Ugniagesys gelbėtojas A.Ardzijauskas meta iššūkį Amerikai (0)

A.Ardzijauskas. VPGT nuotr.

A.Ardzijauskas. VPGT nuotr.

Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 5-osios komandos ugniagesys gelbėtojas Aidas Ardzijauskas, jau apibėgęs Lietuvą ir Baltijos jūrą, dar vieną rengia iššūkį žmogaus galimybėms. Šią vasarą jis tikisi įveikti 5 tūkst. kilometrų trasą nuo Los Andželo iki Niujorko Jungtinėse Amerikos Valstijose.

„Dar kartą stengsiuos įveikti save ir įgyvendinti savo svajonę – perbėgti Šiaurės Amerikos žemyną nuo vienos Jungtinių Amerikos Valstijų pakrantės iki kitos“, – sako ugniagesys, pernai įveikęs 3500 kilometrų aplink Baltijos jūrą.

43-ejų metų A. Ardzijauskas ugniagesiu gelbėtoju dirba jau 20 metų. Bėgioti pradėjo 1980 m. Jis yra bėgimo entuziastų klubo „Šviesos kariai“ narys. Iš viso jau yra nubėgęs daugiau nei 50 tūkst. kilometrų. Yra apibėgęs tris valstybes – Vatikaną, Gibraltarą ir Lietuvą. 2013 m. per 45 dienas apibėgo Baltijos jūrą. Jis yra įveikęs 19 klasikinių maratonų (geriausias laikas – 2.48 val.), 9 kartus dalyvavo 100 kilometrų bėgimuose, 7 kartus – 101 kilometro, 4 kartus – 50 kilometrų, 2 kartus – 6 valandų, 4 kartus – 24 valandų bėgimuose. 24 valandų bėgime yra įveikęs 218 823 kilometrus. Bėgime aplink Lietuvą 2012 m. per 24 dienas įveikė 1182 kilometrus. 7 kartus dalyvavo daugiadieniuose bėgimuose.

A. Ardzijauskas nebus pirmasis, įveikęs trasą nuo Los Andželo iki Niujorko. Pirmasis bėgimas Los Andželas – Niujorkas įvyko 1928 m. Tuomet Los Andžele startavo 199 bėgikai, tačiau Medisono aikštėje, Niujorke, po 84 dienų finišavo tik 55. Iš viso šį maršrutą yra įveikę 131 bėgikas. Jie bėgo 1928 m., 1929 m., 1992 m., 1993 m., 1994 m., 1995 m., 2002 m., 2004 m. ir 2011 m.

Aidas startuos šių metų birželio 19 d. Los Andžele. Finišas numatomas rugpjūčio 27 d.  Niujorke. Jis bėgs per Arizoną, Niu Meksiką, Oklahomą, Misūrį, Ilinojų, Indianą, Ohają, Pensilvaniją, ir Merilendą. Kiekvienoje valstijoje ir kiekviename mieste visi bėgimo mėgėjai turės galimybę ne tik bėgti šalia Aido ir taip prisidėti prie bėgimo nuo Los Andželo iki Niujorko, bet ir savanoriauti projekto metu.

Šio bėgimo tikslas – atskleisti neribotas žmogaus galimybes, pakartoti 2011 m. bėgimą maršrutu, kuris labai panašus į 1928 bėgimo maršrutą, įveikti šią distanciją greičiau nei tai padarė 2011 m. bėgimo laimėtojas, populiarinti ugniagesio gelbėtojo profesiją, stiprinti bendradarbiavimą tarp Lietuvos ir JAV ugniagesių gelbėtojų tarnybų, garsinti Lietuvos vardą, kultūrą ir kalbą, skleisti saugios gyvensenos principus ir savanorystės idėjas, populiarinti bėgimą ir sveiką gyvenimo būdą.

Duodamas interviu LRT radijo laidai „60 minučių“ bėgikas išsidavė, kad būsima 5 tūkst. kilometrų trasa – viena iš jo didelio projekto dalių.

– Negalite sustoti bėgti. Tai ne pirma tokia didelė Jūsų ekspedicija.

– Ne, tai tęstinė. Reikėjo atlikti tam tikrus žingsnius, kad pasiektume tai, ką dabar turime.

– Jūs esate apibėgęs Lietuvą, Baltijos jūrą. Kodėl dabar pasirinkote Ameriką?

– Baltijos jūrą aš rinkausi specialiai dėl tų 45 dienų, kurias dabar ruošiuosi bėgti Amerikoje.

– Tai tie du bėgimai buvo Jūsų didelio plano dalis?

– Taip. Kad tam pasiruoščiau, reikėjo patikrinti save, atsakyti į daugybę klausimų, ar galiu tai padaryti.

– Tai nusprendėte, kad galite.

– Taip, rytoj ryte išskrendame.

– Kur pradėsite ir baigsite?

– Pradedame Los Andžele ties paplūdimiu, o baigsime Niujorke, Centriniame parke.

– Kaip Jūs suplanavote maršrutą, kur jis drieksis?

– Maršruto pats neplanavau, jį paėmiau jį iš varžybų, kurios vyko 2011 m. Kaip skelbė organizatorius, šis maršrutas yra panašus į 1928-aisiais vykusį pirmąjį bėgimą iš Los Andželo į Niujorką. Pasinaudojęs svetimu darbu pasidėliojau maršrutą, koks būtų aktualus man. Kad nekiltų daug rūpesčių, rinkausi išmatuotą maršrutą, jame jau yra vykusios varžybos. Bus lengviau, jei netyčia pavyktų pagerinti Gineso pasaulio rekordą, kuris dabar yra 46 paros, 8 val.

Kažką konkrečiai planuoti bus galima vienuoliktą bėgimo dieną. Tuomet baigsis pakankamai sunkus etapas, prasidės lengvesnis ir bus galima […] pasakyti, ar pavyks.

– Klausytojas teiraujasi, ar į maršrutą pateks garsusis „66“ greitkelis, jungiantis Rytus ir Vakarus?

– Taip, didelė dalis maršruto būtent ir vyks šiuo keliu. Jis yra peraugęs į „44“ greitkelį, bet šiuo bėgti negalima. „66“ kelias eina iš Los Andželo į Čikagą, bet mes iki Čikagos nebėgsime. Tikriausiai pirmoji idėja ir buvo prabėgti pirmąja automagistrale JAV, kuria 1928 m. pradėjo bėgti vyrai, taip pat yra kelios moterys, įveikusios tą maršrutą.

– Kiek kilometrų planuojate nubėgti per dieną, kaip ilsėsitės, ką valgyste ir gersite?

– Pirmąsias trejas valstijas ketiname įveikti naktimis, dieną nebėgsime, nes ten yra apie 40 laipsnių karščio. Naktį ir vėlyvą vakarą skaidysime į tris dalis, per jas žadu įveikti 100 km. Kitaip nepavyktų pasiekti rekordo. Galbūt pirmą dieną mažiau, vėliau po truputį didinsime. Viskas priklausys nuo to, kaip sugebėsiu adaptuotis prie klimato sąlygų. Jei viskas vyks gerai, esu suplanavęs keletą bėgimų per parą įveikti 140–160 km.

– Kiek kilometrų įveikdavote treniruodamasis Lietuvoje? Juk neišbėgate parai pabėgioti.

– Ne. Esu dalyvavęs paros bėgimuose, per parą esu nubėgęs ir 218 km, o šiaip […] apie 140 km per parą. Visus nuotolius esu pabandęs, tik juos skaidysime. Jei bėgimas aplink Baltijos jūrą buvo nuo viešbučio iki viešbučio, tai juos dabar lankysime kas 2–3 parą, o nakvosime automobilyje. Geriau seksis – bėgsime toliau, jei prasčiau – stosime, ilsėsimės, maitinsimės, pailsėjęs bėgsiu toliau. Vidutiniškai bėgu apie 10 km per valandą, bet iš pradžių planuoju bėgti 8 km per valandą. Viskas priklausys nuo situacijos.

– Ištrauka iš vieno Jūsų interviu: „Sudėtingiausia buvo pačiam su savimi prisiversti atsikelti ir vėl bėgti. Visą laiką mane palaikė mintys, kurių laikiausi įsikibęs, kad galėčiau bėgti“. Kokios mintys?

– Nenorėčiau atskleisti, nes jos laikys ir dabar. Viena iš minčių buvo stipriai neanalizuoti maršruto vien todėl, kad bėgdamas tomis vietovėmis gamta laikyčiau motyvacija. Apie visa kita nenorėčiau papasakoti.

– Darbdaviai nepyksta, kad išvykstate į Ameriką pabėgioti 1,5 mėn.?

– Tai viskas yra mano atostogų sąskaita. Žmona labai pyksta. Maksimaliai stengiuosi padėti, suorganizavau šeimai atostogas Nidoje, o pats keliauju bėgti. Ji nevyks, nes bus labai sudėtinga, nėra apibrėžtas miego, poilsio laikas.

– Bet, ko gero, tai gana asketiškas bėgimas, neturite komforto sąlygų. Kuo maitinsitės?

– Angliavandeniais: makaronais, ryžiais, kruopomis, džiovintais vaisiais. Mėsos nevalgysiu, nes ilgai virškina.

– Klausytoja teiraujasi, kam apskritai to reikia, ar tai nėra beprotybė?

– Ne. Jei nors vienas žmogus yra kažką panašaus padaręs, tai įmanoma padaryti. Tai nėra spontaniška, šią mintį puoselėjau daugiau kaip 10 metų. Aš ja gyvenau, pradėjau nuo bėgimo aplink Balatono ežerą, labai neblogai sekėsi.  Galbūt, iš šalies žiūrint, sudėtinga įsivaizduoti tuos atstumus, man tai nėra neįsivaizduojama. Man tai suteikia pasitenkinimą, kad aš tai padariau. Rekordas galbūt yra aplinkai, ateičiai svarbus.

– Šis bėgimas projekte yra paskutinis ar dar kažko galima tikėtis?

– Šeima norėtų, kad būtų paskutinis, bet aš norėčiau, galbūt penkiasdešimtmečio proga, pabandyti įgyvendinti visą projektą. Dar jis nesibaigė, tegul lieka intrigos, ko galima tikėtis toliau.

– Kiek bėgimo batelių imsite į Ameriką?

– Dabar įsidėjau 8 poras.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė