Patarimai, kaip išvengti nemalonaus susidūrimo su vabzdžiais (0)

Consciouslifenews.com nuotr.

Consciouslifenews.com nuotr.

Tikriausiai nerasime žmogaus, kuriam netektų susidurti su kandančiais ar geliančiais nariuotakojais: uodais, mašalais, bitėmis, širšėmis ir t. t. Kadangi yra daugybė vabzdžių, kurie kanda ar gelia, galima juos suskirstyti į dvi kategorijas: nuodingus (bitės, vapsvos, kamanės, širšės, skruzdėlės ir kt.) ir nenuodingus (uodai, mašalai, musės, blakės, utėlės, blusos ir kt.). Nors po nenuodingų vabzdžių įkandimo kartais gali atsirasti įvairios odos sudirginimo reakcijos, tačiau tik nuodingų nariuotakojų geluonis gali sukelti tokias ryškias alergines reakcijas, kaip anafilaksinis šokas.

Nuo vabzdžių įkandimo ir įgėlimo yra du apsisaugojimo būdai: vengti susidūrimo su jais ir naudoti repelentus – vabzdžius atbaidančias medžiagas.

Repelentai naudojami individualiai žmogaus apsaugai. Jais padengiama žmogaus oda, rūbai, lovos ar užuolaidos. Jų gali būti įvairios konsistencijos ir sandaros – aerozoliai, tepalai, kremai, pieštukai. Efektyviausi repelentai yra tie, kurių sudėtyje yra DEET (n,n-diethyl-meta-toluamidas). Tačiau repelentai efektyvūs tik prieš kandančius nenuodingus nariuotakojus (uodus) – piktų nuodingų, kandančių ir geliančių vabzdžių (vapsvų, skruzdžių, širšių, bičių ) jie neatbaido.

Keletas patarimų, kaip išvengti susidūrimo su nepageidaujamais vabzdžiais

• Vykdami į gamtą, nenaudokite kvepalų, kvapnių muilų, kremų ir tonikų.

• Nesipuoškite blizgančiais papuošalais.

• Venkite ryškiaspalvių gėlėtų ir tamsių rūbų – šviesūs vienspalviai rūbai vabzdžiams yra ne tokie patrauklūs.

• Kontroliuokite kvapus išvykos į gamtą metu (maisto produktams ir gėrimams rekomenduotinos sandariai uždaromos talpos).

• Nepalikite atvirų talpų (ąsotėlių, butelių, popierinių pakelių ir kt.) su gėrimais, kad į juos nepakliūtų bitės, vapsvos ar kiti geliantys vabzdžiai.

• Išardykite ar perkelkite kitur vapsvų ar širšių lizdus, esančius jūsų namo teritorijoje. Būtų geriau, jei tai atliktų specialistai.

• Atvirus langus ir duris užsandarinkite tinkleliu.

• Gamtoje pastebėjus širšių ar vapsvų lizdą, nedarykite staigių judesių, nes jie gąsdina ir erzina šiuos vabzdžius. Nekvėpuokite į lizdo pusę – iškvepiamas šiltas oras irgi sukelia jų agresiją.

• Nemojuokite rankomis – taip dar labiau patrauksite lizdą ginančių vabzdžių dėmesį.

• Jei bitė ar širšė įskrido į mašiną, sustabdykite transporto priemonę saugioje vietoje ir atverkite visus langus, kad vabzdys galėtų išskristi.

Jei po vabzdžio įkandimo yra tik vietinės reakcijos, profesionalios pagalbos dažniausiai neprireikia. Tačiau, jei pakilo kūno temperatūra, atsirado galvos skausmai ar kiti bendro negalavimo požymiai, įkandimo vietoje atsirado besiplečiantis paraudimas – būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, kuris suteiks profesionalią pagalbą.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Sveikata | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė