M. Valančiaus kūrinių skaitymas subūrė moksleivius (nuotraukos) (0)

Apdovanojimo akimirka | rengėjų nuotrauka.

Apdovanojimo akimirka | rengėjų nuotrauka.

Jau antrus metus „Lietos” labdaros fondas kartu su „Vilnijos“ draugija ir kitomis visuomeninėmis organizacijomis vykdo švietimo projektą „Motiejaus Valančiaus žingsnių aidas Vilniaus krašte”. Jo tikslas – įamžinti M. Valančiaus atminimą ir puoselėti jo sumanymus.Šiais metais vyko trys skaitymų ratai, kurių metu moksleiviai aplankė M. Valančiaus gimtinę ir kitas šalies istorines vietas.

I-ajame projekto rate moksleiviai rinkosi Šalčininkų rajono Dieveniškėse prie ąžuolinio koplytstulio, kuris M.Valančiaus garbei buvo pastatytas dar 2006 metais. Kūrinio autorius – skulptorius Gediminas Radzevičius.

Renginyje dalyvavo šešios mokyklos: Šalčininkų Jano Sniadeckio gimnazija, Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnazija, Šalčininkų r. Dieveniškių „Ryto“ vidurinė mokykla, Šalčininkų r. Butrimonių pagrindinė mokykla, Šalčininkų r. Poškonių pagrindinė mokykla ir Vilniaus r. Riešės gimnazija. Mokiniai skaitė ištraukas iš Motiejaus Valančiaus „Palangos Juzės“, „Guvaus Vencės“, „Agatės“, Kristijono Donelaičio „Metų“. Renginį vedė projekto autorius, skulptorius, „Lietos“ labdaros fondo Steigėjų Tarybos narys G.Radzevičius. Dalyvius linksmino Vilniaus žemaičių kultūros draugija ir jos etnografinis ansamblis „Tiklė“.

Linksmoji kapela | rengėjų nuotr.

Linksmoji kapela | rengėjų nuotr.

Mokinių pasirodymus ir darbus vertino komisijos pirmininkas kalbininkas, „Vilnijos“ draugijos pirmininkas Kazimieras Garšva. Vertinimo komisijos nariais buvo: Lietuvos kariuomenės rezervo karių asociacijos Vilniaus apskrities vadas ats. vyr. ltn. Sigitas Vaitulionis, Lietuvos blaivybės sąjūdžio Valdybos pirmininkas Vytautas Uogelė, Kristijono Donelaičio draugijos ir Tautos fondo atstovybės Lietuvoje pirmininkas Kazys Napoleonas Kitkauskas.

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Pilietinio ugdymo skyriaus vedėja Jovita Petrauskaitė mokiniams įteikė diplomus, o juos parengusiems mokytojams – padėkos raštus. Juos pelnė: už originaliausią kūrinio interpretaciją: Šalčininkų Jano Sniadeckio gimnazijos mokiniai: Justyna Klemiato, Jaroslav Dorniak, Andžej Boguševič, Elena Rakalovič, Deivyd Marcinkevič, Viktorija Smachtina, Elvyra Ivaško, Edvin Urbelevič, Agata Ašakevič. Mokytojos: Jolita Šarova ir Olia Levon; už raiškiausią skaitymą: Vilniaus r. Riešės gimnazijos mokinė Dovilė Oganauskaitė. Mokytoja Gintautė Ignatavičienė; už geriausią Kristijono Donelaičio poemos „Metai“ skaitymą: Vilniaus r. Riešės gimnazijos mokinys Tomas Teriochinas. Mokytoja Gintautė Ignatavičienė; I vieta skirta: Šalčininkų r. Butrimonių pagrindinės mokyklos mokinė Agnė Jankelaitytė. Mokytoja Viktorija Semaško; II vietą skirta: Šalčininkų r. Dieveniškių „Ryto“ vidurinės mokyklos mokiniai: Jaroslavas Butrimas ir Ervinas Ratkevičius. Mokytoja Vilma Kisielytė-Hancharyk; III vieta skirta: Šalčininkų r. Poškonių pagrindinės mokyklos mokinė Andžela Žukovskytė. Mokytoja Zita Stačkauskienė-Vaičkutė.

Suk suk ratelį | rengėjų nuotr.

Suk suk ratelį | rengėjų nuotr.

II-asis M. Valančiaus kūrinių skaitymų ratas vyko gegužės 10-11 dienomis. Vilniaus krašto mokyklų moksleiviai kartu su vaikų globos namų auklėtiniais buvo nuvežti į Žemaitiją, kur Nasrėnuose, M. Valančiaus gimtinėje vyko jo kūrinių skaitymo šventė. Jos metu visi buvo vaišinami Klaipėdos krašto Šaulių kareiviška koše, žemaitišku kastiniu su karštomis bulvėmis sulupynom, cibuline ir kitais gardumynais. Vėliau vaikai aplankė Kalnalių apžvalgos bokštą, Salantų bažnyčią, parką ir Orvydų sodybą-muziejų, didžiausią Lietuvos kadagyną Šaukliuose. Vakare visi apsistojo Kulupinų M. Valančiaus vidurinėje mokykloje, kur buvo sutikti ypač svetingai.

Ryte, po pusryčių Vilniaus krašto delegacija keliavo į Mosėdžio akmenų muziejų, kur aplankė Vaclovo Into įkurtą sodybą, parką, muziejų. Pilni įspūdžių visi grįžo į Kulupinų mokyklą pietauti, o po to patraukė į Kretingą, kur vienuolis brolis Bernardas labai įdomiai supažindino su Kretingos vienuolyno istorija, jo požėmiais. Vakarop autobusas pajudėjo link Vilniaus ir sėkmigai grįžo namo.

Rimties rate | rengėjų nuotr.

Linksmoji kapela | rengėjų nuotr.

Gegužės 16-17 dienomis įvyko III-asis M. Valančiaus kūrinių skaitymų ratas . Žemaičiai atvyko į Dieveniškių bažnyčią, kurioje šv. Mišių metu vaikai giedojo giesmes, vargonais grojo Kulupėnų mokyklos ansamblio vadovas Antanas Žvinklys. Po mišių įvyko ir ansamblio koncertas, kurį užbaigė iš Vilniaus atvažiavęs aktorius, bardas Artūras Dabaka. Po koncerto skaniai užkandę žemaičiai aplankė Dieveniškių krašto buities muziejų ir pasuko į Narviliškių pilį, kurioje svečiavosi vaišindamiesi gardžia vakariene. Pavakarieniavę pilyje Žemaičiai grįžo į Dieveniškes, kur juos svetingai sutiko Ryto pagrindinės mokyklos moksleiviai su vadovais. Apsistojus mokykloje nakvynei įvyko šauni vakaronė, kurioje be Žemaičių ir ryto moksleivio, dar dalyvavo Janio Snedeckio mokiniai, dalyvavę skaitymuose ir kelionėje į Žemaitiją. Ryte Žemaičiai nuvyko pusryčiauti į Narviliškių pilį. Paviešėję joje visi patraukė link Medininkų. Pakeliui moksleiviai aplankė Pavlovo dvaro griuvėsių ekspoziciją prie turgelių, užkopė į aukščiausias Lietuvos vietas: Juozapynės ir Aukštojo kalnus. Po to vaikai susipažino su Medininkų pilyje esančia ekspozicija ir, sočiai papietavę, skubėjo į Vilniuje vykstančią Kariuomenės ir visuomenės šventę. Vaikams buvo be galo įdomu išvysti mūšio instenizaciją, karinę techniką, NATO lėktuvus. Pilni įspūdžių gerokai pavargę Žemaičiai sėkmingai grįžo namo.

Renginio rengėjai džiaugdamiesi vaikų aktyvumu teigė, kad ir toliau sieks paskatinti Vilnijos ir Žemaitijos krašto jaunimą labiau domėtis mūsų tautos istorija, lietuviškosios raštijos ištakomis, neužmirštant tų žmonių, kurių rūpesčiu ir didžiulio pasiaukojimo dėka ji buvo plėtojama ir puoselėjama, taip pat žada plėsti skirtingų regionų moksleivių betarpišką bendravimą, jų akiratį, skatinti gylesnį Lietuvos istorijos pažinimą, stiprinti pilietiškumą, patriotizmą, tautinę savimonę, tarpusavio supratimą ir meilę Tėvynei Lietuvai.

Projekto „Motiejaus Valančiaus žingsnių aidas Vilniaus krašte” akimirkos:

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė