Rugsėjo 8-oji: prieš 500 metų Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė triumfavo Oršos mūšyje (4)

Oršos mūšio paveikslas. 1524-1530m. Autorius nezžnomas

Oršos mūšio paveikslas. 1524-1530m. Autorius nezžnomas

Rugsėjo 8-ąją sukanka 500 metų, kai prie Oršos Lietuvos Didžioji Kunigaikštystės pasiekė pergalę prieš Maskvos kunigaikštystės kariuomenę.

Oršos mūšis vyko 1514 m. rugsėjo 8 dieną ir buvo reikšmingiausias dešimties metų kare (1512–1522 m.) tarp Maskvos valstybės ir Lietuvos. Šis mūšis atskleidė LDK karinį potencialą, išryškino karinio bendradarbiavimo su Lenkijos karalyste perspektyvas. Oršos mūšis buvo reikšmingas ir karo meno istorijai: jame pirmą kartą dalyvavo ir įvairios kariuomenės rūšys – kavalerija, pėstininkai ir artilerija, sudariusios sąlygas LDK pergalei pasiekti.LDK kariuomenės pergalė prie Oršos sulaukė ir didelio tarptautinio rezonanso. Ši LDK pergalė sužlugdė Maskvos pastangas sudaryti prieš Lenkijos karalystę ir LDK nukreiptą sąjungą su Habsburgais. Pergalė buvo puiki proga karinės šlovės spindesy nuskambėti Lietuvos vardui.

„Tautos laisvė yra pamatinė vertybė ir negali būti jokių kompromisų ar nuolaidų, kai kalbama apie nepriklausomybės gynimą. Nuo Karaliaus Mindaugo valstybės iki Sausio 13-osios Lietuvai teko išbandymai, nuolat reikalaujantys aukų. Oršos pergalė parodė, kad anaiptol ne karių skaičius, o ryžtas ginti Tėvynę ir profesionalumas yra lemiamas veiksnys, duodant reikiamą atkirtį bet kokiam agresoriui,“ – sako krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Minint šią vieną didžiausių LDK kariuomenės pergalių ankstyvųjų Naujųjų laikų epochoje 2014-ieji Lietuvoje paskelbti Oršos mūšio 500-ųjų metų minėjimo metais. Šiam įvykiui paminėti suplanuota įvairių renginių, išleista jubiliejinė moneta, pašto ženklas, parengtos parodos, kt.

Pagrindinis šios sukakties minėjimo renginys įvyks rugsėjo 26 dieną Vilniuje. Jo metu bus surengta iškilminga triumfo eisena, kuri nusidrieks Vilniaus Senamiestyje nuo Aušros vartų iki Katedros aikštės, vėliau Valdovų rūmų kieme vyks batalinės muzikos ir šviesos instaliacija.

Įgyvendinat Oršos mūšiui paminėti parengtas priemones dalyvauja įvairios šalies ministerijos, švietimo įstaigos, muziejai, Lietuvos bankas, Lietuvos paštas, kitos institucijos.

Daugiau informacijos apie Oršos mūšį, minėjimo renginius rasite čia.

Oršos mūšis | kam.lt nuotr.

Kategorijos: Baltų žemėse, Istorija, Kultūra, Naujienos, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .

4 komentarai

 1. Pikc:

  Ha, gi ten liberastai tą akciją su deglais ir žygio dainomis organizuoja – taip taip, ta pati fauna, kurie baisėjosi “neonaceis” beigi kitokiais “fešeis”, kai patriotinis jaunimas su deglais Sausio 13-ją minėjo. 😀

 2. Juozas:

  taigi sveikinu visus su garbingu jubilieju.

 3. Kažin:

  25 metus gyventa nutylint Lietuvos valstybei tokią svarbią LDK pergalę Oršos mūšyje prieš Maskvą, tarsi jos ir nebutų buvę. Todėl apie ją jaunimas, apskritai žmonės mažai ką tėra girdėję. Nors 2014 metai paskelbti pergalės Oršos mūšyje 500 metų sukakčiai paminėti, tačiau šio mūšio platesnio nušvietimo visuomenėje kaip nebebuvo, taip ir nėra. Taigi, ar ne laikas pasidomėti kuo užsiima Istorijos institutas.
  Be abejonės dėl tokio nutylėjimo politikos vykdymo per visą Nepriklausomybės laikotarpį atsakomybė tenka Lietuvos valdžiai, tačiau kritikos dėl to jos atžvilgiu iš politikų ar politologų taip pat nesigirdi. O juk tai – valstybinės svarbos dalykai.

 4. Žaltys:

  Bitvas ir drakas garbina agresyvios tautos. Agrarinės valstybės piliečiai mūšius apraudodavo, nedarė tom progom jokių “rodina-matj” tipo skulptūrų ir maskoliškų karinių paradų. Kadangi jauni žmonės nemoka istirinių dainų, tai ir minėti bei švęsti yra nerealu. Ar gali vykti normalios mišios, kai bažnyčioje niekas nemoka poterių, nežino kuria ranka žegnotis? Ramybė jums, ištroškusiems pasijusti didingais ne savo asmeninių pergalių sąskaita.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė