Vilniaus paveikslų galerijoje atidaroma Paryžiaus mokyklos dailininkų iš Baltarusijos paroda (0)

Markas Šagalas. Jokubas ir angelai. 1980 | ldm.lt nuotr.

Markas Šagalas. Jokubas ir angelai. 1980 | ldm.lt nuotr.

Šį rudenį Lietuvos sostinės gyventojų laukia malonus siurprizas – nuo rugsėjo 11 d. Vilniaus paveikslų galerijoje bus eksponuojami Paryžiaus mokyklos dailininkų iš Baltarusijos darbai. Ekspozicija yra „Belgazprombank“ projekto „Art-Baltarusija“ dalis: ją sudaro 69 tapybos, grafikos ir skulptūros darbai, surinkti paties banko, Baltarusijos Respublikos nacionalinio dailės muziejaus bei privačių įmonių.

Pirmą kartą už Baltarusijos ribų eksponuojama unikali ekspozicija tampa koncentruota XX amžiaus pradžios Paryžiaus mokyklos meistrų, gimusių Baltarusijoje ir vėliau išgarsėjusių visame pasaulyje, prezentacija. Kolekcija pripažinta didžiausia šių dalininkų darbų sankaupa ne tik Baltarusijoje, bet ir visoje Rytų bei Centrinėje Europoje.

Vilnius tapo ypatingu miestu daugelio parodoje pristatomų kūrėjų likimuose. Būtent čia, Vilniaus piešimo mokykloje, kuriai ilgą laiką vadovavo rusų dailininkas Ivanas Trutnevas, kai kurie jų, pavyzdžiui, Chaimas Sutinas (Chaim Soutine), Pinchius Kemenas (Pinchus Kremegne), Šraga Semas Carfinas (Shraga Sam Zarfin), Leonas Indenbaumas (Leon Indenbaum), Robertas Geninas ir Michailas (Mišelis) Kikoinas (Mikhail (Michel) Kikoine), praleido savo jaunystę ir mokėsi realistinės tapybos pagrindų bei akademinio piešimo. Būtent Vilniuje, garsėjančiame turtingu savo kultūriniu gyvenimu būsimieji meno metrai susipažino su šiuolaikiniu menu ir būtent iš čia išvyko į Paryžių. Simboliška, kad tikriausiai įžymiausio Vilniaus piešimo mokyklos auklėtinio Chaimo Sutino paminklas Monparnase buvo sukurtas talentingo lietuvių skulptoriaus Arbit Blato. Rytų Europos dailininkai suteikė naujai meno srovei – Ecole de Paris – suteikė grakštumo ir elegancijos, ryšių spalvų ir neįprastos ekspresijos.

„Lietuvos meno gerbėjams suteikiama išskirtinė galimybė pamatyti tai, ko nėra Prancūzijoje, nes dalis Paryžiaus mokyklos kūrinių, kaip paaiškėjo, yra visa čia pat, kaimynystėje – šalyje, kur gimė daugelis dailininkų, gyvenusių ir kūrusių XX amžiaus pradžioje“, – sako Lietuvos dailės muziejaus direktorius Rumualdas Budrys. „ Daugeliui meno gerbėjų ši paroda primins, kokie svarbūs buvo dailininkai, kilę iš šių kraštų, Paryžiaus mokyklos ir visos Europos dailės istorijoje“.

Savo stilistika kolekcija apima gana platų XX a. klasikinio modernizmo srovių spektrą: fovizmą, kubizmą, suprematizmą bei ekspresionizmą. Baltarusių autorių darbai unikalūs ypatinga savo pasaulėžiūra, derinamu dramatizmu ir melancholija, emociniu koloritu bei stipriai išreikšta vizualiąja ekspresija. Paroda suteikia publikai galimybių ne tik pamatyti Baltarusijoje saugomus Paryžiaus mokyklos meistrų darbų originalus, bet ir padeda atsekti ryšį tarp šiuolaikinio Europos meno bei meniniais procesais, vykusiais Baltarusijoje ir Lietuvoje.

„Šiuo metu banko kolekcijoje vienuolikos žymių Paryžiaus mokyklos menininkų, gimusių ir pradinį dalės išsilavinimą gavusių Baltarusijoje“, – praneša AB „Belgazprombank“ valdybos pirmininkas Viktoras Babariko. – „Kuo mus patraukė būtent Paryžiaus mokykla? Jos atstovai pasaulį matė savaip ir kūriniuose atskleisdavo slaptąsias bei pačias netikėčiausias jo puses. Jie galėjo keisti išorinį pasaulio apvalkalą veikdami šį savo menu. Tai sutampa su AB „Belgazprombank“ filosofija: formuokime aplinką tokią, koia ji turi būti, Juk aplinkinis pasaulis mumyse. Jis toks, kokį norime jį matyti, kokį jį kuriame. Tik nuo mūsų priklauso, koks jis dabar ir, kas svarbiausia, koks liks mūsų vaikams ir anūkams“.

Paryžiaus mokyklos dailininkų kūriniai iš „Belgazprombanko“, Nacionalinio dailės muziejus ir privačių rinkinių buvo sėkmingai eksponuoti Baltarusijos miestuose Minske, Gomelyje, Vitebske.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė