Žaibų kirčių liepos mėnesį nestinga (0)

Žaibas | E.Drąsučo nuotr.

Žaibas | E.Drąsučo nuotr.

Šiemet dėl žaibo iškrovos Lietuvoje kilo 26 gaisrai (pernai per tą patį laikotarpį – 38). Žmonių aukų ir traumų juose pavyko išvengti, tačiau šie gaisrai gyventojams padarė nemažų nuostolių, nuniokodami gyvenamuosius namus, ūkinius pastatus, vasarnamius bei kitą turtą.

Šią savaitę dėl žaibo iškrovos kilo net 6 gaisrai. Trys iš jų kilo antradienį, Lazdijų rajone, Šutronių kaime, dėl žaibo iškrovos užsidegė gyvenamasis namas. Gaisro metu nudegė dalis stogo ir perdangos, apdegė sienos ir viduje buvę namų apyvokos daiktai. Nuo gaisro pavyko apsaugoti šalia esančią malkinę ir tvartą. Kiek vėliau Alytaus rajone, Obelninkėlių kaime, dėl tos pačios priežasties užsidegė ūkinis pastatas. Gaisro metu nudegė stogas, apdegė pastato sienos,  sudegė dalis malkų. Nuo gaisro pavyko apsaugoti 13 avių ir netoliese esantį garažą. O apie 18 val. ugniagesiai skubėjo į Lazdijų rajoną, Buniškių kaimą, kur dėl žaibo iškrovos atvira liepsna degė ūkinis pastatas. Gaisro metu nudegė stogas ir dalis perdengimo. Apdegė ūkio paskirties daiktai. Iš gaisro pavyko išgelbėti kiaules ir vištas, malūną ir malkas.

Pagal kelerių metų statistiką, daugiausia gaisrų žaibo iškrova sukelia liepos ir rugpjūčio mėnesiais Alytaus, Kauno ir Vilniaus rajonuose. Dažniausiai tokie gaisrai kyla kaimo vietovėse. Žaibai pavojingesni, jeigu pastatas stovi aukštoje vietoje, ant stogo yra išsikišusių daiktų (antenų, dūmtraukių, vėjarodžių) arba šalia auga dideli medžiai. Miestuose ir gyvenvietėse, kur dėl įvairių įrengimų pastatai yra gerai įžeminti, žaibų sukeliami gaisrai daug retesni. Todėl kol dar neįvyko nelaimė, patartina ant pastatų įsirengti žaibolaidžius, o jeigu jie jau yra, juos patikrinti, ar gerai įžeminti, tvarkingi. Kadangi artimiausiomis dienomis šalyje prognozuojama perkūnija, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas pataria gyventojams saugotis žaibų.

Žaibuojant ir griaudžiant geriau pasilikti namuose, uždaryti langus, duris, dūmtraukių sklendes, ventiliacines angas, kad nebūtų skersvėjų, galinčių pritraukti kamuolinį žaibą. Būtina išjungti visus elektros prietaisus, antenas. Perkūnijos metu pavojinga liesti metalines pastato konstrukcijas, vamzdynus, būti arti elektros laidų, antenų, langų, durų, namo lauko sienų, už kurių auga dideli medžiai.

Jeigu audra užklupo lauke, reikėtų nesislėpti po aukštais pavieniais medžiais, prie stulpų ar pastatų sienų, neieškoti prieglobsčio šalia žaibolaidžių, metalinių bokštų ar aukštų kaminų, vengti aukštesnių atvirų vietų. Geriausia pasislėpti krūmuose arba atsitūpti nuokalnėje, apėmus rankomis kelius.

Žaibuojant ypač pavojinga būti šalia vandens telkinių. Perkūnijai užklupus maudantis, žvejojant ar besiirstant valtimi, reikėtų nedelsiant skubėti į krantą. Žaibuojant taip pat reiktų užgesinti laužą, nes jo dūmai yra puikūs elektros laidininkai.

Primename, kad kilus gaisrui ar įvykus kitai nelaimei reiktų nedelsiant kviesti ugniagesius gelbėtojus bendruoju pagalbos telefonu 112.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė