Paminėtas T. Zubavičiaus gimimo 100-metis (0)

Žuvinto biosferos rezervato nuotr.

Žuvinto biosferos rezervato nuotr.

Teofilis Zubavičius (1914-11-09 – 1993-11-12) – pirmasis Žuvinto biosferos rezervato darbuotojas, gamtininkas mėgėjas, ornitologas savamokslis, žmogus, kuris savo veikla daug prisidėjo prie to, kad šiandien Žuvintą galime vadinti paukščių karalyste.

100-ųjų T. Zubavičiaus gimimo metinių proga Žuvinto biosferos rezervato direkcijoje buvo pagerbtas jo atminimas, prisiminta veikla, pasidalyta prisiminimais.

T. Zubavičius Žuvinte pradėjo dirbti nuo rezervato įsteigimo 1937 metais ir su pertraukomis išdirbo iki 1980 metų. Mirė T. Zubavičius 1993 metais Stumbriškyje, Pasvalio r.

Į Žuvintą T. Zubavičių pasikvietė profesorius Tadas Ivanauskas. Žymusis gamtininkas pasirūpino, kad jo rūpesčiu įkurtame Žuvinto rezervate dirbtų gamtą mylintys ir jai atsidavę žmonės. T. Zubavičius ir buvo toks. T. Zubavičiaus gyvenimas nebuvo lengvas, jis buvo blaškomas, mėtomas į visas puses ir tik stipri motyvacija padėjo nepalūžti.

T. Zubavičius rezervate pradėjo dirbti sargu, tačiau į jo pareigas įėjo ir paukščių stebėjimas, gamtos apsauga bei kova su nelegalia veikla. Vėliau jis dirbo eiguliu.

T. Zubavičius buvo lyg  profesoriaus akys ir ausys, jo surinktais duomenimis T. Ivanauskas naudojosi atlikdamas mokslinius tyrimus, rašydamas monografiją „Lietuvos paukščiai“.

T. Zubavičius buvo vienas pirmųjų paukščių žieduotųjų Lietuvoje. Jis dėjo daug pastangų, kad Lietuvoje sustiprėtų gulbių nebylių populiacija, stebėjo ūsuotąsias zyles, baltasparnes žuvėdras, tačiau mylimiausias gamtininko paukštis buvo mėlyngurklė.

Gamtos gyvenimą T. Zubavičius aprašė knygose „Žuvinto ežero aukščiai“, „Ežero giesmė“, „Žuvintas ir jo gyventojai“. Buvo knygos „Žuvintas“ bendraautorius.

T. Zubavičius buvo neeilinė asmenybė, gamtininkui jau išėjus į pensiją, ekskursijos važiuodavo pas jį į namus pabendrauti, iš jo paties lūpų išgirsti pasakojimus apie paukščių gyvenimą ir kitas gamtos įdomybes.

T. Zubavičiaus 100-sioms metinėms paminėti skirtame renginyje su gausiai susirinkusiais dalyviais savo prisiminimais pasidalijo jo sūnus Algimantas Zubavičius, Tado Ivanausko dukra Leonarda Ivanauskaitė-Baltuškevičienė, ornitologas Eugenijus Drobelis, Medžiotojų ir žvejų draugijos Alytaus skyriaus pirmininkas Evaldas Dainauskas, ilgamečio rezervato eigulio Jono Simanyno sūnus Algimantas.

Prisiminimus puikiai papildė pirmasis režisieriaus Petro Abukevičiaus 1963 m. susuktas filmas „Iš dainų atskridę paukščiai“, kuriame ne tik pasakojama apie Žuvinto ežerą, jo fauną, gyventojus, baltąsias gulbes, bet ir pirmąjį jų prižiūrėtoją – T. Zubavičių…

Minėjimo dalyvius maloniai nustebino A. Zubavičius, kruopščiai surinkęs ir puikiai parengęs tėvo darbų, dokumentų ir rankraščių parodą.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė