T. Žalnierius: Tik suvokus gamtą, galima tapti jos draugu (0)

T.Žalnierius LEU oranžerije

T.Žalnierius LEU oranžerije

Tautvydas Žalnierius – biologijos studentas, bonsų medelių entuziastas. Šiuo metu vaikinas studijuoja ir gyvena bendrabutyje, todėl neturi sąlygų pats juos prižiūrėti. Medelius patikėjo namiškiams Utenoje. Nors rengiant šį straipsnį mums nepavyko apžiūrėti bonsų medelių, tačiau Tautvydas buvo kalbintas nuostabioje Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) oranžerijoje, kurioje auga daugiau nei 700 skirtingų rūšių augalų iš viso pasaulio. Tautvydo akys degė, kai kalbėjo apie kiekvieną augalą. Akivaizdu, jog jis gamtą suvokia kaip didelį stebuklą.

Nuo vaikystės Tautvydas stebėjo gamtą ir vis labiau ja žavėjosi, todėl vaikino studijų kryptį buvo galima nutuokti jau mokykloje. Tačiau jis sako, kad dar norėjo susipažinti ir su visiškai kitokia sritimi, todėl ėmė domėtis architektūra. „Nutariau lankyti dailės mokyklą. Čia dar labiau suvokiau, kad vis dėlto mielesnė širdžiai yra gamta, o ne urbanizmas. Gamta, skirtingai nei gelžbetonis, plienas ar statybinis glaistas, yra gyva, labili ir tobula. O žmogus – gamtos dalis, kuri po truputį tampa priešu, nors to tikrai neturėtų būti, todėl atsirado dar didesnis noras suvokti, kaip gamta kuria, keičiasi. Tik visa tai suvokus, galima tapti jos draugu, o ne priešu“, – sako LEU biologijos specialybės studentas.

Tautvydas lankė Utenos Adolfo Šapokos gimnaziją. Vaikinas atvirai teigia, jog mokytis jam patiko viską. Deja, ne visos pamokos sekėsi taip gerai, kaip norėjosi. Tačiau šypsodamasis prisipažįsta, kad labiausiai laukdavo gamtos mokslų pamokų. Tai buvo viena iš priežasčių, lėmusių biologijos studijų pasirinkimą. „Žinoma, apsispręsti padėjo ir biologijos mokytoja, kuri man atsakė į įvairiausius klausimus, susijusius su gamta. Ji tarsi įžiebdavo dar didesnę ugnelę manyje, skatino domėtis biologija. Galiausiai atkeliavau į Lietuvos edukologijos universitetą“, – šypsodamasis prisimena T. Žalnierius, kuris dar mokykloje ėmė domėtis botanika, biotechnologijomis, ekologija ir šiek tiek zoologija. Vaikinui taip pat įdomios aplinkotvarkos, rytų kultūros, literatūros, filosofijos ir istorijos sritys.

Tautvydo aistra – medeliai bonsai – į jo gyvenimą atkeliavo visai netikėtai. „Pirmą kartą apie juos sužinojau per matematikos pamoką. Bendraklasis parengė pristatymą apie simetriją gamtoje ir rodė bonsų medelių nuotraukas. Jos mane labai sužavėjo“, – prisimena T. Žalnierius. Vėliau (gimtadienio proga) mama padovanojo sūnui medelį. „Pradėjau ieškoti informacijos, kurios nebuvo itin daug. Žavėjausi tuo, kaip medis po truputį auga. Tai man padėjo suvokti, koks iš tiesų augalas yra trapus, o kiekviena šakelė – ilgo darbo rezultatas. Su augalu reikia elgtis itin atsakingai. Tik gerai pagalvojus, galima daryti tam tikrus sprendimus“, – tvirtina T. Žalnierius. LEU studentas sako, jog šie medžiai – ilgo bendradarbiavimo ir beribio pasitikėjimo (medis – šeimininku, šeimininkas – medžiu) rezultatas. Šis menas (bonsų medelių auginimo ir formavimo) reikalauja kantrybės, užsispyrimo, žinių apie patį augalą, meniškumo ir estetikos pojūčio.

T. Žalnierius sako, jog pasirinko biologijos studijas LEU dėl to, kad šiame universitete esanti studijų programa pasirodė itin patraukli dėl galimybės tapti dvigubu specialistu, t. y. biologu ir pedagogu. Taip pat labai patinka dėstytojai. „Jie labai geranoriški, malonūs, kompetentingi savo srities specialistai“, – tvirtina studentas ir priduria, kad biologijos studijos Lietuvos edukologijos universitete jam suteikia daug pasitikėjimo savimi, gebėjimo dar geriau įsiklausyti į kitą žmogų, įgūdžių, parenkant tinkamą metodą ir mokant kitus, teikia daug žinių ir apie pačią biologiją.

Vaikinas šiuo metu dar tiksliai nėra apsisprendęs, kuo užsiims po studijų, tačiau tikrai neatmeta galimybės tapti pedagogu, nes tai, pasak jo, yra viena svarbiausių specialybių. „Juk šis žmogus bene pirmasis išmokė mus skaityti, rašyti, skaičiuoti. Po to, intriguodamas mokinius, padeda praskleisti šydus, dengiančius įvairias disciplinas. Mokytojas, kuris ugdo jauną žmogų, yra antra grandis po tėvų. Pedagogas mokiniams neretai tampa ne tik tuo žmogumi, kuris padeda keliauti po žinių pasaulį, bet ir patikimu draugu. Jei redukuotume šią specialybę, tai kaip pasaulis pasikeistų?“ – kelia klausimą iš Utenos kilęs studentas.

Lietuvos edukologijos universitete biologijos studijų metu studentai susipažįsta su biologine įvairove, evoliucine pasaulio samprata, įgyja žinių apie organizmų ir žmogaus morfologiją, anatomiją, fiziologiją, ekologiją, genetiką, organizmų tarpusavio ryšius, svarbiausius biologinius procesus, aplinkosaugą, biotechnologijų teorinius pagrindus. Studijų metu biologine įvairove ir unikaliu kraštovaizdžiu pasižyminčiose Lietuvos ir užsienio vietose atliekamos mokomosios praktikos. Baigusieji šios specialybės studijas dirba gimnazijose ir progimnazijose, bendrojo lavinimo mokyklose, tęsia studijas biologijos, ekologijos ir aplinkotyros krypčių magistrantūroje, doktorantūroje. Įgytas išsilavinimas suteikia galimybę dirbti biologo darbą gamtos apsaugos departamentuose ir kitose aplinkos apsaugos įstaigose, visuomenės sveikatos centruose, laboratorijose, individualiose ir valstybinėse įmonėse.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė