Etnografinėje sodyboje duris atvers V. Kašinsko tapybos paroda „Protėvių kelias“ (12)

Virginijus Kašinskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Virginijus Kašinskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Rugpjūčio 20 d. 18.30 val. Molėtų krašto muziejaus Etnografinėje sodyboje, įsikūrusioje šalia Molėtų astronomijos observatorijos (Kulionių k., Molėtų r.), įvyks tapytojo Virginijaus Kašinsko parodos „Protėvių kelias“ atidarymas.

Šioje parodoje pristatomi lietuvių mitologijai skirti paveikslai. Dailininko teigimu, sąmoningas gilinimasis į protėvių dvasinį paveldą mums atveria gelmes, iš kurių iškyla nuostabūs senieji tautos pasaulėjautos ir pasaulėžiūros  klodai, kurie mus įgalina pajausti glaudų žmogaus ir gamtos sambūvį, leidžia geriau suvokti mūsų dabartį ir teikia jėgų žengiant į ateitį.„Tikiu, kad dažnas susimąstome apie savo vietą ir prasmę šiame pasaulyje, apie kraštą, kuriame mums buvo lemta gimti. Manau, kad kiekvienam būtina stengtis suvokti savo Tautą, kurioje gimėme, jos kultūrą, perimti senolių ir tėvų dvasinę patirtį, papročius, visa tai puoselėti ir perduoti ateinančioms kartoms,“ – sako V. Kašinskas.

„Parodos pavadinimas „Protėvių kelias“ nėra tik meninė metafora, tai talpus dvasinis įvaizdis kalbantis apie laiko rato ir mūsų gyvenimo kelio ciklą, – sako šios parodos rengėjas etnokosmologas Jonas Vaiškūnas. – „Protėvių kelias“ – tai dvasinis kelias, kuomet tarsi nuo Saulės nutviekstos dieviškos viršūkalnės išžvalgęs neaprėpiamus akiračius imi leistis į rūkais apgaubtą tėviškės slėnį“.

Pasak J. Vaiškūno, mūsų krašte, kaip ir senovės Indijos vedų tradicijoje, buvo įvardijamos dvi laiko rato ir dvasinio kelio kryptys, kurios atitiko du metinio Saulės kelio periodus.

„Kiekvienų metų pirmasis pusmetis, kuomet Saulės kelias krypsta aukštyn – į šviesą, vedų raštuose vadinamas Devayana „dievų keliu“, o antrasis, Saulės keliui leidžiantis žemyn – į tamsą, – Pitrayana „protėvių keliu“. Indų tradicijoje „dievų“ ir „protėvių keliai“ – tai kartu ir dvi pomirtinio sielos likimo galimybės: „dievų kelias“ veda į Nušvitimą, o „protėvių kelias“ – tai kelias į vėlių pasaulį ir po to į kitą įsikūnijimą. Mūsų papročiuose „dievų kelio“ pradžia atitinka Kalėdų šventę, o Rasos (Joninės) atveria vartus į „protėvių kelią“. Tad, šia paroda kviečiame jau atsisveikinti su vasara ir trokštame paskatinti Jus eiti protėvių dvasinio pažinimo paieškų kryptimi,“ – sako parodos rengėjas etnokosmologas Jonas Vaiškūnas.

Paroda „Protėvių kelias“ bus jau trečioji šių metų paroda Etnografinėje sodyboje. Pavasarį čia buvo eksponuojama Dalios Stalauskienės nepakartojamų tapybos ant stiklo darbų paroda „Laiko ataudai“, vėliau ją pakeitė Ritos Balkutės nuotraukų paroda „Raganos, burtininkai, žmonės blogomis akimis“. O šiuo metus sodyboje taip pat galima pamatyti Martynos Kašinskaitės iliustracijų parodą „Skaitant dangaus ženklus. Lietuviško Zodiako pėdsakais“.

v-kasinsko-paroda-proteviu-kelias-K100

Kategorijos: Kultūra, Menas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė