Išleistas partizano A. Bilinkevičiaus-Balčio dienoraštis (0)

knyga-pergyventu-jausmu-atogarsisLietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras išleido naują leidinį „…pergyventų jausmų atogarsis“ – Vyčio apygardos partizano Albino Bilinkevičiaus-Balčio dienoraštį, laiškų ir eilėraščių faksimiles.

Pirmasis jo pristatymas įvyks rugsėjo 6 d., šeštadienį, tradicinio „Trakinių partizanų“ sąskrydžio Anykščių rajone metu.

„Čia parašyti keli žodžiai nėra dienoraštis, nėra visa širdis. Mano širdis pilnesnė ir turiningesnė. Čia yra tik širdies, pergyventų jausmų atogarsis, pašvaistė, šešėlis“, – taip rašė savo dienoraštyje partizanas Baltis. Dienoraštis rašytas 1946–1947 m. Tai autentiškas liudijimas apie tuometinio gyvenimo žiaurumus, už Lietuvos laisvę kovojusių ir nužudytų Vyčio apygardos partizanų vadų ir eilinių partizanų buitį ir būtį, nuotaikas, begalinę meilę Tėvynei.

„Mes it atsiskyrėliai, it atgailautojai merdime miškų tankumynuose, žvalgomės kaip vagiai ar plėšikai paslaptingai iškišę galvas iš krūmų į palaukę, mes išdžiūvusiom nuo saulės gerklėm, suprakaitavę ir sušilę alpstame kelias dienas saulės atokaitoje, rugiuose ar griovyje. Mūsų keliai – tai nesibaigią žvėrių takai miškų tankumynuose, o po tėvynės plentus ir vieškelius važinėja dainuodami prispaudėjai – burlokai, mindo savo kruvinomis kojomis mūsų šventą tėviškės žemę“, – 1947 m. birželį rašė partizanas Baltis.

Dienoraštis išlikęs ne visas. Du sąsiuviniai peršauti – aiškiai matyti kulkos žymė. Skaitytojui pateikiamas iššifruotas dienoraštis, į leidinį įdėtos tik apiplyšusių lapų faksimilės. Dienoraštyje minimi asmenys, kuriuos pavyko nustatyti, iššifruoti leidinio puslapių paraštėse, apie kai kuriuos daugiau duomenų pateikiama atskirai.

Leidinyje taip pat publikuojamos partizanų būrio vado Alfonso Smetonos-Žygaudo laiškų Balčiui faksimilės, bendražygės Jonės Jelinskaitės laiškas Balčiui ir paties Balčio laiškas jai. Siekiant išsaugoti autentiškumą ir suteikti skaitytojui galimybę pamatyti kūrybos procese darytus taisymus bei perrašymus, leidinyje spausdinamos ir partizano Balčio eilėraščių faksimilės.

Leidinys skirtas visiems, kurie domisi partizaniniu judėjimu.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė