D.Grybauskaitė nubrėžė gaires Vyriausybei (1)

Š.Mažeikos (DELFI) nuotr.

Š.Mažeikos (DELFI) nuotr.

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su kadenciją įpusėjusia 16-ąja Vyriausybe aptarė svarbiausius naujo politinio sezono darbus.

Pasak Prezidentės, laukia nelengvas etapas su rimtais iššūkiais, diktuojamais naujos geopolitinės situacijos ir reikalaujančiais iš Vyriausybės ypatingo susitelkimo ir atsakomybės.

Vyriausybei Prezidentė kelia tokius kito pusmečio prioritetus:

Lietuvos gynybos stiprinimas – išskirtinis šio meto uždavinys

• Reikia užtikrinti tinkamą krašto apsaugos finansavimą.
• Peržiūrėti kariuomenės prioritetus, stiprinti teritorinės gynybos pajėgumus.
• Būtina pasirengti atremti informacines atakas.
• Įkurti kibernetinio saugumo centrą.

Energetinis savarankiškumas – mūsų bendro saugumo dalis

• Suskystintųjų gamtinių dujų terminalas darbą turi pradėti laiku.
• Būtina tęsti kitus strateginius energetikos projektus, susijusius su dujų ir elektros tiekimu.
• Būtina šilumos ūkio pertvarka, kuri yra svarbi kiekvienam žmogui. Reikia patvirtinti Nacionalinę šilumos ūkio plėtros programą.

Naujas biudžetas turi atspindėti pagrindinius šalies poreikius

• 2015 metais- pirmasis biudžetas eurais- turi būti pagrįstas žmonių gerovės principu, išlaikant atsakingą fiskalinę politiką ir suvaldant finansinį populizmą prieš rinkimus.
• Skaidrus visų lėšų – ir valstybės, ir ES paramos – panaudojimas išlieka prioritetu.
• Naujame biudžete būtina įvertinti ekonominių sankcijų poveikį 2015 m.

Pasiruošti euro įvedimui

• Užtikrinti sklandų ir skaidrų perėjimą prie naujos valiutos euro, išvengti nepagrįsto kainų didėjimo.

Socialinės atskirties mažinimas

• Pensijų kompensavimo įsipareigojimai net ir šiomis sudėtingomis sąlygomis turi būti vykdomi laiku.

• Pagal galimybes didinti mažiausias socialines išmokas ir atlyginimus.

• Užtikrinti vaistų ir paslaugų prieinamumą.

Sumažinti Rusijos embargo poveikį ekonomikai

• Reikia padėti verslui, ieškančiam naujų, stabilių ir skaidrių rinkų.

• Siekti ES kompensacijų.

Tolygiai vystyti Lietuvos regionus

• Priimti Regionų plėtros strategiją ir atitinkamai koreguoti įstatymus.

• Būtina atnaujinti Rytų Lietuvos programą ir numatyti atitinkamą jos finansavimą.

Prezidentė Vyriausybei palinkėjo įveikti visus šio meto uždavinius, dirbti išmintingai ir konstruktyviai, kiekvieną žingsnį matuojant valstybės interesais.

Premjeras Algirdas Butkevičius, pradėdamas savo kalbą, pabrėžė, jog tikisi, kad Vyriausybės programoje ir ilgalaikėje strategijoje keliamos užduotys bus sėkmingai įgyvendintos.

„Norėčiau pabrėžti, kad Rytų kaimynystėje kilusi krizė mūsų neįbaugino, o sutelkė dar stipriau dirbti ir greičiau priiminėti sprendimus. Turėdami ne vieno sunkmečio pamokų, manau, atlaikysime ir šiuos išbandymus. Juos vertiname kaip galimybę pademonstruoti Lietuvos savybes ir sugebėjimus iššūkių akivaizdoje įrodyti sau ir kitiems, kad esame stipresni, sumanesni nei kartais atrodome“, – spaudos konferencijoje iš Prezidentūros kalbėjo apie Rusijos embargo keliamą grėsmę Lietuvai A. Butkevičius.

Antradienio pasitarime, anot Ministro Pirmininko, Vyriausybė patvirtino rekomendacijas, kaip paspartinti Lietuvos eksportą ir sumažinti nuostolius.

„Lietuvos verslo problemas laikome valstybinio lygio problemomis. Atitinkamų institucijų atstovai, nesvarbu, kokias pareigas jie užima, privalo padėti verslui surasti kelius į naujas rinkas. Tai bus dar vienas jų darbo vertinimo kriterijus“, – pabrėžė premjeras.

A. Butkevičius tikino, kad žadama toliau stiprinti šalies ekonomiką. Per 2014 ir 2015 metų turi būti baigti trys strateginės energetikos projektai, tapsiantys tiltu į platesnę rinką ir laisvę rinktis energetikos tiekėjus.

Dėl dar vieno strateginio projekto – Lietuvos ir Lenkijos dujų sujungimo – praėjusią savaitę kartu su Lenkija, Latvija ir Estija Lietuva pateikė paraišką Europos Komisijai gauti finansavimą iš Europos infrastruktūros tinklų fondo. Tai, anot A. Butkevičiaus, – labai didelis žingsnis į priekį.

„Sėkmingai vykdoma šilumos ūkio pertvarka Vilniuje, Kaune įgyvendina didžiulės apimties atliekų ir biokuro kogeneracinių elektrinių projektus. Jau 2014 m. pabaigoje bus atrinkti strateginiai investuotojai, kurie dalyvaus minėtų projektų įgyvendinime“, – sakė Ministras Pirmininkas.

A. Butkevičius pabrėžė, kad 2014 m., be sklandaus euro įvedimo proceso, Lietuvos laukia dar vienas svarbus žingsnis, kurį minėjo ir D. Grybauskaitė, – pirmojo biudžeto eurais sudarymas.

„Esame įsipareigoję laikytis fiskalinės drausmės tam, kad galėtume vykdyti savo įsipareigojimus žmonėms bei tęsti sunkmečiu nusavintų kompensavimą. Pagal finansines galimybes didinti pensijas ir atlyginimus. […] Noriu pasakyti, kad socialinių išmokų gavėjų naudai apvalinę išmokas eurais, papildomai vien nacionaliniame biudžete numatysime apie 125 mln. litų“, – tikino premjeras.

Ministro pirmininko žodžiais, kadangi gyvename ekonominio neapibrėžtumo sąlygomis, pradėta ruoštis ir įgyvendinti naująją išmaniąją mokesčių administravimo sistemą, kas labai sugriežtins prekių ir paslaugų kontrolę. Tai esą labai svarbu kovoje su šešėline ekonomika.

„Jau atidarėme naujos finansinės perspektyvos 2014–2020 m. sąskaitą, pradėti įgyvendinti pirmieji projektai […]. Kaip žinote, rugsėjo 10 d. bus pateiktas sąrašas įstatymų projektų, kurie bus pradėti svarstyti Seime“, – nuveiktus ir planuojamus darbus toliau vardijo premjeras.

A. Butkevičius taip pat atkreipė dėmesį į dar vieną svarbų prioritetą – pradėti atkurti sumenkusį krašto gynybos reikmių finansavimą. Anot jo, būdami NATO nariai, privalome prisiimti atitinkamą dalį išlaidų.

„Kaip žinote, 2014 m. krašto apsaugos asignavimai buvo padidinti iki 15 proc. 2015 m. taip pat numatytas didinimas“, – kalbą baigė premjeras.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė