Etnografinėje sodyboje vyks garsios liaudies magijos tyrinėtojos R. Balkutės paroda apie burtininkus ir raganas (2)

Burtai | alkas.lt koliazas

Burtai | alkas.lt koliazas

Birželio 1 d. 12 val. Molėtų krašto muziejaus Etnografinėje sodyboje, esančioje šalia Molėtų Observatorijos, vyks garsios liaudies medicinos ir magijos tyrinėtojos Ritos Balkutės fotografijų parodos „Raganos, burtininkai, žmonės blogomis akimis“ atidarymas ir knygos „GALIA UŽBURTI (kenkimo magija 1982–2012 metų įrašuose)“ pristatymas.

Tiek R.Balkutės nuotraukų paroda, tiek ir naujoji knyga atskleidžia senas kenkimo magijos tradicijas, išlikusias mūsų tradicinės kultūros papročiuose ir apeigose, tikėjimuose ir prietaruose, sakmėse ir pasakojimuose apie burtininkus, raganas, žmones, turinčius „blogą akį“, balsą ar ranką. Ją praktikavę žmonės išsiskyrė tuo, kad turėjo nepaprastų gebėjimų – galių nužiūrėti, užburti žmones, gyvūnus, augalus ar net daiktus…

„Daugiau nei 20 metų tyrinėdama liaudies medicinos tradiciją, ne tik užrašiau ne vieną sakmę apie raganas ar burtininkus, žmones, turinčius „blogas akis“ ir taip kenkiančius žmonėms, gyvūnams, augalams, net daiktams, bet ir su jais susitikau, bendravau“, – sako šios nepaprastos fotoparodos ir knygos autorė R.Balkutė.

Įdomu tai, kad nuotraukose užfiksuoti ir patys „blogų akių“ žmonės, tikri burtininkai ir raganos. Nuotraukos taip pat perteikia maginius veiksmus, kuriais patariama apsisaugoti nuo raganų kenkimo, blogų akių poveikio ir kitų burtų. Trumpi pateikėjų pasakojimai pateikiami greta nuotraukų leidžia prisiliesti prie pačių nuotraukų herojų gyvo žodžio.

Ši paroda jau buvo eksponuojama Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos parodų salėje, Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje Kaune, Kauno miesto savivaldybės V. Kudirkos viešosios bibliotekos Panemunės filiale.

Etnografinė sodyba | A.Baltūsio nuotr.

Etnografinė sodyba | A.Baltūsio nuotr.

Šių metų balandžio 27 d. per Jorės šventę atidarytoje Molėtų krašto muziejaus Etnografinės sodybos tradicinėje aukštaitiškoje pirkioje paroda veiks nuo gegužės 26 iki birželio 20 d. Parodos atidarymo metu galima bus įsigyti R.Balkutės knygą su autorės autografu. Parodos rengėjai atvykstančius į atidarymą prašo pasiimti su savimi šlepetes, nes ekspozicijoje teks vaikščioti nusiavus batus. O norintys dalyvauti bendrose suneštinėse vaišėse prašomi pasiimti maisto bendram stalui.

Tai jau trečioji šių metų parodą Etnografinėje sodyboje. Nuo Jorės šventės iki gegužės 26 d. čia buvo eksponuojama Dalios Stalauskienės nepakartojamų tapybos ant stiklo darbų paroda „Laiko ataudai“. Šiuo metu taip pat veikia Martynos Kašinskaitės iliustracijų paroda „Skaitant dangaus ženklus. Lietuviško Zodiako pėdsakais“.

Dėl lankymosi parodose skambinti arba rašyti Jonui Vaiškūnui, tel.: 8 682 145 59, el. paštas jonas@moletai.lt

Rita Balkutė | asmeninė nuotr.

Rita Balkutė | asmeninė nuotr.

Lietuvos liaudies kultūros centro (LLKC) darbuotoja Rita Balkutė jau daugiau kaip 28 metus rengia ekspedicijas, kuriose renka medžiagą apie dvasinę ir kūnišką žmogaus sandarą, sveikatos ir ligų sampratą, ligų diagnostiką, gydymo būdus bei priemones. Nuo 1982 metų ji surengė daugiau kaip 130 ekspedicijų Lietuvoje ir lietuvių etninėse žemėse užsienyje. Užrašyta per 15 000 vnt. medžiagos, paskelbta 40 straipsnių užsienio ir Lietuvos periodiniuose leidiniuose lietuvių liaudies medicinos, papročių, tikėjimų, magijos temomis.

R. Balkutė yra elektroninės knygos „Liaudies magija: užkalbėjimai, maldelės, pasakojimai XX a. pab. – XXI a. pr. Lietuvoje“ (Vilnius, 2003) ir knygos „Galia užburti (kenkimo magija 1982–2012 metų įrašuose)“ (Vilnius, 2013) autorė. Ji taip pat yra sukūrusi keliolika antropologinių filmų pristatančių mūsų tautos etnokultūrinį paveldą.

R.Balkutės filmografija:

„Emilija“ (antropologinis videofilmas apie žoliavimo ir tepalų gaminimo tradiciją Žemaitijoje) (Vilnius, 2001);
„Обряды исцеления у святых источников в Литве: святой источник в Ужпаляй“ (Салехард, 2002);
„Žemaičių Kalvarijos atlaidai“ (antropologinis videofilmas apie gydomąją magiją šventose vietose) (Vilnius, 2002);
„Veisiejų atsimainymo atlaidai“ (antropologinis videofilmas apie gydomąją magiją šventose vietose) (Vilnius, 2005);
„Parbėg laivelis“ (videofilmas apie tarptautinį folkloro festivalį Klaipėdoje) (Vilnius, 2002);
„Užkalbėtojos“ (antropologinis videofilmas apie užkalbėjimų tradiciją Aukštaitijoje ir Dzūkijoje) (Vilnius, 2002);
„Оля Рыбакова. На перекрестке традиций“ (k вопросу о современном состоянии знахарства в Литве) (Vilnius, 2004);
„Velykų bobutė“ (antropologinis videofilmas apie Velykų papročius Šakių rajono Sintautų apylinkėse, 2010);
„Rugiapjūtė: „svečias“, jievaras, vainikas“ (antropologinis videofilmas apie rugiapjūtės papročius Trakų rajono Onuškio apylinkėse) (Vilnius, 2012);
„Vilnius Sigito Lasavicko akimis“ (dokumentinis filmas apie architektą Sigitą Lasavicką) (Vilnius, 2012);
„Gyvenimas ratu“ (laiko atspindžiai lietuvių liaudies šventėse ir papročiuose) (Vilnius, 2012) ir kt.Paroda_Moletai_A3Anotacija_Moletai_A3Knyga_Moletai_A3

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė