholio sindromo dienos iniciatoriams atrodė neteisinga ir jie ėmėsi keisti pasaulį.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė