Tyrimas: moksleiviai dažniausiai linkę rinktis socialinių mokslų ir biomedicinos studijas (0)

Studijos efoto TCesnaDažniausiai vyresnių klasių moksleiviai planuoja rinktis socialinių mokslų arba biomedicinos studijas – taip teigia atitinkamai 30 ir 20 proc. vyresnių klasių moksleivių Vilniuje. Pagal populiarumą toliau rikiuojasi humanitarinių mokslų (17 proc. apklaustųjų), menų (16 proc.) bei technologinių mokslų (15 proc.) studijos, rečiausiai planuojama rinktis fizinius mokslus (10 proc.). Pusė vyresnių klasių moksleivių yra tvirtai nusprendę studijuoti Lietuvoje, o kas 7-as teigia dėl studijų ketinantis iškeliauti į užsienį. Tai atskleidė Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokyklos atliktas tyrimas, kurio metu apklausti 10-12 klasių moksleiviai Vilniuje.

Tyrimo metu taip pat siekta įvertinti, kiek moksleivių polinkiai bei dominuojantis intelekto tipas yra tinkami jų planuojamai profesijai. Nustatyta, kad moksleivių, planuojančių rinktis socialines studijas, intelekto tipas geriausiai atitinka jų pasirinktą studijų kryptį – jie pasižymi vyraujančiu tarpasmeninio intelekto tipu, kuris būdingas linkusiems bendrauti, dirbti komandoje, vadovauti žmonėms. Tuo tarpu tie moksleiviai, kurie planuoja rinktis biomediciną ar fizinius mokslus į savo intelekto tipą atsižvelgia mažiau – šioje grupėje studijoms reikalingas loginis-matematinis intelektas yra gan žemas.

„Nors matome, kad didelės dalies moksleivių studijų pasirinkimas atspindi dominuojantį jų intelekto tipą, tačiau vis dar ryški tendencija ateities karjerą rinktis intuityviai, atsižvelgiant į populiarią nuomonę ir kitus išorės veiksnius. Dažnai moksleivių pasirinkimui įtakos turi tuo metu vyraujanti nuomonė apie profesijos prestižą ir perspektyvas, naujoviški profesijų pavadinimai, geografinė studijų vieta, pvz., artumas nuo namų ar konkreti užsienio šalis, kaina, autoritetų – mokytojų bei tėvų – nuomonė, o ne moksleivių asmeniniai interesai ir gebėjimai,“ – sako VU TVM Talentų ugdymo vadovė dr. Jurgita Vizgirdaitė.

Tyrimas buvo atliktas 2014 m. balandį. Jo metu buvo apklausta 1240 10-12 klasių moksleivių iš 14-os Vilniaus gimnazijų.

Prašymus studijuoti Lietuvos universitetuose ir kolegijose jau pateikė daugiau kaip 20 tūkst. stojančiųjų, dažniausiai pirmu numeriu jie rinkosi socialinius mokslus.

Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacija bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) informuoja, kad informacinėje sistemoje jau užsiregistravo daugiau nei 27 tūkst. stojančiųjų, iš jų daugiau nei 20 tūkst. užpildė savo pagrindinio priėmimo prašymo pageidavimus.

„Pernai bendrajame priėmime dalyvavo beveik 35 tūkstančiai stojančiųjų. Tikėtina, kad šiemet šis skaičius sieks 33 tūkstančius. Taigi, jau gauta beveik du trečdaliai stojančiųjų prašymų“, – teigia LAMA BPO prezidentas Pranas Žiliukas.

Pagal prašymuose nurodomą pirmą pageidavimą populiariausi tradiciškai yra socialiniai mokslai (40 proc. universitetuose ir 38 proc. kolegijose), toliau pagal populiarumą rikiuojasi biomedicinos mokslai (23 proc. universitetuose ir 27 proc. kolegijose), technologijos mokslai (12 proc. universitetuose ir 24 kolegijose), menai (po 9 proc.), humanitariniai mokslai (8 proc. universitetuose ir 1 proc. kolegijose) ir fiziniai mokslai (taip pat atitinkamai 8 proc. ir 1 proc.).

Universitetinės studijos šiais metais, kaip ir praėjusiaisiais, yra populiaresnės nei koleginės. Stojantieji nurodė 70 612 pageidavimų studijuoti universitetuose ir 43 359 – kolegijose.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė