Visuomenininkai prašo žiniasklaidą – viešinti valstybinę lietuvių kalbą išdavusių politikų pavardes (10)

Mitingas už valstybinę kalbą 2014-05-06 d. | R.Garuolio nuotr.

Mitingas už valstybinę kalbą 2014-05-06 d. | R.Garuolio nuotr.

Birželio 19 d. visuomeninė Lietuvių kalbos gynėjų sąjunga išplatino kreipimąsi į žiniasklaidos priemones ragindama prisijungti prie pilietinės akcijos „Viešinkime lietuvių valstybinės kalbos išdavikus“.

Visuomenininkai išreiškė susirūpinimą, kad valdantieji į Seimo birželio 19 d. darbotvarkę įtraukė į Gedimino Kirkilo ir Irenos Šiaulienės įregistruotą Vardų ir pavardžių įstatymo projektą XIIP-1653, kuriame numatyta Lietuvos piliečių asmenvardžius oficialiuose dokumentuose leisti rašyti ne valstybine kalba.

Pasak į Lietuvių kalbos gynėjų sąjungą susibūrusių visuomenininkų, šis G.Kirkilo ir I.Šiaulienės teikiamas įstatymo projektas yra antikonstitucinis, nes ignoruoja valstybinį Lietuvių kalbos statusą.  Visuomenininkai prašo žiniasklaidos priemones įsijungti į pilietinę akciją ir  viešinti visų už šį įstatymo projektą balsavusių, o taip pat nedalyvavusių balsavime Seimo narių pavardes, kad piliečiai būtų geriau informuoti apie jų atstovų veiklą Seime.

Žiniasklaida taip pat raginama šių Seimo narių pavardes skelbti ir mėnesį prieš kiekvienus būsimus rinkimus, taip pat nurodant ir politines partijas, kurias šie asmenys atstovauja.

Lietuvių kalbos gynėjų sąjungos pirmininkė Jūratė Voloskevičienė primena, kad šių metų balandžio mėnesį daugiau nei 80 mokslo ir kultūros atstovų, reaguodami į siūlomus vardų ir pavardžių rašymo asmens dokumentuose pakeitimus bei svarstomus Tautinių mažumų įstatymų projektus, kreipėsi į prezidentę Dalią Grybauskaitę, Seimo pirmininkę Loretą Graužinienę bei ministrą pirmininką Algirdą Butkevičių, prašydami nepažeisti Konstitucijos, Valstybinės kalbos įstatymo, valstybės ir piliečių interesų.

Kreipimąsi dėl vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo į šalies vadovus bei Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pirmininkę Daivą Vaišnienę paskelbė Nevyriausybinių organizacijų koordinacinė taryba Lietuvos Respublikos Konstitucijai ginti, Lietuvių kalbos gynėjų sąjunga, „Vilnijos“ draugija ir Lietuvos laisvės gynėjų sąjunga. Šiame kreipimesi buvo priminta, kad „LR Konstitucijos 29 straipsnis draudžia varžyti žmogaus teises ir laisves, neleidžia teikti ir privilegijų dėl tautybės, kalbos ar pažiūrų“, o „1994 m. pasirašytoje Lietuvos ir Lenkijos draugiško bendradarbiavimo ir geros kaimynystės sutartyje (14 straipsnyje) numatyta pavardžių rašyba pagal skambesį“.

Balandžio pradžioje kreipimąsi į valstybės vadovus  taip pat paskelbė 45 Lietuvos rašytojai. Jie pabrėžė, kad, įteisinus asmenvardžių rašybą nelietuviškais rašmenimis, į lietuvių kalbos vartoseną tektų įtraukti apie 150 naujų raidžių ir diakritinių ženklų. „Lietuvių kalba vienija pilietinę tautą, užtikrina valstybės vientisumą ir jos nedalomumą, normalų valstybinių ir nevalstybinių įstaigų veikimą“, – sakoma rašytojų kreipimosi tekste.

Daugiau nei 50 tūkst. Lietuvos gyventojų pasirašė ir buvusio Seimo nario Gintaro Songailos inicijuotą peticiją „Apginkime valstybinę kalbą ir Lietuvos teritorinį vientisumą“, kurioje, be kita ko, raginama nekeisti lietuvių kalbos abėcėlės ir Lietuvos Respublikos piliečių vardus bei pavardes dokumentuose rašyti valstybine kalba, o pageidaujantiems rašyti ir užsienietiškas formas – nurodyti jas antrame paso puslapyje.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

10 komentarų

 1. Kažin:

  Kada galų gale Alkas.lt nustos daiktus vadinti netikrais vardais. Konkrečiai – nustos vartoti iškreipta prasme tautinės mažumos sąvoką. Ši sąvoka yra teisinė, ji turi labai apibrėžtą šios teisės subjektą nusakančią prasmę, dėl to tevartotina teisiniuose tekstuose. Jos prasmė išplaukia iš Konstitucijos, pagal kurią Lietuvos teritorija yra vientisa. Tai tokiu atveju joje gyvenantys žmonės nelietuviai, jeigu teisingai ir logiškai vadinus, tegali būti vadinami kitataučiais, kitataučių bendrijomis.
  Tautinės mažumos sąvokos specialią teisinę prasmę yra prieš kurį laiką puikiausiai Alke.lt išaiškinęs teisininkas Narcizas Rasimas. Iš šio išaiškinimo akivaizdu, kad tautinių mažumų subjektų teisine šios sąvokos prasme Lietuvoje nėra, vadinasi Lietuvoje nėra reikalingas ir tautinių mažumų įstatymas. Taigi joje tegali būti prasminga ir teisinga turėti ne tautinių mažumų, o Kitataučių gyvenimo Lietuvoje įstatymą.
  Tačiau nei politikai, nei žurnalistai, tarp jų ir Alkas.lt to nepaisydami ir toliau iškreiptai vartoja ne tikrovę atitinkančią kitataučių, o jos neatitinkančią tautinių mažumų sąvoką, taip palaikydami populizmą politikoje, nepabaigiamą jovalą gyvenime.

 2. Vytautas iš Šlavėnų kaimo:

  Kaip tik dabar vyksta per LIETUVOS vardą išdavusio el-er-t radiją, ponaičio istoriko Savukyno laida. Šis ”istorikas” aktyvus Giedroico fondo narys, entuziastingai stumia savo mintis apie lietuvių tautinį mentalitetą, kurio įtakai neturėtų naujos abėcėlės įvedimas. Jam kompanijoje toks KGB rezervistas Valionis virkauja, kad labai kenčia lietuvaitės, kurios išteka už užsieniečių ir pasikeitusios pavardes, patiria nepatogumų. Joooooo. Tai labai svarbu. Reikia padėti toms ”lietuvaitėms” ”meilės” vergėms, paminant VALSTYBĖS ir TAUTOS interesus. Juk visas šis jovalas verdamas pagrinde dėl LENKIŠKŲ PAVARDŽIŲ ir VIETOVARDŽIŲ rašymo lenkų kalba – LIETUVOJE.
  Jeigu, perfrazuojant Savukynų Virgio mintį ”jeigu prisikeltų Šekspyras”, tai jis, pamatęs kas darosi Lietuvoje,, ko gero parašytų dramą, kaip patys lietuviai naikina savo valstybę, tautą, papročius…
  Šiandien Seime atidėtas šis klausimas. Tačiau, Herostrato ”garbės” ištroškę A. Butkevičiaus parankiniai kirkiliniai, nenurims. Turėsim progą įsitikinti, kiek Seime yra tos ”garbės” norinčių.

 3. Stasys:

  Na ir nusigyvenom, savo šventą Lietuvių kalbą , turime ginti nuo savų parazitų. Nuo carinės Rusijos apsigynėm, nuo sovietinės , taip pat. O čia še tau devintinės, savi sovietmečio partškolų palikuonys uždusins.

 4. Getas:

  Kažin teisus tik Kitataučių įstatymas. Pasitaisyk Alke, teisingai pavadinus viskas atsistoja į vietą ir prdeda veikti teisė

 5. Atgalinis pranešimas: Žalgirio mūšio dieną Seimas svarsto LLRA primestus įstatymo projektus (tiesioginė transliacija, video) | Alkas.lt

 6. aistis:

  Dziaugiuosi, kad tautiskumo entuziastai energingai gina musu senaja lietuviu kalba. O kartu stebiuosiu ir klausiu, ka veikia lietuviu kalbos, Lietuvos istorijos mokytojai, Lietuvos muzieju darbuotojai,Lietuviu tautos istorinio paveldo valstybiniu ir visuomeniniu organizaciju nariai, skautai ir tautininkai, tartum nebyliai ar miegaliai nieko neveikdami ir tuo paciu prisideda prie musu priesu veiklos. Juk visiems susivienijus tikrai butu galima lengviau apsiginti.

 7. arvydas damijonaitis:

  Svarbu. Akivaizdūs okupacijos padariniai: Kirkilas turi dvi ruses žmonas, Šiaulienės kilmė- …? Šitie kirkilai ir šiaulienės, posovietinės daugumos reliktai, ”išmano” ko reikia, kad jų vaikaičiai gyventų rusiškame “internacionale” – būtina sunaikinti lietuvių kalbos valstybingumą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė