Kaip apsisaugoti nuo geliančių vabzdžių (0)

ccbh.net nuotr.

ccbh.net nuotr.

Buvimą gamtoje neretai apkartina įvairiausi vabzdžiai, uodai, akliai, bitės, vapsvos ir kt. Vabzdžių įgėlimas dažniausiai būna skausmingas, o dauginiai įgėlimai gali sukelti stiprią organizmo reakciją. Reakcija į įgėlimą gali būti dvejopa: normali ir alerginė. Įgėlimais vadinamos žaizdelės, pažeidžiančios minkštuosius audinius.

Priklausomai nuo žmogaus individualios reakcijos, jie gali būti pavojingi gyvybei ir net mirtini, jei laiku nesuteikiama pagalba, ypač jei žmogus patiria sunkią alerginę reakciją. Įgėlus vabzdžiui, visada reikia stebėti, ar nekyla alerginės reakcijos, kuri gali progresuoti iki anafilaksinio šoko. Įgėlus į burną ar ryklę, gali staiga sutinti kvėpavimo takai ir žmogus gali uždusti.

Sunkėjant alerginei reakcijai, gali atsirasti dusulys, veido tinimas, pasunkėti kvėpavimas, pasireikšti dilgėlinis viso kūno bėrimas, nukristi kraujospūdis ir kt. Pasireiškus alerginei reakcijai reikia mažinti skausmą ir patinimą bei pasirūpinti, kad nukentėjęs žmogus patektų į gydymo įstaigą.

Įgėlus bitei, svarbu skubiai pašalinti geluonį jo nespaudžiant pirštais ar pincetu, bet nubraukiant elektronine kortele ar bukąja peilio geležtės dalimi, nes suspaudus geluonį į įgelto žmogaus organizmą gali patekti dar daugiau nuodų. Numaukite nuo įgeltos galūnės žiedus, laikrodžius, apyrankes, nusekite papuošalus. Skausmą ir tinimą sumažinkite uždėję ant įkandimo vietos šaltą kompresą, ledo ar šaldytuvo kameroje sušaldytų maisto produktų ir laikykite mažiausiai 10 minučių. Jei patinimas plinta arba sunkėja simptomai kvieskite greitąją medicinos pagalbą tel. 112 ar patys skubiai vežkite į artimiausią ligoninę.

Jeigu pasireiškia labai stipri organizmo reakcija, ryškėja anafilaksinio šoko požymiai, brangi kiekviena sekundė. Kol atskubės medikai, nuraminkite nukentėjusįjį. Jei žmogus sąmoningas, padėkite jam patogiai atsigulti ar atsisėsti.. Jeigu žmogus dūsta, pasodinkite, kad būtų lengviau kvėpuoti. Jeigu jaučia silpnumą, svaigsta galva, paguldykite ir kojas pakelkite aukščiau už galvą. Stebėkite ir įvertinkite gyvybinius požymius: sąmonę, kvėpavimą, pulsą, odos pokyčius. Jei nukentėjusysis netenka sąmonės ir nustoja kvėpuoti, atlikite dirbtinį kvėpavimą (kas 30 krūtinės ląstos paspaudimų 2 įpūtimai).

Kad apsisaugotumėte nuo geliančių vabzdžių, patariame:

  • Nesirinkite ryškių spalvų drabužių. Geriau vilkėti didesnį odos plotą dengiančius drabužius.
  • Tepkite  atviras kūno  vietas repelentais (svarbu pasirinkti tinkamas priemones, ypač vaikams (skaityti preparato aprašymą).
  • Būkite toliau nuo stovinčio vandens telkinių, griovių ir vandens kanalų.  Jei poilsiaujate prie vandens,  naudoti  vabzdžiams baidyti skirtas smilkstančias spirales, žvakes, panašias priemones.
  • Nepalikite atvirų indų su gėrimais, kad į juos nepakliūtų bičių, vapsvų ar kitų geliančių vabzdžių. Būdami gamtoje, atsargiai gerkite ir valgykite (vabzdys gali įgelti į veidą ar burną (tada pasekmės kur kas skaudesnės).
  • Namuose gali padėti apsauginiai tinkleliai ant langų, durų. Juos patartina uždėti ir ant vaiko vežimėlio.
  • Atsargiai elkitės arti avilių, tų vietų, kuri skraido širšės, vapsvos ar bitės, neleiskite ten žaisti vaikams.
  • Vykdami į gamtą nenaudokite kvepalų, kitokių kvapnių kūno priežiūros priemonių.
Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė