Ruošiantis kelionei nepamirškite užsukti pas gydytoją (0)

Bioresurs.uu.se nuotr.

Bioresurs.uu.se nuotr.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai planuojantiems atostogas ir besiruošiantiems į kelionę pataria užsukti pas šeimos gydytoją, kuris padės įvertinti infekcinių ligų riziką ir rekomenduos, nuo kokių ligų reikėtų pasiskiepyti.

Nuo maliarijos – uodų platinamos ligos – skiepų nėra, todėl reguliarus antimaliarinių preparatų vartojimas ir apsisaugojimas nuo uodų įkandimo yra svarbiausios maliarijos profilaktikos priemonės.

  1. Planuodami kelionę apsilankykite pas gydytoją.

Jei planuojate kelionę į šalį, kurioje paplitusi maliarija, rekomenduojama vartoti antimaliarinius preparatus, kurie apsaugos nuo šios ligos kelionės metu. Gydytojas paskirs preparatą atsižvelgdamas į jūsų ligos istoriją ir kelionės vietą.

  1. Antimaliarinius preparatus vartokite tiksliai kaip nurodė gydytojas.
  1. Apsisaugokite nuo uodų įkandimų repelentais:
  • naudokite repelentus, kurių sudėtyje yra tokios veikliosios medžiagos kaip DEET, picaridin, essential oils ar IR3535. Ilgesnis veikimo laikas produktų, kurių sudėtyje yra 20 proc. – 50 proc. DEET medžiagos;
  • produktą naudokite būtent taip, kaip nurodė gamintojas;
  • jei naudojate kremą nuo saulės, pirmiau išsitepkite juo, tada naudokite repelentą;
  • vaikams naudokite tik jiems skirtus repelentus;
  • dėvėkite drabužius kuo daugiau dengiančius jūsų kūną: ilgas kelnes, marškinius ilgomis rankovėmis, nepamirškite prisidengti galvos;
  • pasirūpinkite, kad jūsų poilsio patalpas saugotų tinklelis nuo uodų;

Jei grįžę namo ar iki 1 metų po kelionės pradėsite karščiuoti, pajusite į gripą panašius simptomus, kreipkitės į gydytoją ir nurodykite savo kelionės aplinkybes.

Maliarija – plačiai paplitusi tropiniuose ir subtropiniuose regionuose: Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos teritorijose.

Per pastarąjį dešimtmetį (2004–2013 m.) Lietuvoje užregistruoti 37 įvežtinės maliarijos atvejai, iš kurių vienas pasibaigė mirtimi.

ULAC duomenimis, pagrindinės mūsų tėvynainių susirgimo maliarija priežastys  – nereguliariai ar visai nenaudojama chemoprofilaktika nuo maliarijos, nepakankama apsauga nuo uodų.

Keliautojams kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigas ir pasiskiepyti nuo skiepais valdomų  ligų (pvz. geltonojo drugio) rekomenduojama iki kelionės likus 4–8 savaitėms. Imunitetui susiformuoti po skiepų reikalingas tam tikras laikotarpis. Jei iki kelionės liko mažiau laiko, vis tiek rekomenduojama kreiptis į gydytoją ir pasiskiepyti, nes po kai kurių skiepų apsauga nuo ligų susiformuoja greičiau.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė