Septyniuose šalies rajonuose paskelbta valstybės lygio ekstremali situacija (3)

efoto.lt, V. Stonio nuotr.

efoto.lt, V. Stonio nuotr.

Vakar, liepos 28 d., Valstybės ekstremalių situacijų komisija Ignalinos rajono savivaldybėje paskelbė valstybės lygio ekstremalią situaciją dėl afrikino kiaulių maro židinio, nustatyto UAB „Idavang“ priklausančiame Rupinskų padalinio kiaulių komplekse. Tai jau 7 šalies rajonas, kuriame paskelbta ekstremali situacija dėl šios kiaulėms itin pavojingos ligos.

Š.m. liepos 24 d. minėtame kiaulių komplekse buvo baigti gyvūnų likvidavimo darbai. Naudojant CO2 dujas ir elektros įrangą iš viso buvo sunaikinta 19 411 kiaulių. Gyvūnų gaišenos užkastos laikantis biologinio saugumo reikalavimų su Ignalinos rajono savivaldybe suderintoje teritorijoje. Šiuo metu naikinami įmonėje sukaupti pašarai, pašarų priedai, veterinariniai vaistai, be to, dezinfekuojami ir įmonės teritorijoje užkasami mėšlas ir srutos.

Nustačius ligos židinį, buvo nustatytos 3 ir 10 km apsaugos bei stebėsenos zonos. 10 km. stebėsenos zonoje patikrintos visos kiaulių laikymo vietos, atliktas laikomų kiaulių surašymas bei klinikiniai tyrimai. 3 km apsaugos zonoje visos kiaulės paskerstos ir paimti jų kraujo mėginiai ištirti laboratorijoje. Šiuo metu jau gauti visų mėginių tyrimų rezultatai parodė, kad afrikinio kiaulių maro užkratas už užkrėstos fermos ribų neišplito.

Uždrausta į apsaugos ir stebėsenos zonas arba iš jų vežti gyvas kiaules, kiaulieną ir produktus, kurių sudėtyje yra kiaulienos. Šio reikalavimo įgyvendinimą Ignalinos rajone kontroliuoja 24 val. per parą veikiantys kelių kontrolės postai, kuriuose budi policijos pareigūnai ir savanoriškosios krašto apsaugos pajėgų savanoriai.

Ypač griežtai stebimi du kontaktiniai ūkiai Kėdainių ir Radviliškio rajonuose, į kuriuos 2014-07-10 ir 2014-07-17 iš UAB „Idavang“ Rupinskų padalinio buvo išvežtos kiaulės. Veterinarijos gydytojai nuolat seka šiuose ūkiuose laikomų kiaulių sveikatos būklę, atlieka būtinus klinikinius tyrimus. Visų šiuose ūkiuose laikomų kiaulių kraujo mėginiai jau du kartus tirti dėl afrikinio kiaulių maro nustatymo, iki šiol visi gauti atsakymai buvo neigiami.

Apie esamą situaciją ir taikomus veiksmus reguliariai informuojamos Lietuvos institucijos ir susiję socialiniai partneriai, Europos Komisija, Europos Sąjungos valstybių narių veterinarijos tarnybos, kaimyninių šalių kompetentingos institucijos, Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija. Šios savaitės pabaigoje į Lietuvą planuoja atvykti Europos Komisijos ekspertų darbo grupė, kuri vertins ligos židinio likvidavimo eigą ir taikomas kontrolės priemones.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad žmonės turėtų kasdien tikrinti savo kiaules dėl neįprastų požymių ar elgesio, taip pat stebėti naujai įsigytų kiaulių sveikatos būklę. Sergančias kiaules būtina izoliuoti ir nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją, kol bus nustatyta ligos priežastis. Labai svarbu nelaikyti kiaulių lauke, taip būtų užkertamas kelias kontaktams su laukiniais gyvūnais. Drabužiai, įranga ir transporto priemonės, įvažiuojančios ar išvažiuojančios iš fermų, turi būti valomos ir dezinfekuojamos. Kiaulių laikymo vietose neturėtų lankytis pašaliniai asmenys. Be to, griežtai draudžiama gyvulius šerti virtuvės atliekomis – vienu iš pagrindinių šaltinių, per kurį užkratas plinta.

Kilus įtarimams dėl gyvulių sveikatos būklės, kiaulių laikytojai turi nedelsdami informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą visą parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403, kreiptis rajonuose į tarnybos teritorinius padalinius, ar tiesiog pranešti aptarnaujantiems privatiems veterinarijos gydytojams.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė