Šianakt naujas meteorų srautas gali pateikti netikėtumų (video) (0)

Ryškus meteoras | Wikimedia-Commons nuotr.

Ryškus meteoras | Wikimedia-Commons nuotr.

Kasmet balandžio 19 – gegužės  28 dienomis besireiškiantis Eta Akvaridų meteorų srutas šiemet didelių staigmenų nepateikė, srauto maksimumo metu gegužės 6 d. nakties danguje galima buvo suskaičiuoti apie 50 meteorų žybsnių per valandą.

Tačiau meteorų stebėjimo mėgėjus neseniai pasiekė žinia, jog astronomai šemet prognozuoja užgimsiant iki šiol dar nematytą naują meteorų srautą, kurio maksimumas turėtų pasireikšti naktį iš gegužės 23 į 24 d. Apskaičiuota, kad tą naktį mūsų planeta įskries į nedidelės kometos 209P/LINEAR kosminėje erdvėje paliktas dulkes. Kai kurie mokslininkai suskubo paskelbti prognozes, kad šis įvykis sukels grandiozinę meteorų audrą. O žiniasklaida netruko šią žinią pasigauti ir išpūtė šį įvykį iki sensacingos naujienos. Deja, tikslesni paskutinieji skaičiavimai stebuklų nežada. Pagal 2012 m. prancūzų eksperto Žeremi Vubailionas (Jérémie Vaubaillon) prognozes, naujasis srautas turėjo pažerti nuo 100 iki 400 meteorų per valandą.  Meteorų srautas vadinamas meteorų lietumi tik tuomet, kai per vieną valandą sužimba virš 1000 meteorų.

Naujesni meteorų Vakarų Ontario universiteto ekspertų Kvanči Ji (Quanzhi Ye) ir Paulo A. Vygerto (Paul A. Wiegert) skaičiavimai dar mažiau optimistiški. Pasak šių ekspertų, net esant idealiausioms sąlygoms, galima tikėtis tik apie 200 meteorų per valandą.

Pagal ekspertų skaičiavimus, tikėtina, jog naujojo meteorų srauto pikas bus labai trumpalaikis ir truks tik keletą minučių. Laukti jo reiktų gegužės 24 d. ryte, tarp 10 ir 11 val. Deja, Lietuvoje tuomet bus diena ir mes šios prognozės išsipildymo nematysime.

Kamelopordalidų meteorų srautas, gegužės-24 d. 3val. (piešinys sukurtas „Stellarium“ programa).

Kamelopordalidų meteorų srautas, gegužės-24 d. 3val. (piešinys sukurtas „Stellarium“ programa).

Patirtis rodo, kad meteorų srautų stiprumą prognozuoti nėra lengva. Ir ypač pastaruoju atveju, kai labai mažai yra žinoma apie pačią kometą 209P/LINEAR ir jos pažertų kosminių dulkių kiekius bei jų pasiskirstymą. Tad geriausias prognozių patikrinimas, jei bus giedra, tiesiog išeiti naktį iš 23-ios į 24 d. po žvaigždėtu skliautu ir viską patikrinti savo pačių akimis.

Sritis iš kurios į visas puses išlekia meteorų strėlės yra netoli nuo Šiaurinės žvaigždės, neryškiame Žirafos (Camelopardalis) žvaigždyne, esančiame tarp Mažųjų Grįžulo ratų ir Persėjaus. Todėl šis meteorų srautas pavadintas – Kamelopardalidai.

NASA komentaras apie naująjį meteorų srautą:

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė