Naisiai tampa kultūros, sveikos gyvensenos, naujų tradicijų ir švenčių pavyzdžiu (0)

R.Žukauskienė | Asmeninio archyvo nuotr.

R.Žukauskienė | Asmeninio archyvo nuotr.

Naisiai paskelbti – 2015 metų Mažąja Lietuvos kultūros sostine. Naisiai – tai  gyvenvietė, esanti  Meškuičių seniūnijoje, 17 kilometrų  atstumu nutolusi  nuo  Šiaulių ir  tik  7 km iki visiems gerai žinomo  Kryžių kalno. Joje gyvena  per 550 žmonių. Šiandien Naisiai  daugeliui labai gerai žinomi iš televizijos serialo „Naisių vasara“, penktą kartą  įvykusio renginio visai šeimai „Naisių vasara“, „Naisių vasaros teatro“ spektaklių bei daugelio kitų čia vykstančių  projektų. Šiemet vykęs renginys visai šeimai „Naisių vasara“  sukvietė jau penktus metus iš eilės, penktus gyvavimo metus jau skaičiuoja ir asociacija „Naisių bendruomenė“, vienijanti ir jungianti  per 330 Naisių ir aplinkinių kaimų ir žemių  žmonių,  atstovaujanti jų interesams, sprendžianti vietos problemas,  organizuojanti įvairius renginius, vykdanti projektus ir  visada kviečianti prisijungti.  Apie turiningą veiklą pasakoja asociacijos „Naisių bendruomenė“ pirmininkė Rita Žukauskienė.

Naisiai tampa kultūros traukos tašku ne tik per šeimos renginį „Naisių vasara“. Kokie renginiai vyksta Naisiuose?

„Naisių vasaros“ renginys– tai tik vienas iš daugelio projektų, kurie vyksta Naisiuose. Jau penktąkart  vykstantis renginys – koncertų, pramogų, spektaklių, sporto varžybų šventė ne tik Naisiams, seniūnijai, rajonui ar apskričiai,  bet ir visai Lietuvai. Kurdamas ir įgyvendindamas projektus mecenatas Ramūnas Karbauskis  siekia išsaugoti meilės, patriotizmo, bendruomeniškumo jausmą. Per metus Naisiuose vyksta net  keli renginiai, kur vaikai  ir  jaunimas gali aktyviai dalyvauti, mokytis, tobulėti.  Nuo 2013 m. Naisiuose  vyksta  akustinės muzikos renginys „Muzikiniai penktadienio vakarai Naisiuose“. Renginyje dalyvauja  jaunieji atlikėjai iš įvairių miestų ir miestelių. Šaunu, kad renginiai padeda jauniesiems talentams tapti žinomiems ir suteikia galimybę parodyti savo gebėjimus, susirasti bendraminčių. Spalio mėnesį Naisiuose  vyko  Nacionalinis ASITEŽO renginys, kur  per tris dienas pasirodė  8 teatro trupės. Iš viso parodyta 12 spektaklių, renginiai buvo nemokami. Smagu,  kad renginyje dalyvauja profesionalūs teatrai, atvežantys profesionaliai sukurtus spektaklius, tarp jų ir Cezario grupės „Drąsi šalis“, Stalo teatro „Avinėlio kelionė, Vitalijaus Mazūro teatro „Raudonkepurė“; vaikai išvydo  ir Panevėžio „Meno“, Kelmės mažojo teatro, Petro Mendeikos „Vaivorykštės“, „Naisių vasaros  teatro“ spektaklius. O svarbiausia, kad naisiečiai visa tai gali matyti savo kaime.

Kiekvieną pavasarį į Naisius užsuka ir dar vienas renginys – tarptautinis poezijos renginys  „Poezijos pavasaris“.  Jį organizuoja Lietuvos rašytojų sąjunga ir Rašytojų klubas. Kūrybą skaito Lietuvos ir užsienio poetai, dalyvauja aktoriai, dainininkai, muzikantai, dailininkai.  Naisiuose poezijos pavasario metu vyksta  tradicinė poezijos šventė „Tylios mano dainos“, įteikiama  respublikinė Zigmo Gėlės premija už geriausią poezijos debiutą. Premija įsteigta dar tuomečio kolūkio „Už taiką“ 1976 metais, o dabar jau per 20 metų ją teikia Šiaulių rajono savivaldybės administracijos  Kultūros skyrius.  Šiais metais jau 38-ąjį kartą paskelbtas ir apdovanotas  laureatas, o laureatų parke Sereikiuose pasodintas dar vienas ąžuolas.

Padedate jauniesiems rašytojams įgyvendinti savo svajones?

Andrius Mamontovas  ir  Ramūnas Karbauskis,  bendradarbiaudami  su Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriumi, Lietuvos rašytojų sąjunga, paskelbė Nacionalinį vaikų literatūros konkursą, o Naisiuose yra teikiamos literatūrinės premijos. Pirmasis konkursas sulaukė didelio susidomėjimo, jame dalyvavo 124 autoriai, pateikti  144 kūriniai. Pirmojo konkurso laureatai Naisiuose buvo apdovanoti kaltinėmis gandrų statulėlėmis, jų knygos bus išleistos  10 tūkstančių egzempliorių tiražu. Projekte „Vaikų bibliotekėlė“, kurios sumanytojas yra labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, vaikų bibliotekėlės bus dovanojamos  mokykloms, darželiams, bibliotekoms, bendruomenėms, ligoninėms, vaikų globos namams ir t. t.

Ar galite pasidžiaugti vietos gyventojų aktyvumu?        

Naisiai | R.Gendvilo nuotr.

Naisiai | R.Gendvilo nuotr.

Naisiečiai jau nuo seno ne tik šventė šventes, bet visada norėjo kuo daugiau pažinti, sužinoti, pasimokyti, aplankyti svetimas šalis, todėl  Naisių bendruomenės nariai  vyksta  į pažintines  keliones. Keliauta po pietų Lenkiją, aplankyta Neringa, Druskininkai, Vilniuje pabuvota Prezidentūroje, Gedimino pilyje, Valdovų  rūmuose ir televizijos bokšte. Pavasarį apie 50 bendruomeniečių aplankė  Latvijos istorinį ir kultūrinį kraštą:  Kuldygą, Ventspilį, Jūrkalnę. Smagu keliauti, kai „Agrokoncerno“ dėka sudaromos labai palankios sąlygos. Naisiečiai ne tik rengia šventes, organizuoja ekskursijas, bet ir patys stengiasi sveikiau gyventi, daugiau judėti, todėl  atsižvelgdama į aktualią šiai dienai Lietuvoje problemą – sveikos gyvensenos įgūdžių stoką,  asociacija „Naisių bendruomenė“ Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo programai parengė projektą „Būsi sveikas – būsi turtingas“.  Pagrindinis projekto tikslas – sveikos gyvensenos ugdymas ir sveiko gyvenimo būdo įgūdžių stiprinimas bendruomenėje. Šis tikslas įgyvendintas per mokymų ciklą  „Sveika mityba, kvėpavimas, fizinis aktyvumas ir grūdinimasis“. Taip pat surengtas   šiaurietiškojo ėjimo renginys   „Judėk šiandien dėl rytojaus“.  Renginio tikslas – skatinti įvairaus amžiaus žmonių grupių fizinį aktyvumą propaguojant šiaurietiškąjį ėjimą, kaip kitokią laisvalaikio leidimo, bendravimo ir sveikatos stiprinimo priemonę, tinkančią visokio amžiaus žmonėms.

Naisiai garsėja kaip blaiviausias kaimas ir didžiausia sveikuolių koncentracija pasižyminti gyvenvietė, čia vykusioje Lietuvos sveikuolių sąjungos organizuotoje Sveikatos mokykloje labai gausiai dalyvavo vietos gyventojai. Galite būti sveikatos pavyzdžiu ir kitoms vietovėms ar net miestams?

Lapkričio  16 d. Panevėžio kūno kultūros ir sporto centro manieže vyko tradicinė fizinės kūno sveikatos įvertinimo šventė – finalinis  Lietuvos Respublikos Prezidento taurės konkursas „LIETUVOS SVEIKUOLIS – 2013“. Renginyje dalyvavo beveik 230 dalyvių iš sveikuolių klubų ir kitų organizacijų. Visi varžybų  dalyviai varžėsi  aštuoniolikoje amžiaus grupių (jaunuolių, moterų ir vyrų). Šiose varžybose pirmąkart dalyvavo ir naisiečiai: Lukas Kauneckas, Mantas Grigalauskas ir Lukas Chodunov.  Naisių mokyklos mokiniai dalyvavo EUROFIT testų amžiaus grupėse. Fizinis pajėgumas buvo vertinamas pagal 6 pratimus.  LR Prezidento taurės varžybose  puikiai pasirodė aštuntokas Mantas Grigalauskas, 12–13 metų amžiaus grupėje jis užėmė  III  vietą. Gerai sekėsi ir 9 klasės mokiniui Lukui Kauneckui. Jis  14–15 amžiaus grupėje  pelnė  IV vietą.  Lukas Chodunov  liko aštuntas.   Šiose varžybose  moterų grupėje  dalyvavo naisietės Vanda Juozaitienė ir Vilma Daraškienė. Abiems sekėsi gerai, tik truputį pritrūko sėkmės ir savo amžiaus grupėje jos  užėmė ketvirtąsias  vietas.

Savo pavyzdžiu stengiatės įkvėpti ir kitus?       

Gyvenamosios aplinkos tvarkymas, gražinimas – vienas pagrindinių bendruomenės tikslų.  Kad visiems gyventi Naisiuose  būtų jaukiau ir gražiau, bendruomenė kviečia  į gėlių sodinimo talką. Naisių  bendruomenė  dalyvauja  Lietuvos kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos ir Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos organizuojamame konkurse „Eismo saugumas bendruomenėse 2014“. Birželio mėnesį  bendruomenė organizavo gėlių sodinimo talką, prieš ją buvo kalbama apie saugų elgesį keliuose, ypač tamsiuoju metų laiku, kai anksti temsta ir žmonės dažnai kaimuose nenešioja atšvaitų. Visus renginio dalyvius, svečius apdovanojo saugaus eismo priemonėmis: juostiniais ir prisegamais  atšvaitais, rankinėmis su šviesą atspindinčia juosta, lankstinukais  „Neskubėk kelyje“,  vaikiškais žaislais – atšvaitais, kalendoriais 2014 metams.   Tai Lietuvos automobilių kelių direkcijos dovanos. Šis renginys buvo dar viena proga priminti visiems eismo dalyviams, kad kelyje mes esame ne vieni, kad savo saugumu turime rūpintis patys.

Stengiamės, kad ir toliau bendras bendruomenės rūpestis ir darbai džiugintų kiekvieno akį grožiu, pagarba ir savitarpio meile.

Kategorijos: Kultūra, Šventės, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė