G. Paviržis. Dėl siūlomo pavardžių ir vardų rašymo dokumentuose nelietuviškais rašmenimis (7)

Alkas.lt koliažas

Alkas.lt koliažas

Seimo nariai Gediminas Kirkilas ir Irena Šiaulienė yra įregistravę įstatymo projektą dėl pavardžių rašymo nelietuviškais rašmenimis asmens dokumentuose pagrindiniame puslapyje. To jau senokai reikalauja Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA). Kalbos, kad tai numato Lietuvos ir Lenkijos pasirašyta 1994 m. sutartis, nieko vertos, nes ten kalbama apie garsinę vardų ir pavardžių rašybą, nelietuvinant jos galūnių. Pvz. Zbignev Kozlovski, bet ne Zbignevas Kozlovskis. To ir laikomasi. Lenkijos politikai, LLRA vadovai primena, kad tai buvo pažadėję Lietuvos aukšti pareigūnai. Gal būt, tačiau Lenkijos politikai nėra tokie naivūs, žinodami, kad konstituciniai klausimai nėra atskirų pareigūnų kompetencija. Be kita ko, gerai būtų, kad tokius pažadukus, kurie užuot kolegoms lenkams paaiškinę neigiamą Lietuvoje žmonių reakciją, įvardintų. Neabejoju, kad tokie veikėjai būtų tinkamai įvertinti.

Konstitucinis Teismas (KT) jau du kart aiškiai pasakė, kad Lietuvoje visi asmens dokumentai turi būti rašomi valstybine kalba. Tačiau to pasirodo maža, kreiptasi dar kartą ir jau šį kartą nurodyta, kad Valstybinei lietuvių kalbos komisijai (VLKK) leidus, galima būtų rašyti ir nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis. Žinant, kad ši komisija yra Seimo tvirtinama, pasiekti norimo rezultato G.Kirkilas, žinoma, tikisi. Bet ar tai gerai?

Dažnai minima, kad ištekėjusios lietuvės turi sunkumų dėl pavardžių rašybos. Manau, kad tokią problemą galėtų mūsų teisininkai lengvai išspręsti. Analogiškus vienetinius skundus nagrinėję ES teismai paliko tai spręsti valstybėms narėms. Kita vertus, kodėl nepasekti Latvijos pavyzdžiu, kur asmenvardžių rašyba asmens dokumentuose išspręsta europiniu lygiu ir tam pritaria net Lenkijos politikai: nekeičiant paso pagrindinio lapo dalyje rašomų asmenvardžių valstybine kalba – latviškais rašmenimis, piliečio pageidavimu,kitame paso puslapyje pavardę leidžiama rašyti kitos kalbos lotyniško pagrindo rašmenimis.

Jei būtų priimtas G.Kirkilo ir I.Šiaulienės teikiamas įstatymo projektas, tai Lietuvos piliečio pase vietoje įrašo valstybine kalba atsirastų kitakalbiai įrašai. Šis precedentas, ypač įvertinus Rusijos veiksmus Kryme, sukeltų problemų ne tik mums, bet ir mūsų kaimynams Latvijoje bei Estijoje. Kita vertus, kuo lenkų tautinė bendrija yra pranašesnė už kitas, gyvenančias Lietuvoje?

Dažnai sakoma, kad tokia įstatymo raide pasinaudos nedaug žmonių, nes nemažai reiks pastangų keisti daugelį dokumentų, ne visada bus galima surasti originalius šaltinius ir t.t. Visgi, žinant LLRA valdžios piramidę, neabejoju, kad eilės pakeisti pavardes bus nemažos. Nutylima, kad kils problemų valstybiniame registre, didės skundų į įvairias valstybines instancijas ir panašiai. O svarbiausia, mano nuomone, tokiais teisiniais aktais norima apibrėžti buvusią Lenkijos okupuotos Lietuvos dalį, siekiant tolesnių spaudimo Lietuvos valdžiai veiksmų: vietovardžių, gatvių pavadinimų rašymo lenkiškai, oficialios lenkų kalbos apie Vilnių įteisinimo ir šios teritorijos bei gyventojų  integracijos į Lietuvos visuomeninį ir ūkinį gyvenimą vyksmo slopinimo.

Nemanau, kad visi socialdemokratų partijos nariai Seime galvoja kaip G.Kirkilas ir I.Šiaulienė. G.Kirkilas, būdamas Premjeru, ir partijos pirmininku Vilniaus apskrities savivaldybių siūlymus dėl Pietryčių Lietuvos problemų tiesiog ignoravo, mūsų rekomenduotų lenkų tautybės LSDP narius, baigusius ne vieną universitetą, pasiūlytus kandidatais į jo patarėjus, atmetė, pasirinkęs Valdemaro Tomaševskio aktyvistą. Turbūt dėl to, LSDP vadovybė į susitarimus su LLRA veikėjais dėl įvairių bendradarbiavimo klausimų nekvietė mūsų, Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narių.

Nemanau, kad kas nors abejoja, kad patenkinus dabartinius LLRA norus nekils kiti.

Nors nutylima, vis tik viena iš socialdemokratų blogo pasirodymo europarlamento rinkimuose priežasčių buvo būtent kapituliacinė pozicija prieš LLRA reikalavimus ir jų dvasinio vadovo kalbas Ukrainos problemų fone.

Autorius yra socialdemokratas ir Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narys

Kategorijos: Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė