Rinkdami miško gėrybes, nepamirškite apsisaugoti nuo erkių (0)

efoto.lt, T.Naujokaičio nuotr.

efoto.lt, T.Naujokaičio nuotr.

Miškuose grybautojų laukia ne tik po lietaus galvas kišantys baravykai, kurių nuotraukomis aktyviai dalijamasi viešojoje erdvėje, bet ir kaitrą ištvėrusios ir vėl išalkusios erkės.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai susiruošusiems grybauti, uogauti primena, kad Lietuvoje rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais stebimas erkių aktyvumas.

Erkių populiaciją rudens mėnesiais papildo išsivysčiusios iš kiaušinio erkių lervos ir erkės, kurioms šį sezoną jau pasisekė pasimaitinti ir išsivystyti į kitą stadiją. Vykstant į vietas, kuriose paplitusios erkės, būtina laikytis individualių apsaugos priemonių.

Specialistai primena, kad veiksmingiausia erkinio encefalito (EE) profilaktikos priemonė – skiepai. Nuo Laimo ligos (LL) skiepų nėra, ši liga gydoma antibiotikais. Sumažinti erkių įsisiurbimo riziką padeda tinkama apranga bei repelentai (erkes atbaidančios cheminės medžiagos).

Einant į mišką reikėtų apsivilkti šviesiais drabužiais: viršutiniai drabužiai turėtų būti ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo; kelnių klešnių apačia taip pat turėtų būti gerai prigludusi prie kūno. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti garai priglundančią kepurę, gobtuvą. Repelentais padengiamos atviros žmogaus kūno vietos (veidas, kaklas, rankos) ir gamtoje dėvimi drabužiai.

Š. m. sausio – liepos mėn. Lietuvoje užregistruoti 857 LL ir 134 EE atvejai. Palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, sergamumas šiomis ligomis yra labai panašus: LL padidėjo 9,31 proc., EE sumažėjo 7,29 procento.

Liepos mėn. daugiausiai sergančiųjų LL registruota Vilniaus (136), Kauno (99), Šiaulių (38) apskrityse, o  EE – Vilniaus (13), Kauno (14), Utenos (11) apskrityse. Kaip ir ankstesniais metais, šį sezoną taip pat registruoti užsikrėtimo EE virusu atvejai per nepasterizuotą pieną: Klaipėdos rajone susirgo keturi asmenys, maistui naudoję ožkos pieną.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė