Prezidentė D. Grybauskaitė Kijeve susitiko su Ukrainos prezidentu (video) (0)

Dalia Grybauskaitė ir Petro Porošenko | lrp.lt, R.Dačkaus nuotr.

Dalia Grybauskaitė ir Petro Porošenko | lrp.lt, R.Dačkaus nuotr.

Birželio 7 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Kijeve susitiko su pareigas pradėjusiu eiti Ukrainos Prezidentu Piotru Porošenko. Dvišaliame susitikime aptartos tolimesnės bendradarbiavimo perspektyvos.

„Ukrainos Prezidentas gavo didelį žmonių pasitikėjimą, todėl jam tenka didelė atsakomybė pateisinant gyventojų lūkesčius. Demokratiški ir laisvi Prezidento rinkimai yra reikšmingas, bet tik pirmas Ukrainos žingsnis atkuriant taiką šalyje. Ukrainai reikalingi pokyčiai, kurių įgyvendinimui reikės sutelktų Prezidento ir visų žmonių pastangų“, – sakė Prezidentė.

Pasak Prezidentės, pagrindiniai Ukrainos laukiantys iššūkiai yra stabilumo šalyje užtikrinimas, Europos Sąjungos Asociacijos susitarimo Laisvosios prekybos dalies pasirašymas ir įgyvendinimas, konstitucinė reforma bei europinių reformų tęstinumas siekiant vizų režimo liberalizavimo. Europos Sąjunga yra pasirengusi Laisvosios prekybos susitarimą pasirašyti birželio pabaigoje Europos Vadovų Tarybos susitikimo metu.

Prezidentė pažymėjo, kad Lietuva turi didelę reformų įgyvendinimo patirtį, todėl gali padėti Ukrainai daugelyje reformų sričių. Ukrainai svarbu sukurti skaidrią ir centralizuotą europinių reformų koordinavimo instituciją, kuri užtikrintų efektyvų reformų įgyvendinimą.

Prezidentė su Ukrainos vadovu aptarė ir progresą įgyvendinant vizų režimo liberalizavimui reikalingas reformas. Ukraina dar turi sukurti antidiskriminacinius įstatymus, reformuoti Darbo kodeksą, stiprinti ombudsmeno instituciją. Pasak Prezidentės, būtina užtikrinti ne tik įstatymų priėmimą, bet ir efektyvų jų įgyvendinimą.

Susitikimo metu aptarti ir Ukrainos darbai vykdant konstitucinę reformą. Prezidentė pabrėžė, kad būtina užtikrinti aiškų valdžių padalinimo principą ir kompetencijų tarp jų pasidalinimą.

Apie būtinų reformų įgyvendinimą ir situacijos Ukrainoje stabilizavimą Prezidentė kalbėjo ir su Ukrainos Aukščiausios Rados pirmininku Aleksandru Turčynovu.

Lietuvos interesas – europietiška ir stipri Ukraina

Ukrainos prezidento P. Porošenko inauguracija | lrp.lt, R.Dačkaus nuotr.

Ukrainos prezidento P. Porošenko inauguracija | lrp.lt, R.Dačkaus nuotr.

D. Grybauskaitė dalyvavo naujai išrinkto Ukrainos Prezidento Piotro Porošenkos inauguracijoje. Prezidentė pasveikino Ukrainos žmones priėmus svarbius sprendimus šalies ateičiai ir palinkėjo visoms politinėms jėgoms susitelkti valstybės ir tautos labui.

„Ukraina apsisprendė ir pasirinko europietišką kelią. Žmonės jau pirmajame rinkimų ture aktyviai balsuodami parodė, kad nori taikos ir stabilumo – tai nepaprastai svarbu ir Lietuvai. Dabar svarbu eiti reformų ir pažangos keliu, nes tik tai garantuos šalies saugumą ir kokybiškesnį gyvenimą žmonėms. Lietuva gerai žino laisvės kainą, todėl tvirtai palaikome Ukrainos siekį būti stipria ir savarankiška valstybe“, – sakė Prezidentė.

Lietuva nuosekliai remia Ukrainą, o mūsų šalies ekspertai padeda įgyvendinti demokratines reformas. Lietuva yra įsteigusi ir finansuoja Europos integracijos studijų centrus Lvove ir Donecke bei Euroatlantinės informacijos centrą Odesoje. Taip pat Lietuva Ukrainoje yra įgyvendinusi tris Europos Sąjungos finansuojamus projektus, pati skiria paramą demokratijai vystyti, skiria stipendijas ukrainiečių studentams.

Lietuvą ir Ukrainą sieja glaudus ekonominis bendradarbiavimas. Ukraina patenka į didžiausių Lietuvos prekybos partnerių dvidešimtuką, o pagal tiesioginių Lietuvos investicijų dydį Ukraina yra 9-oje vietoje.

Pasak Lietuvos Prezidentės, naujo Ukrainos vadovo laukia daug svarbių darbų – būtina atkurti taiką ir stabilumą valstybėje, ne mažesnis iššūkis laukia ir atremiant ekonominius sunkumus. Lietuva ir Europos Sąjunga pasirengusios visapusiškai padėti Ukrainai, tačiau ir pati Ukraina turi vykdyti prisiimtus įsipareigojimus ir reformas.

Birželio pabaigoje Europos Vadovų Taryboje tikimasi pasirašyti Europos Sąjungos ir Ukrainos Asociacijos sutarties laisvosios prekybos dalį. Tai atvers vienos didžiausių pasaulyje rinkų galymybes ukrainos žmonėms.

Pasak Prezidentės, Ukraina turi įgyvendinti konstitucinę reformą, užtikrinti teisės viršenybę, teismų nepriklausomumą, imtis kovos su korupcija. Kad padėtų Ukrainai įgyvendinti reformas, Europos Sąjunga 2014-2020 metų finansinėje perspektyvoje yra numačiusi skirti 11 mlrd. eurų. Šios lėšos padės stabilizuoti šalies ekonomiką, užtikrins sėkmingus eurointegracijos procesus.

Prezidentės teigimu, vieningas palaikymas iš Europos Sąjungos ir JAV Ukrainai yra svarbus ne tik vidaus stabilumui, bet ir grėsmėms, kylančioms iš užsienio, atremti. Kadangi Ukrainos teritorijoje vyksta kariniai veiksmai, vienas svarbiausių uždavinių – saugumo ir taikos užtikrinimas.

Ukrainos Prezidento inauguracijoje taip pat dalyvavo Vokietijos, Lenkijos, Austrijos, Slovėnijos, Moldovos, Rumunijos, Gruzijos Prezidentai, ES Tarybos Pirmininkas Hermanas Van Rumpėjas (Herman Van Rompuy), JAV – viceprezidentas Džozefas Baidenas (Joseph Biden), Kanados, Latvijos, Vengrijos, Estijos Premjerai, Prancūzijos, Liuksemburgo, Suomijos, Nyderlandų, Čekijos užsienio reikalų ministrai.

Prezidentės pasisakymas dalyvant Ukrainos Prezidento Petro Porošenkos inauguracijos iškilmėse:

Šalies vadovės vizitas Ukrainos Prezidento inauguracijoje: pasivaikščiojimas po Maidaną:

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė