Neolito radinys atskleidžia naujas paslaptis (0)

Archeologiniai kasinėjimai Biržuose | selonija.lt, E.Mikelionienės nuotr.

Archeologiniai kasinėjimai Biržuose | selonija.lt, E.Mikelionienės nuotr.

„Biržiečių žodis“ rašė apie neolito laikų palaidojimą šalia tiesiamos dviračių tako trasos. Šalia buvo aptikti karvės griaučiai. Aiškėja, jog gyvulys buvo palaidotas kartu su žmogumi. Toks radinys – vienintelis Baltijos šalyse – leidžia manyti, kad mūsų miesto teritorijoje prieš kelis tūkstantmečius buvo neolito laikų gyvenvietė.

Archeologas Karolis Duderis sakė, jog archeologė, paleozoologė dr. Giedrė Piličiauskienė atliko pirminius gyvulio kaulo tyrimus. Visi požymiai leidžia manyti, jog gyvulio kaulai yra to paties laikotarpio kaip ir šalia palaidoto žmogaus. Gali būti taip, jog toje vietoje rasti gyvulio augintojo palaikai.
– Šalia žmogaus laidoti žirgą tradicija atsirado gerokai vėliau, geležies amžiuje, – sakė K. Duderis.

Panašių palaidojimų, kaip dabar aptikta Biržuose, rasta tik Baltarusijos ir Lenkijos teritorijose, kitose Baltijos šalyse tokių palaidojimų neaptikta.

– Liepos pradžioje radiniai keliaus į Lenkijos miestą Poznanę, kur bus nustatyta tiksli jų data. Norime įsitikinti, ar žmogaus ir gyvulio kaulai palaidoti tuo pačiu laikotarpiu, nors pirminė apžiūra tuo beveik neleidžia abejoti, – sakė archeologas.

Po to žmogaus kaulai bus išvežti į JAV mokslininkams, kurie radinį tirs stabiliųjų izotopų metodu. Juo galima nustatyti, kuo žmogus maitinosi. Žmogaus kaulus apžiūrėjęs Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Rimantas Jankauskas mano, jog palaidotas vyras galėjo būti 25–30 m. amžiaus.

– Konsultavausi su archeologu dr. Gyčiu Piličiausku, kuris mano, kad kalvelėse šalia rasto palaidojimo gali būti neolito laikų gyvenvietė. Manau, kad mūsų laukia dar didesni atradimai, – įsitikinęs K. Duderis.

Rastieji neolito laikų žmogaus kaulai kaip mokslinė medžiaga bus saugoma Vilniaus universiteto Medicinos fakultete. Gyvulio kaulai, pasak K. Duderio, taip pat nėra istorinis eksponatas, o medžiaga mokslininkų tyrimams. Archeologas svajoja, jog titnago įrankiai, rasti kapavietėje, turėtų būti eksponuojami „Sėlos“ muziejuje.
„Biržiečių žodis“.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė