Atkuriami grafų Tiškevičių rūmai Palangoje (1)

Gintaro muziejus | Palangos miesto savivaldybės nuotr.

Gintaro muziejus | Palangos miesto savivaldybės nuotr.

Sparčiai, bet kartu atsakingai bei kruopščiai atnaujinami Palangą daugelį dešimtmečių reprezentuojantys Gintaro muziejaus rūmai, buvusi kurorto puoselėtojų – grafų Tiškevičių šeimos rezidencija. Renovavimo darbai vyksta ir Birutės parko istorinėje dalyje.

Šių metų kovą rūmus pastoliais apjuosę bendrovės „Pamario restauratorius“ specialistai fasadų atnaujinimą jau spėjo užbaigti. Tuo pat metu rūmų viduje bei lankytojų pamėgtame parke darbai virte verda. Detalė po detalės atkuriamas Palangos perlu vadinamos rezidencijos pirminis vaizdas.

Grafų Tiškevičių šeimos namai Palangoje iškilo 1897 m. pagal Prūsijos karališkojo architekto Franzo Heinricho Schwechteno projektą, parkas – kitos to meto garsenybės, prancūzo parkų architekto Edouardo Andre vaizduotės kūrinys. Pokariu rekonstrukcijos darbai vykdyti aklai, giliai nesikapstant po istoriją, neieškant autentiškų projektų ar statybos archyvų. Šiuo metu vykdomo Gintaro muziejaus rūmų fasado ir vidaus tvarkybos (restauravimo) darbų projekto tikslas – maksimaliai tiksliai atkurti istorinį rūmų vaizdą. Užsakovo – Lietuvos dailės muziejaus, projektuotojų ir restauratorių vedliu tapo Berlyno archyvuose aptikti F. H. Schwechteno brėžiniai bei piešiniai. Jie iki smulkiausių detalių atspindi tituluoto rūmų eksterjero ir interjero projekto autoriaus sumanymus – kokiu raštu buvo iškloti vienos ar kitos rūmų salės parketai, kokia lipdinių ornamentika puošė lubas ar sienas ir t.t.

Rūmų fasado ir vidaus tvarkybos (restauravimo) darbų projektą įgyvendinantys UAB “Pamario restauratorius” vadovai sako priėmę užsakovų iššūkį prikelti rūmus per itin trumpą terminą. Vidaus tvarkyba (restauravimas) bus baigti iki šių metų lapkričio. Šiemet bus baigtas ir Palangos botanikos parko istorinės dalies renovacijos darbų projektas. “Mums ir garbė, ir atsakomybė atkurti pirminį grafų Tiškevičių rezidencijos grožį. Juk tai vienas iš reikšmingiausių istorinių statinių Vakarų Lietuvoje. Įpareigoja ne tik grafų Tiškevičių legenda, bet ir karališkasis rūmų projekto autoriaus Schwechteno titulas, meistriškumas bei kruopštumas, žavintis ir stebinantis net praėjus šimtmečiui”, – sako Aldas Kliukas, UAB “Pamario restauratorius” direktorius.

Restauratoriai per 10 mėnesių  įsipareigoję restauruoti  fasadus, rūmų terasą su baliustrada ir laiptais, dalį vidaus patalpų, lipdinius, langus ir duris, medinius vidaus laiptus, pagal išlikusią ikonografinę medžiagą ir istorinius tyrimus – atkurti parketą bei židinį. Darbų vertė – daugiau nei 2,5 mln. Lt.

Parke iki metų pabaigos bus atnaujinti abu fontanai, medinė tvenkinuko prieplauka, renovuotas didysis parteris – jame bus pastatytos 8 marmurinės vazos bei kaltiniai pilonai, įrėminti gėlynai, rožynai ir takai, lankytojams tarnaus nauji suolai ir dviračių stovai, bus įrengti mažosios architektūros objektai. Į viršutinę Birutės kalno terasą sugrįš istorinė aukščio žyma. Visą parko teritoriją apjuos tvora, prie pagrindinių įėjimų bus įrengtos kaltinės tvoros su vartais ir varteliais.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , .

1 komentaras

  1. Ar žinote?:

    Ar žinote, kas rūmų atkūrėjas, kas preie Kubiliaus konkursą daugiamilijoninį laimėjo?Sako, kad Kubiliaus brolio vadovaujama firma

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė