Kariuomenės ir visuomenės šventėje pasirodė ir NATO sąjungininkų naikintuvai (nuotraukos) (1)

Dalia Grybauskaitė Kariuomenės ir visuomenės vienybės šventėje | lrp.lt, A.Pliadžio nuotr.

Dalia Grybauskaitė Kariuomenės ir visuomenės vienybės šventėje | lrp.lt, A.Pliadžio nuotr.

Gegužės 17 d. svarbiausia Lietuvos kariuomenės šventė – Kariuomenės ir visuomenės diena – po trejų metų pertraukos vyko sostinėje. Šiemet ji vyko Vilniuje prie Baltojo tilto.

Šventėje susirinkę svečiai galėjo stebėti net dvi karines operacijas ir susipažinti su į šventę atvykusiais NATO sąjungininkais – Lenkijos ir Jungtinės Karalystės kariais, vykdančiais NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse bei JAV kariais iš 173-osios oro desanto brigados.

Baltojo tilto susirinkusius karius, miesto gyventojus ir svečius pasveikino Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Šalies vadovė sakė, jog stipriausias Lietuvos ginklas yra vienybė:

„Šiandien susirinkome pademonstruoti galingiausią Lietuvos ginklą – vienybę. Kariuomenės ir visuomenės vienybę, visų Lietuvoje gyvenančių tautų, visų kartų vienybę. Lietuvos ir jos sąjungininkų bendrystę. Nuo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės iki pokario partizanų, nuo Baltijos kelio iki mūsų narystės NATO ir Europos Sąjungoje. Esame nepriklausomi, gerbiami ir stiprūs, nes esame vieningi“, – sakė Prezidentė.

Pasak šalies vadovės, Lietuvos žmonės yra tvirti, laisvi ir išmintingi. Jų meilės Lietuvai neiškirto kryžiuočiai, neišvežė gyvuliniai vagonai ir nesunaikins priešiškų jėgų propaganda. O knygnešių, partizanų ir rezistentų pavyzdys rodo, kad iš kiekvienos aklavietės lietuviai sugebėjo rasti kelią į laisvę.

Prezidentė pakvietė visus prisidėti prie Tėvynės gynybos. „Kiekvienas iš mūsų, nuo karių iki valstybės vadovų, nuo trispalvę piešiančių darželinukų iki dorai dirbančių verslininkų, esame Lietuvos gynėjai. Sąžiningai dirbdami Lietuvos labui ir susitelkę, esame išdidi ir nepalaužiama Lietuva. Aš tikiu mūsų žmonėmis, tikiu mūsų kariuomene, tikiu Lietuva!“ – sakė Prezidentė.

Šventės pradžią paskelbsė praskrendantys Lenkijos karinių oro pajėgų naikintuvai, prie kurių taip pat prisijungė pro Vilnių specialiai šventės proga praskridę Prancūzijos karinių oro pajėgų naikintuvai. Po NATO sąjungininkų skrydžio iš istorinės patrankos buvo paleistas šūvis. Atidarymo ceremonijoje taip pat pasirodė Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai, parengę visiškai naują, dar niekur nerodytą ir specialiai Kariuomenės ir visuomenės šventei parengtą parodomąją programą su stilizuotomis salvėmis.

Šventėje veikė karinis miestelis

Kariuomenės ir visuomenės šventės lankytojai galėjo susipažinti su visomis Lietuvos kariuomenės pajėgomis, įsikūrusiomis kariniame palapinių miestelyje. Karinėms jūrų pajėgoms šįkart atstovavo Povandeninių veiksmų komandos kariai, pristatę išminavimo jūroje operacijas, naudojamą įrangą ir karinių laivų amuniciją. Karinių oro pajėgų palapinėje įsikūrę NATO sąjungininkai šventės lankytojams papasakojo apie savo profesiją, leido pasimatuoti lakūnų šalmą, apžiūrėti aprangą ir kitą įrangą. Žmonės taip pat galėjo susipažinti su gelbėjimo ir gelbėjimosi įranga, iš arčiau apžiūrėti Oro gynybos bataliono pristatytą raketų „Stinger“ paleidimo sistemą ir oro gynybos kompleksą.

Nuo pistoleto iki artilerijos pabūklo, nuo visureigio HMMWV iki šarvuočio M113 – visą pėstininkų ginkluotę ir kovos techniką pristatė dideles pajėgas į šventę atgabenę Sausumos pajėgų kariai. Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalionas įrengė operacijų vadavietę, kurioje apsilankę žmonės galėjo pamatyti, iš kur ir kaip vadovaujama mūšiams.

Įvairiose palapinėse lankytojų laukė ir daug įvairių pramogų. Veikė Krašto apsaugos savanorių pajėgų dienos stovykla, kurioje bet kuris norintis galėjo trumpam tapti kariu savanoriu ir išmėginti užduotis, kurias kariai nuolat tobulina tarnybos metu. Rikiuotės pratybos, šaudymo pozicijos, pirmosios medicinos pagalbos pamokos, informacijos perdavimas ryšių priemonėmis ir galimybė susipažinti su visa žygio amunicija. Gedimino štabo batalionas surengė XIV a. riterių šarvų ekspoziciją ir leido juos pasimatuoti. Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos palapinėje dalyviai galėjo išmėginti akies taiklumą tire ir įveikti greta įrengtą inscenizuotą minų lauką.

Prie Baltojo tilto savo palapinę buvo įrengusios ir Specialiųjų operacijų pajėgos. Kariai supažindino su jų turima ginkluote, pajėgų naudojamomis transporto priemonėmis ir specialiąja įranga, naudojama vykdant įvairias paskirtas užduotis, pradedant nuo narų, baigiant parašiutininkų ar kalnuotoje vietovėje veikiančių padalinių. Dalyviai turėjo galimybę sužinoti, kaip jaučiasi snaiperio ar kitą poziciją užėmęs šaulys.

Jau 20 metų mūsų kariai dalyvauja tarptautinėse operacijose. Per tą laiką jau daugiau kaip šeši tūkst. Lietuvos karių garbingai atsovavo Lietuvai 13-oje valstybių Afrikoje, Europoje ir Azijoje. Apie savo veiklą ir užduotis jose svečiams papasakos ne po kartą kartą ir ne du tarptautinėse misijose dalyvavę kariai.

Pirmąkart šventėje – gausus NATO sąjungininkų būrys

Šventės lankytojai taip pat galėjo susitikti su ant žemės esančiais Lenkijos ir Jungtinės Karalystės kariais, kurie buvo apsistoję Karinių oro pajėgų palapinėje. Sausumos pajėgų palapinėse buvo įsikūrę ir JAV 173-osios oro desanto brigados kariai, kurie papasakojo apie savo tarnybą ir pristatė ginkluotę.

Lankytojai stebėjo dvi karines operacijas

Šventės akcentas – dvi karinės operacijos. Viena jų – šiuolaikinės kariuomenės, o kita – partizaninės kovos inscenizacija, skirta paminėti 70 metų sukakčiai nuo pagrindinių partizaninių kovų pradžios.

Partizaninės kovos su Vidaus reikalų liaudies komisariatu (NKVD) inscenizacijoje, kurią atliko karo istorijos klubo „Grenadierius“ nariai, žiūrovai galėjo stebėti į nelaisvę patekusių partizanų išvadavimo operaciją. Scena bus naudojama iš Lietuvos miškuose 1944-1953 m. vykusio partizaninio karo epizodų.

Šventę vainikavo šiuolaikinė jungtinė kariuomenės pajėgų operacija, kurioje žiūrovai stebėjo, kaip gausios Sausumos pajėgos, kartu su NATO sąjungininkais, kovojo su priešo pajėgoms. Kovos lauke griaudėjo minosvaidžiai, skambėjo kulkosvaidžiai ir automatiniai ginklai. Sužeistiesiems pagalbą teikė karo medicinos medikai, o Juozo Vitkaus Inžinerijos bataliono kariai nukenksmino priešo paliktas minas. Operacijos metu oro paramą suteikė Jungtinės Karalystės karališkųjų oro pajėgų naikintuvai, kuriuos iškvietė Oro atakos kontrolierius iš Artilerijos bataliono.

Gegužės 18 d. Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos minėjimo renginiai iš Vilniaus persikels į Minaičius (Radviliškio r.), kur bus pagerbti Lietuvos laisvės kovotojai.

Visi Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos renginius rasite ČIA.

Ievos Budzeikaitės ir Irinos Černiauskienės nuotr.:

Parengta pagal KAM ir LRP spaudos tarnybos informacija

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Šventės, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė