Gandrų gausėjimas nepaliauja stebinti (0)

Gandrai su jaunikliais | Žuvinto biosfero rezervato direkcijos nuotr.

Gandrai su jaunikliais | Žuvinto biosfero rezervato direkcijos nuotr.

Tiek sėkmingai užaugusių baltųjų gandrų jauniklių, kaip šiemet Žuvinto apylinkėse dar niekuomet nebuvo registruota. Lyginant su praėjusiais, irgi rekordiniais metais, jauniklių užaugo 22 procentais daugiau.

Atrodo, kad ir tolimesnėse Dzūkijos ir Suvalkijos apylinkėse, kur gandrų kasmet niekas neskaičiuoja, rezultatai gali būti panašūs. Tokiai ilgaamžei ir puikiai prisitaikiusiai gyventi mūsų agrariniame kraštovaizdyje rūšiai, tai išties labai spartus gausėjimas.

Paskutinės dienos lizde

Gandro lizde prie Žuvinto rezervato direkcijos šiųmečius jauniklius gali matyti tik leidžiantis saulei, kai jie parskrenda iš pievų. Visai prietemoje lizde pasigirsta garsus tėvų kalenimas, trijų jauniklių šnypštimas – įprasti garsai du pastaruosius mėnesius iki jaunajai kartai išplasnojant iš lizdo. Dabar dienas šeimyna parleidžia pievose, kartu ieškodami vabzdžių, maistui tinkamų smulkių graužikų, varliagyvių. Jaunikliai antrą savaitę puikiai skraido, ir jei ne kiek trumpesni tamsūs snapai ir blyškios kojos, juos nebūtų lengva atskirti nuo suaugusių. Lizde šįmet užaugo trys jaunikliai – ketvirtasis, jau gerokai paaugęs iškrito iš lizdo. Tai pati tipiškiausia šiųmetė gandrų vada Žuvinto apylinkėse ir pagal perėjimo terminus, ir užaugintų jauniklių skaičių.

Kelias dienas iki liepos pabaigos jaunikliai dar nekart grįš į gimtą lizdą paskui savo tėvus, tik vis rečiau. Žuvinto apylinkėse nušienautose pievose jau dabar gali matyti pulkus gandrų, kuriose yra ir šiųmečių paukščių.

Sėkmingiausi metai

Šie metai Žuvinto apylinkių gandrams buvo visapusiškai sėkmingiausi. Vadų gausumas yra pats didžiausias per visą gandrų lizdų registravimo laikotarpį. Vidutiniškai daugiau, nei tris jauniklius, Žuvinto gandrai užaugino tik šiemet ir 2011 metais. Rezervate perėjusių porų skaičius nuolat auga ir dabar siekia 35, prieš dešimtį metų jų buvo trečdaliu mažiau. Tad netenka stebėtis, kad biosferos rezervate jauniklių skaičius pirmąkart perkopė šimtą – lizdus paliko 112 gandriukų.

Du trečdaliai gandrų lizdų šioje saugomoje teritorijoje sukrauti ant elektros ar telefono stulpų. Daugiau nei pusė lizdų – ant specialaus elektros tinklų specialistų įrengtų lizdo pagrindų. Didelis perėjimo vietų pasirinkimas, be abejo, nulėmė ir didėjančią gandrų populiaciją. Ar tai labai gerai – sunku pasakyti, nes pastebime, jog kai gandrų tankumas didelis, mūsų (ir baltarusių bei vokiečių) nacionalinis paukštis yra linkęs skriausti kitas atvirų vietų sparnuočių rūšis, tame tarpe ir retas bei saugomas.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė