Molėtuose bus atidaryta R. Jurgelio tapybos paroda „Uždangos“ (0)

R. Jurgelio tapyba

R. Jurgelio tapyba

Birželio 12 d. 15 val. Molėtų dailės galerijoje (Inturkės g. 4) bus atidaryta tapytojo iš Vilniaus naujausių darbų paroda – keliolikos šių metų pavasarį sukurtų paveikslų kolekcija, kurią pats Autorius pavadino Uždangomis. Paroda veiks iki liepos 26 d.

Uždangos – iš tiesų yra taiklus terminas, norint apibrėžti šio dailininko kūrybą, kurioje, kaip kuo tikriausioje teatrinėje uždangoje, dominuoja ir aksominis sunkumas (išgautas ganėtinai storo dažo sluoksnio būdu), ir sodrios bei gilios spalvos (nuo granatiškos rudos iki lapiškai rudos). R.Jurgelio tapyba yra pakankamai dekoratyvi, joje viešpatauja nemenkas stilizavimo ir ornamentavimo lygmuo. Atsispirdamas nuo regimosios realybės – peizažo, natiurmorto, dvifigūrių ar daugiafigūrių žmogiškų scenų, dailininkas ją apibendrina geometrizuotais siluetais ir formomis. Tokiu būdu kompozicijoms suteikiama pamaldžiai ikoniško sąstingio ir sakralios nuotaikos.

Uždangos yra geras pastebėjimas, kalbant apie R.Jurgelio tapybą ir dėl to, kad teatre, audeklas, skiriantis auditoriją nuo scenos, visuomet sufleruoja apie paslaptį ir intrigą. Kėdėje sėdintis ir spektaklio laukiantis žiūrovas dar prieš pačią vyksmo pradžią, kuomet uždanga aklinai dengia du skirtingus pasaulius, yra priverstas spėlioti, fantazuoti ir neramiai muistytis kėdėje, laukdamas – kuomet viskas prasidės. R.Jurgelio tapyboje analogiškai – esmės reikia ieškoti apatiniame tapybos sluoksnyje, už tų nejudrių ir iš tiesų teatrališkų figūrų, tarytum šnibždančių, jog esmė slypi ne tik regimybėje, bet ir tame, ką toji regimybė slepia.

Dar būtina pastebėti, kad pats tapytojas R.Jurgelis akcentuoja ypatingą šviesos ir tamsos sąveikos reikšmę savo tapyboje. Visiems žinoma ir paties Autoriaus kartojama tiesa, jog be tamsos nebūtų šviesos (o ir atvirkščiai) R.Jurgelio tapyboje įgauna ypatingo skambėjimo. Tariamai tamsūs, tartum teatro salės šešėliuose skendintys plotai čia tarnauja kaip kuo tikriausi šviesos sargybiniai – jų dėka spalvinių akcentų pavidalu sušmėžuojantys elementai įgauna brangakmeniško švytėjimo ir muzikalaus skambėjimo. Panašų garsą įgauna vėjo užkliudyta mistinė Eolo arfa ar Pano pučiama fleita ūksmingoje alyvmedžių giraitėje…

Rytas Jurgelis gimė 1961 m. Šiauliuose. 1972–1976 m. mokėsi Šiaulių vaikų dailės mokykloje. 1980–1985 m. studijavo dailės pedagogiką. Parodose dalyvauja nuo 1986 m. Surengė 15 personalinių parodų, dalyvavo daugiau nei 40 grupinių projektų Lietuvoje ir užsienyje. Nuo 1995 m. Lietuvos dailininkų sąjungos narys, 2006 m. paskirtas Lietuvos kūrėjo statusas.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė