Šeimos centras „Baltų šalelė“ protėvių papročius moko puoselėti šeimose (video) (2)

„Baltų šalelė“ | baltusalele.lt nuotr.

„Baltų šalelė“ | baltusalele.lt nuotr.

Svarbiausi vaiko poreikiai yra būti saugiam ir globojamam. Šiuos poreikius turi tenkinti visų pirma šeima. Taigi, šeima yra svarbiausia augančiam vaikui. Iš šeimos vaikas perima kalbą, ryšius, vertybes, kultūrą.

Bendraudamas ne tik šeimos ribose, bet ir su kitomis socialinėmis grupėmis, vaikas išmoksta tas grupes pažinti, įsilieja į jas laisvai veikdamas, sąveikauja, įvertindamas savo panašumus ir skirtumus, atskleisdamas savąjį „aš“. Svarbu suprasti, kad ne tik šeima, bet ir ugdymo įstaiga, kurią vaikas lanko, privalo suteikti svarbiausius vaiko poreikius. Saugumas pasireiškia tiek fiziniu, tiek emociniu saugumu. Globa pasireiškia vaikui rodoma meile, pagarba, rūpesčiu, saviraiškos bei laisvalaikio pasirinkimu. Taip pat ugdymo įstaiga turi sudaryti sąlygas perduoti vaikui šeimoje ugdomas vertybes ir kultūrą. Be to kiekviena šeima ir vaikas turi savo asmeninius poreikius ir lūkesčius, į kuriuos turi būti atsižvelgiama išlaikant glaudų santykį su šeima.

Viešosios įstaigos „Sarmatika“ įkūrėjai, stengdamiesi, kad vaikui perėjimas iš uždaros šeimos aplinkos į ugdymo įstaigos socialinę aplinką vyktų kuo švelniau ir sklandžiau, pasirinko neįprastą sprendimą ir įkūrė šeimos centrą, kuriame didelį dėmesį skiria ne tik vaikui, bet ir visai jo šeimai.

Vilniuje Antakalnyje atidarytas šeimos centras „Baltų šalelė“ – sudomino ir subūrė šeimas į bendruomenę, kuri puoselėja baltiškąsias tradicijas, gilinasi į Lietuvos istoriją ir lietuvių tautinius papročius.

„Lietuvos darželiuose, pagrindinėse bei vidurinėse mokyklose nėra šiuolaikiškos tvarios tautinio, pilietinio ugdymo programos. Papročiai ir tradicijos paminimi kaip istorijos dalis ir tenkinamasi tik nuotrūpomis. O juk iš tautiškumo išauga tikrasis pilietiškumas. Kai žmogus sąmoningai suvokia, kad yra neatsiejama savo plačiosios šeimos – tautos – istorijos dalis, jis tampa sąmoningu piliečiu“. – sako šeimos centro „Baltų šalelė“ įkūrėja Alina Sinicė.

Šeimos centras „Baltų šalelė“ įkurtas individualiame name, kuriame sukurta aplinka yra labai artima namų aplinkai. Patalpų išdėstymą ir interjerą parinko, pasitelkiant UNIKALU.LT lietuviško dizaino kūrėjų, etnologų, pedagogų, psichologo bei daugelio šeimų nuomones, kaip turėtų atrodyti saugūs, šilti ir jaukūs namai.

Kambariai šviesūs, neapkrauti nereikalingais baldais, papuošti žymių Lietuvos menininkų darbais, tautiniais ir etniniais rankų darbo kūriniais, vaikų darbelių galerijomis. Šeimos centre yra įrengta tėvams ir švietimo darbuotojams skirta biblioteka, poilsio ir susitikimų kambarys su patogiais minkštasuoliais ir židiniu.

Šeimos centro teritorijoje įrengta vaikų žaidimo aikštelė, apsodinta medžiais ir gėlynais, kurioje vaikai gali laisvai ir saugiai žaisti, kurti, mokytis. „Baltų šalelė“ įkurdinta netoli Vilniaus senamiesčio, tad dažnai vaikams rengiami pasivaikščiojimai ir ekskursijos, išeinant iš įstaigos teritorijos.

Įstaigos metodikos, programos ir veiklos planai orientuoti į etnokultūrinį ugdymą. Siekiama etninę kultūrą panaudoti kaip vaikų gyvenimo turtinimo, džiuginimo, kūrybos, darnaus gyvenimo su kitais, tautos patirties perėmimo ir prigimtinių galių šaltinį, skatinant vaiko domėjimąsi papročiais, tradicijomis ir tautinio meno rūšimis. Įstaiga bendradarbiauja su Lietuvos menininkais, tautodailininkais, etnologais bei įstaigomis, puoselėjančiomis Lietuvos liaudies ir etninę kultūra.

„Baltų šalelėje“ laikomasi lietuviškų papročių bei tradicijų šiuolaikiškai, ne archajiškai. Vaikai ugdomi ne mokant juos tautiškumo, o juo gyvenant. Vaikai ugdomi pamilti Lietuvą per spalvas, rankdarbius, istoriją, ekskursijas, vaidinimus, bei tautines ir etnines šventes. Vaikų tėveliai itraukiami į tautinį švietimą, gaudami “namų darbelius” ruošiantis šventėms ar minėjimams, taip pat skatinami kartu su vaikais praleisti laiko šeimos centre.

Vaikui, kaip besivystančiam žmogui, svarbiausia nuo pat gimimo turėti geras vystymosi sąlygas, todėl vaiko interesus visų pirma nulemia teigiamas vaiko, kaip sveikos, dorovingos, tvirtos bei intelektualios asmenybės, vystymasis, atsižvelgiant į jo dvasinius, psichologinius, kultūrinius, moralinius, tautinius, materialinius ir kitokius poreikius. Vaiko poreikis turėti geras socialines, edukacines, ugdymosi sąlygas yra vienas pagrindinių ir su vaiko amžiumi nesikeičiančių vaiko interesų.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Mes baltai, Naujienos, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė